Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 61

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    15.12.2015
    Мнения
    5

    Маточна рамка

    Здравейте колеги.Моля за мнение ако някой е ползвал тази красота с цел производство на майки http://www.ercikaplastik.com.tr/tr/p...ILIK-50-FINCAN .Има я и в България.Благодаря предварително.

  2. #2

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Досега съм работил само с восъчни чашки , но имам намерението догодина да пробвам със стъклени чашки.Довобен съм от восъчните , но при мене става въпрос за 20-25 майки годишно.Това лято съм нагласил 15 сандъка и за тях ще се пробвам с стъклени чашки за производство на майки.Надявам се да нямам проблеми , аз ще си правя само за собствени нужди и се надявам да се справя.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От всички видове "стъклени" или по-скоро пластмасови чашки, пчелите са склонни да приемат само ОРИГИНАЛНИТЕ ФРЕНСКИ ЧАШКИ ОТ АПАРАТА НА НИКОТ. Пробвал съм с поне 20 вида други пластмасови чашки - пчелите не ги искат и това е .......

    Ако обаче пластмасовите чашки се покрият с тънък слой восък, тогава пчелите приемат всички видове чашки без проблеми.....

    Колкото до восъчните чашки - според мене е разбит мита, че трябва да са направени от чист восък само от разпечатки. Моите пчели не знаеха за този мит, и приемаха всякакви восъчни чашки без проблем, включая и направените от черен или от мръсен восък. Така че според мене восъка няма значение, важното е да е восък.....

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да ви кажа и още нещо за маточните рамки:

    Тези, които са с дебелината на стандартна рамка (25 mm), пчелите са склонни да ги градят пролетно време и по време на обилна паша. В майкопроизводството това е катастрофа. За да се намали желанието за градеж, маточните рамки се правят по-тесни. Аз моите ги правя с дебелина само 10 mm. Освен това не им слагам хофманови уширители. Идеята е разстоянието между двете обграждащи рамката пити да се сведе до минимум, като такова малко разстояние подтиска инстинкта на пчелите за градеж.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Да ви кажа и още нещо за маточните рамки:

    Тези, които са с дебелината на стандартна рамка (25 mm), пчелите са склонни да ги градят пролетно време и по време на обилна паша. В майкопроизводството това е катастрофа. За да се намали желанието за градеж, маточните рамки се правят по-тесни. Аз моите ги правя с дебелина само 10 mm. Освен това не им слагам хофманови уширители. Идеята е разстоянието между двете обграждащи рамката пити да се сведе до минимум, като такова малко разстояние подтиска инстинкта на пчелите за градеж.
    При обилно нектароотделяне (паша),дори и 1см. дебелина на рамката(работя само с такива)спасение няма.Дори внезапна обилна паша е способна да направи поразия в последните 36-24часа преди да се извадят и предадат маточниците .
    19062015424.jpg
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #7
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    черен или от мръсен восък
    Този восък претопяван ли е преди да да се наслоят чашките?

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Този восък претопяван ли е преди да да се наслоят чашките?
    Не, просто стана гаф. Младежа, което работеше по рамките и чашките, не беше пчелар, и не знаеше за чистия восък. Беше заредил един малък казан с около 30-40 kg восък и го беше стопил, и след това го оставил така стопен повече от 1 месец. Казана си има терморегулатор, но 1 месец на 80-90 градуса беше направил восъка черен, миризлив, с разни плуващи боклуци в него и въобще - пълна трагедия. Та с такъв восък са обливани пластмасовите чашки, и въпреки това пчелите ги приемаха безпроблемно.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    25.12.2014
    Мнения
    4
    Пчеларски район
    Плевен
    Калпава пластмаса,която пчелите не приемат.Препоръчвам ти да намериш друг начин за правене на майки.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от petrov 79 Виж публикацията
    Калпава пластмаса,която пчелите не приемат.Препоръчвам ти да намериш друг начин за правене на майки.
    Моите са китайски и не ми се иска да кажа-калпави. Има чалъм за предварителна обработка и ще е добре някой да сподели.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •