Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 169
  1. #141
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Явно освен с компютрите си на "ти" и с икономиката. Говориш по принцип, но във всяко едно нещо има специфика, с която ти не си запознат. Да, малцина ще останат, но те вече се очертават. Това са тия, които се въртят около министерството, и подготвят така нещата, че да бъдат финансово подпомогнати от държавата. Така на практика се изкривява пазара. Сега не ме карай да ти посочвам примери, защото имам достатъчно на брой. Далече си от нещата.
    Да, говоря по принцип, а ти винаги се обръщаш лично към мен ... Все знаеш много неща, но не ги казваш .. А когато държавата се намесва, нещата се изкривяват сериозно.

  2. #142
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Да, говоря по принцип, а ти винаги се обръщаш лично към мен ... Все знаеш много неща, но не ги казваш .. А когато държавата се намесва, нещата се изкривяват сериозно.
    Ами обръщам се към теб, защото ме опонираш, инак нищо лично. Много неща съм казвал, но те болят и винаги съм бил нападан за това. Да не говоря, че и по телефона са ми се обаждали, да не споделям очевадни неща, защото видиш ли, аз съм причината
    да не се получават нещата в пчеларството. Само не разбрах как ми откриха телефона, макар, че имам съмнения, но това беше преди 7-8 години.

  3. #143
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Да, наистина не съм запознат подробно, обаче как съвпадат нещата. Попаднах в интернет на подобно отворено писмо, цитирам текста тук ...

    ДО МИНИСТЪРА
    НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
    ДО ДИРЕКТОРА НА
    БЪЛГАРСКА АГЕНЦИЯ ПО БЕЗОПАСНОСТ НА ХРАНИТЕ
    Отворено протестно писмо
    От Радослав Ночев земеделски стопанин отглеждащ 120 пчелни семейства.
    Уважаеми г-н Министър,
    Уважаеми г-н Директор,
    след многократното увеличение на разходите и брутален срив на изкупната цена сме изправени пред фалит и прекратяване на дейността си .
    През пролетта на 2022г изкупната цена на пчелния мед беше около 5.50 – 6 лв за килограм на едро.
    В настоящия момент не само , че никой от преработвателите не изкупува пчелен мед , но дори и да изкупува цената е между 3.20 – 3.60 лв за килограм български пчелен мед. Въпреки инфлацията и значителното увеличение на разходите на всички продукти това не се отразява по никакъв начин на изкупната цена , дори напротив противно на пазарната логика цената пада. И не само , че изкупната цена е обидно ниска , но и никой не купува мед от пчеларите. Същевременно обаче в големите вериги е пълно с пчелен мед с посочен на етикета „произход България“.
    Преработвателите купуват основно мед от трети страни и почти напълно игнорират българските пчелари.
    Освен това продавания пчелен мед във веригите е и със съмнителни качества – рядко кристализира и дори и да кристализира кристализацията е нехомогенна и неестествена – това говори за некачествен продукт.
    Контролните органи в лицето на Българска агенция по безопасност на храните не изпълнява възложените по закон задължения – а именно да контролира етикитирането и качеството на продуктите . Бездействието на БАБХ ще бъде основната причина за бъдещите фалити на земеделски стопани , но освен това е и причина потребителите да бъдат заблуждавани относно произхода и качеството на меда пуснат в големите вериги.
    Затова след края на пчеларската година и зазимяването на пчелите семейства ние пчеларите ще подготвим протест пред Министерство на земеделието и храните и пред Българска агенция по безопасност на храните.
    Настоявам до 01.11.2023г Българската агенция по безопасност на храните да не абдикира възложените по закон задължения и да предприеме следните действия :
    1. Да провери какво количество пчелен мед с произод от страни извън ЕС е внесен у нас?
    2. Какво количество пчелен мед с произход от страни извън ЕС е изнесен от нас и какво пише на придружаващите документи относно страната на произход?
    3. Какво количество пчелен мед с произход от страни извън ЕС е продаден на вътрешния пазар в България?
    4. Количеството на внесен пчелен мед от страни извън ЕС равно ли е на количеството продаден мед на вътрешния пазар и изнесеното от България?
    5. Да провери защо в големите вериги никъде не се продава пчелен мед на който като страна на произход на етикета да е записан произход на меда „от страни извън ЕС“ – както е изискването на чл.5 от Наредба за изискванията към пчелния мед, предназначен за консумация от човека. Почти навсякъде за произход е записано България. Това отговаря ли на действителността?
    Мистериозно е как никой в момента не купува пчелен мед от българските пчелари, а пък всичкия пчелен мед се посочва като страна на произход България , БАБХ какви действия е предприела , за да провери дали това е вярно и дали някой не представят мед внесен от страни извън ЕС за БЪЛГАРСКИ пчелен мед?
    6. Да провери какво количество захар са закупили преработвателните предприятия ?
    7. Да установи количество инвертаза внесена в България и колко от преработвателите на мед са я закупили?
    8. Да установи дали има вложени съставки в продавания по веригите пчелен мед , който не са с пчелен произход – най-вече ензими , оцветители и ароманти.
    Настоявам БАБХ да извърши истински проверки и да установи дали е спазено Българското и европейското законодателство по отношение на етикитирането и продажбата на пчелен мед- Регламент 1169/2011 г. Настояваме да проверите дали се влагат съставки различни от пчелен мед – по-точно инвертирана чрез непчелна инвертаза захар и оцветители съгласно чл.27 ал.4 т.4 от Закона за храните. Моля обърнете по-сериозно внимание на медовете , които са от дълго време в търговската верига и не са кристализирали или ако е започнала кристализацията , то тя е нехомогенна и несествествена (приложно изпращам снимка на такава кристализация).
    Самия факт , че медът не е кристализирал или кристализира некачествено говори за наличие на непозволени съставки или прегряване на меда.
    9. Крайно време е някой от БАБХ да обърне внимание за „медовете“ продаващи се най-вече около курортите или край пътя. Най-вече за „медове“ от глюкозо-фруктозен сироп с ароманти представяни като „мед от мента“ , „мед от лавандула“ , „мед от глухарче“ , „мед от магарешки бодил“ продавани най-често край пътя за някой курорти. Пример в това отношение е пазара на Юндола по пътя за Банско.
    10. Ако е възможно да ни информира за количеството взети независими лабораторни проби от страна на БАБХ , за да се свери дали продукта отговаря на изискванията в Наредбата за пчелния мед и дали резултатите съвпадат с придружаващите търговски документи?
    11. Там където се представят документи за закупен пчелен мед да се установи дали не са фиктивни чрез справка в НАП дали документа е деклариран и дали са платени данъците за него.
    12. Да се поправи противоречието между ал. 1 и ал 9 от чл. 14 на НАРЕДБА № 13 ОТ 26 АВГУСТ 2016 Г. ЗА МЕРКИТЕ ЗА ОПАЗВАНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ И ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА ОТ ОТРАВЯНЕ И НАЧИНИТЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА РАСТИТЕЛНОЗАЩИТНИ, ДЕЗИНФЕКЦИОННИ И ДЕЗИНСЕКЦИОННИ ДЕЙНОСТИ и се добави нова алинея 10 към чл.14 а именно
    „ След излизане на резултатите от взетите проби от трупчета на пчели и от третираните растения, ако се установи наличие на забранени в ЕС препарати за растителна защита разходите направени от пчеларя по взимането на пробите , изпращането им анализирането им се възстановят от бюджета на БАБХ. Агенцията се ангажира да установи източника на ЗАБРАНЕНИТЕ вещества към наложената глоба прибавя и направените разходи за възстановяване на горепосочените разходи.


    Държавата трябва да влезе в ролята си и да възстанови справедливостта. Не може някой да използва забранени препарати за растителна защита и агенцията под чието крило е Националната служба за растителна защита да оставя пострадали пчелар за собствена сметка да издирва правонарушителя .
    Пчеларя е поставен първо пред загуба с натровените пчелни семейства , второ лишен е от приходи (натровени семейства мед не дават) и несправедливо е принуден да заплаща пробите за установяване на натравяне както и източника им. Както всички знаем съдебния процес е дълъг и сложен и отнема много време . През това време пчеларя е „икономически по-слабата страна“ в процеса и не е редно като пострадал от неправомерни действия – „ изпозлване на забранени в ЕС препарати „ отново той да поема разходите , а дръжавата да не взима участие и само да налага глоба , която е смешна от гледна точка на получените субсидии на големите арендатори и разликата в разходите на по-евтините и забранени препарати и разрешените , но скъпи препарати…
    Когато разликата между едните и другите е над 50 000 на година , то едва ли е проблем арендатора да отдели 5-10 000 за да си плати глобата.
    Затова настояваме:
    13. Спиране за период от 1 година субсидиите за земеделци, в чийто продукти се установи наличието на ЗАБРАНЕНИ в ЕС препарати за растителна защита.
    14. Настояваме да се продължи процедурата по приемане на изменения в НК на предвидения чл.350а ал.2
    „Който в нарушение на установения ред пренася продукти за растителна защита през границата на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до пет хиляди лева“.




    Надявам , се че при проверките инспекторите няма да нарушат разпоредбите на чл.284 от НК , както често се случва!
    „Чл. 284. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2004 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Длъжностно лице, което във вреда на държавата, на предприятие, организация или на частно лице съобщи другиму или обнародва информация, която му е поверена или достъпна по служба и за която знае, че представлява служебна тайна, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.“
    Ако до 02.11.2023г не бъдат изпълнени нашите искания Ние ще организираме протест пред Българска агенция по безопасност на храните и пред Министерство на земеделието и храните.
    БАБХ излезе на протест , за да иска увеличение на средствата в Държавния бюджет предвидени за възнаграждения на служителите , но сега е време да изпълни и възложените й от закона задължения и да отстрани некачествените продукти от търговките мрежи.
    Чрез бездействието си БАБХ ощетява не само българските пчелари, но и потребителите. И ако някой твърди, че БАБХ е осъществила контрол, то съм готов веднага да пусна конкретни сигнали , за да посоча обратното.
    Освен ниските добиви , заради валежите през пролетта и студено време и ниската цена ще досъсипе българското пчеларство.
    Разберете, НИЕ вече нямаме какво да губим. Или се борим или спираме дейност!
    Дата: 03.08.2023г. С уважение: Ночев
    Гр.Раковски

  4. #144
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Ти да видиш! След почти пет години, темата се разбутала. Защо ли?! Ами защото няма келепир. Да, така е на никой не му е добре, но какво да се прави.....
    Принципно няма в смисъла които влагаш, защото 1 кг качествен инверт е по-скъп от цената на меда към момента, а като прибавиш и останалите разходи....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #145
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами това няма как да не се случи. Живеем в свободен свят, който иска става пчелар, ако ще ли говедар. . Та така е ... Който не може отпада .. Но по принцип в днешния свят е хубаво хората да се обединяват на кооперативи, за да могат да предлагат едно постоянно добро качество за по-големи пазари, това му е идеята. Иначе как ще бъдеш конкурентен и на кой. Мда най-добре е да си го продаваш на дребно, понеже най-добре цена може да вземеш. Ама за да го правиш и това нещо, трябва допълнитено голяма играчка от твоя страна. Никой няма да оправи сектора, просто такова нещо не съществува. Освен ако той не се самоорганизира и не си намери пазари .. Защото това е основния проблем, реализирането на продукцията. Ако не може да се реализира такава на българския и на световния пазар, значи тази работа не е за нас и ще останат малците. Много е просто това ...
    обединение, кооперативи ... !!! то за това толкова много е писано и говорено че чак е безинтересно вече... ама айде да пробваме пак - и как я виждаш тази работа да стане? може и принципно
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #146
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    обединение, кооперативи ... !!! то за това толкова много е писано и говорено че чак е безинтересно вече... ама айде да пробваме пак - и как я виждаш тази работа да стане? може и принципно
    Ами вижте си пчеларските съюзи и организации. Нали това им е идеята Но явно не е това, щом още се питате.

  7. #147
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Какво станА с био пчеларите? Изкупуват ли им още скъпо меда срещу оная тапия за 1000лв. дето са био? Или и тая врътка умря?

  8. #148
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Kuline ти го е казал ...

    А защо - Вижте си... !!!
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #149
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Защото това е основния проблем, реализирането на продукцията.
    Няма такова нещо, дори напротив - продукцията си я реализирахме повече от доволно, докато в някакъв момент едни хора решиха, че селяните печелим твърде много. В обща сметка едно и също се случи във всички сектори. И сега пазаруваме ябълки от Полша, домати от Гърция, агнешко от Македония и био пчелен мед произведен в Китай, внос от Аржентина с български етикет.

    То, ако само с далавери ставаше държава, щяхме да сме световен хегемон.

  10. #150
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от morning Виж публикацията
    Няма такова нещо, дори напротив - продукцията си я реализирахме повече от доволно, докато в някакъв момент едни хора решиха, че селяните печелим твърде много. В обща сметка едно и също се случи във всички сектори. И сега пазаруваме ябълки от Полша, домати от Гърция, агнешко от Македония и био пчелен мед произведен в Китай, внос от Аржентина с български етикет.

    То, ако само с далавери ставаше държава, щяхме да сме световен хегемон.
    "Само онзи, който е живял, страдал и плакал с народа си - само той може да го разбере и да му помогне."
    Хр. Ботев

 

 
Страница 15 от 17 ПърваПърва ... 51314151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •