Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 17 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 169
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от cecko96_1 Виж публикацията
    Тъй като не можем да се преборим с така водената политика на ниски изкупни цени трябва да се борим за сериозни субсидии които да компенсират загубите ни както е в другите сектори. Пчеларството е организираното производство на пчелен мед и други пчелни продукти - пчелен прашец, пчелен восък, прополис, пчелна отрова.

    Основната полза от пчеларството, обаче не е медът, както много често се акцентира, или останалите пчелни продукти, а опрашването на диворастящата и най-вече културната растителност, което води до многократно увеличаване на добивите. Може смело да се каже, че медът и пчелните продукти в пчеларството са страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата ни би бил застрашен.За да има опрашване някои трябва да плаща.Ето за това са субсидите. Може да се пише много, ама няма смисъл...Най-важното е да проумеете ,че сега е времето да се види ,че има пчелари който опрашват цялата растителност безплатно и за това опрашване трябва да има субсидии, докато не станем единни ще сте просто сбирщина от недоволници/съжалявам ако ви звучи грубо , ама е факт/
    А как според теб да станем единни, като всеки от ръководителите на пчеларските организации не иска да пусне кокала. Аз не виждам друго решение, освен до стената като Чаушеску '89 г

  2. #62
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от cecko96_1 Виж публикацията
    Тъй като не можем да се преборим с така водената политика на ниски изкупни цени трябва да се борим за сериозни субсидии които да компенсират загубите ни както е в другите сектори. Пчеларството е организираното производство на пчелен мед и други пчелни продукти - пчелен прашец, пчелен восък, прополис, пчелна отрова.

    Основната полза от пчеларството, обаче не е медът, както много често се акцентира, или останалите пчелни продукти, а опрашването на диворастящата и най-вече културната растителност, което води до многократно увеличаване на добивите. Може смело да се каже, че медът и пчелните продукти в пчеларството са страничен продукт. Без опрашване би настъпил тотален глад на животни и хора и животът на планетата ни би бил застрашен.За да има опрашване някои трябва да плаща.Ето за това са субсидите. Може да се пише много, ама няма смисъл...Най-важното е да проумеете ,че сега е времето да се види ,че има пчелари който опрашват цялата растителност безплатно и за това опрашване трябва да има субсидии, докато не станем единни ще сте просто сбирщина от недоволници/съжалявам ако ви звучи грубо , ама е факт/
    Точно затова субсидирането трябва да става по друг начин. Както много пъти съм казвал, това трябва да става чрез кметствата. Всички сме регистрирани там. Като има субсидии се вижда ясно кой има семейства и се раздават на бройка. Един да имаш, ще ти платят за един. Все пак опрашва. И така е най реално. Но това няма как да стане. Защо да даваме на много като мога да ги взема „АЗ”? В другия случай всеки получава и дава своя принос за този процес. Не, че и сега не го прави, но с помощ ще е в пъти повече.

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.10.2011
    Мнения
    252
    Може държавата да отпусне средства- национални субсидии за семейство ,за опрашване или за изхранване, или там за каквото реши, стига да не се правят на луди и тези организации да се вземат в ръце и да започнат да работят в полза на пчеларството и медодобива,не да гледат само личните си интереси.Как останалите отрасли като животновъдство, растениевъдство можаха да си извоюват национални доплащания, а пчеларството не може да си извоюва и 1 лев. Организациите да настояват и да искат плащания, каквито и да са те.Не може всички отрасли да получават субсидии, а ние в пчеларството-не. Това ни връща назад във времето. Не искам да бъда като дядо си и прадядо си, да отпечатвам питите с вилица и да превозвам кошерите с магаре.Искам и аз като останалите да получавам достойно заплащане за труда, който полагам и да мога да изхранвам семейството си .Ако се откажат субсидии да се организират повсеместни стачки с искания за директни субсидии в пчеларството и да не се оправдават с Европа,защото там отдавна се подпомага пчеларството.

  4. #64
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    От 7-8 години си издържам семейството с пчеларство , макар че с това се занимавам от 97 година , но тогава беше повече като хоби.Тази година ми се наложи да си подаря меда на 4.20 . Изкарвам по една провинциална заплата , като при добра година остава и по нещо настрана , но последните години някак си всичко е година за година . Малко ще повторя колегите , но то не бяха пестициди, фалшиви лекарства, климатични промени и като сложим всегодишното поскъпване на цените и ниската изкупна цена на меда , не се знае до кога ще устискам . Гледам да не си давам надежди , че през следващите десет години ще се издържам пак от това . Като цяло нагласата ми е да влагам минималното за подръжка на пчелина , защото тази дейност може да приключи за една зима или лято. По скоро си мисля в какво да влагам парите , които съм успял да заделя , така че да има някаква полза от тях. Засега се опитвам да оборудвам една дърводелска работилница , с друга част от парите съм позакупил малко земя . Като цяло се подготвям в случай че пчеларството залезе тотално. Гледам някои колеги как са се отчаяли , и като се замисля и аз бях като тях , докато в един момент не осъзнах , че пчеларството е нещо на което не може да се разчита изцяло и дългосрочните планове водят до големи разочарования , не че пак не се ядосвам на това което става в сектора и около него , но някак си ми е по леко. Карам я година за година , моля се на Господ всичко да е наред с пчелите и в същото време си подготвям резервни варианти за спасение. Мисля си че е въпрос на време пчеларството , като начин за препитаване в България да умре . Независимо дали ще е заради ниски изкупни цени , болести или климатични промени, просто е въпрос на време , и е по добре да сме подготвени отрано отколкото да ни дойде изневиделица. За да не си завършвам поста толкова песимистично ще кажа че понякога стават и чудеса , надявам се на такова.

  5. #65
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Аз лично не съм съгласен много че няма бъдеще в пчеларството като основен източник на доходи.
    От години се говори за как дребният производител загива как трябва да се обединяваме но само до там. В тази насока е показателно че към момента в страната има официално за сектор пчеларство само 6 групи на производители (от по 6-7 пчеларя) които са се обеденили и правят нещо за да оцелеят а например в зеленчукопроизводството са десетки в други отрасли също има не малко... обединяват продукцията си, общи помещение, техника а ние ...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Изпитвам съмнения, че говориш за дребни производители Александров. Все пак повечето живеем по селата, та имам съседи от всякакви сфери - един гледа крави, друг храсти, един от най- близките ми приятели е именно зеленчукопроизводител, имам и един съсед охлюви гледа, друг зайци и т.н. включително впрочем и земеделци. Но все дребни производители и положението при тях не е кой знае колко по- различно от нашето - едрите производители се диференцират от тях. Трудна работа без пари обединения да се правят - за кооперативността също са необходими средства.

    Или хайде малко по- подробно да се изкажа. Аз лично не виждам каква полза мога да имам - аз и другите евентуални участници - от подобно обединяване. Обяснявам защо. За помещенията парите вече съм ги дал - помещения имам. За техника също парите съм ги дал - имам всичко, включително и цяла дърводелска работилница, направо професионална. Имам и дворното място, където ми е пчелина - всичко по документи, закупено и на мое име. Мисълта ми е, че еднократните инвестиции - не съм сигурен дали ползвам правилната терминология - повечето пчелари по необходимост вече сме ги направили. Както те разбирам аз, ти визираш икономия на разходите, но какво повече да икономисам - какво ще спестим с един такъв кооператив? Питам те, защото все пак 5-6 човека колеги тука си помагаме много взаимно и си имаме доверие, и няма грижи м/у нас, но ..... какво повече да направим. Всеки от нас има всичко необходимо за производството на мед - това, от което имаме нужда е по- прилична изкупна цена на продукцията ни, по- добър контрол в/ у пръсканията от земеделците и по- качествен ветеринарен контрол, тъй като тукашните де факто нас питат кое, как и какво т.е. вместо те да ни кажат какво ни има на пчелите, те нас питат какво им има. По всички тези точки, някаква официална форма на обединяване, не виждам с какво и как може да спомогне.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #67
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Изпитвам съмнения, че говориш за дребни производители Александров.
    Всъщност най вероятно говори за #мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ #

  8. #68
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Група от производители ще получават субсидия, като тя се определя от продадената продукция от групата .Първата година субсидията е 10% от стойността на продадената продукция,като следващите години процента пада, максималната субсидия е до 100 000 лв.

  9. #69
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Аз лично не съм съгласен много че няма бъдеще в пчеларството като основен източник на доходи.
    От години се говори за как дребният производител загива как трябва да се обединяваме но само до там. В тази насока е показателно че към момента в страната има официално за сектор пчеларство само 6 групи на производители (от по 6-7 пчеларя) които са се обеденили и правят нещо за да оцелеят а например в зеленчукопроизводството са десетки в други отрасли също има не малко... обединяват продукцията си, общи помещение, техника а ние ...
    Борка ,прав си , но не е точно така .
    Има не един и два тънки момента .

  10. #70
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.10.2011
    Мнения
    252
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Група от производители ще получават субсидия, като тя се определя от продадената продукция от групата .Първата година субсидията е 10% от стойността на продадената продукция,като следващите години процента пада, максималната субсидия е до 100 000 лв.
    Е Радо струва ли си? Маи не НУЖНИ СА НИ ДИРЕКТНИ СУБСИДИИ.Ако си тоя за които си мисля знаеш за какво става на въпрос .За една овца субсидията общата субсидия стига до 500лв за крава до 1200лв за 1декар земя стига до 60лв и.т.н.

 

 
Страница 7 от 17 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •