Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 61
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Моите са китайски и не ми се иска да кажа-калпави. Има чалъм за предварителна обработка и ще е добре някой да сподели.
    Работя с чашки на Nicot и приемането е доста добро. Пробвах и восъчни, от тях приеха по-малко. Никотските са като стъклени и ми е много удобно да виждам дали са ги захранили, просто млечицето веднага се вижда. Но аз си ги правя само за собствени нужди, така че.........

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Досега съм работил само с восъчни чашки , но имам намерението догодина да пробвам със стъклени чашки.Довобен съм от восъчните , но при мене става въпрос за 20-25 майки годишно.Това лято съм нагласил 15 сандъка и за тях ще се пробвам с стъклени чашки за производство на майки.Надявам се да нямам проблеми , аз ще си правя само за собствени нужди и се надявам да се справя.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    От всички видове "стъклени" или по-скоро пластмасови чашки, пчелите са склонни да приемат само ОРИГИНАЛНИТЕ ФРЕНСКИ ЧАШКИ ОТ АПАРАТА НА НИКОТ. Пробвал съм с поне 20 вида други пластмасови чашки - пчелите не ги искат и това е .......

    Ако обаче пластмасовите чашки се покрият с тънък слой восък, тогава пчелите приемат всички видове чашки без проблеми.....

    Колкото до восъчните чашки - според мене е разбит мита, че трябва да са направени от чист восък само от разпечатки. Моите пчели не знаеха за този мит, и приемаха всякакви восъчни чашки без проблем, включая и направените от черен или от мръсен восък. Така че според мене восъка няма значение, важното е да е восък.....

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да ви кажа и още нещо за маточните рамки:

    Тези, които са с дебелината на стандартна рамка (25 mm), пчелите са склонни да ги градят пролетно време и по време на обилна паша. В майкопроизводството това е катастрофа. За да се намали желанието за градеж, маточните рамки се правят по-тесни. Аз моите ги правя с дебелина само 10 mm. Освен това не им слагам хофманови уширители. Идеята е разстоянието между двете обграждащи рамката пити да се сведе до минимум, като такова малко разстояние подтиска инстинкта на пчелите за градеж.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    черен или от мръсен восък
    Този восък претопяван ли е преди да да се наслоят чашките?

  6. #16
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Този восък претопяван ли е преди да да се наслоят чашките?
    Не, просто стана гаф. Младежа, което работеше по рамките и чашките, не беше пчелар, и не знаеше за чистия восък. Беше заредил един малък казан с около 30-40 kg восък и го беше стопил, и след това го оставил така стопен повече от 1 месец. Казана си има терморегулатор, но 1 месец на 80-90 градуса беше направил восъка черен, миризлив, с разни плуващи боклуци в него и въобще - пълна трагедия. Та с такъв восък са обливани пластмасовите чашки, и въпреки това пчелите ги приемаха безпроблемно.

  7. #17
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не, просто стана гаф. Младежа, което работеше по рамките и чашките, не беше пчелар, и не знаеше за чистия восък. Беше заредил един малък казан с около 30-40 kg восък и го беше стопил, и след това го оставил така стопен повече от 1 месец. Казана си има терморегулатор, но 1 месец на 80-90 градуса беше направил восъка черен, миризлив, с разни плуващи боклуци в него и въобще - пълна трагедия. Та с такъв восък са обливани пластмасовите чашки, и въпреки това пчелите ги приемаха безпроблемно.
    То от това по - чист восък - здраве му кажи. Цял месец на тази температура не би издържала никаква твар/паразит/, предполагам никаква вода и препържен като масло. Ял ли си препържено масло като малък?

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Моите чашки са восъчни,аз си ги правя с пресен восък от строителните рамки,няма празно

  9. #19
    Потребител
    Регистриран
    13.06.2011
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Бургас
    "Ако обаче пластмасовите чашки се покрият с тънък слой восък, тогава пчелите приемат всички видове чашки без проблеми..... " Обливането е чрез потапяне или има някакъв начин чрез пулверизиране ? Да не би при потапяне да се деформират чашките. Аз потопих вътрешните рамки на Джентеров апарат и те се изкривиха непоправимо.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А каква беше температурата на восъка? Имаш ли терморегулатор на 80 градуса?

    Топил съм хиляди чашки от поне 10 вида от различни производители, и досега нито една не се е изметнала. Нещо повече - не просто ги топя, а и ги оставям да постоят заедно с летвичката поне половин-една минута в казана, за да се темперират добре. След това ги вадя, стръсквам ги, и готово. Получава се идеален, много фин слой восък върху тях.

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •