Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 17 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 169
  1. #71
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Здравейте!
    Преди 50 години баща ми ме научи да плета и измазвам тръвни. Научи ме и роеве да хващам, натриваш тръвната с маточина, вдигаш я над главата и свирукаш....Към края закупи и 4 кошера "сандъци". По онова време дойдоха и вертолетите и...
    40 години работа и с нощни смени и 40 г. земеделие и по точно зеленчукопроизводство. Всичко беше наред до...субсидиите и програмите.
    Нито един свестен т.е. действително работещ и произвеждащ качествена стока градинар не успя да се включи в програма. На пръсти се броят включилите се малки програмки и то само за беля. А имаше и такива които за 6 дек. тикви или 4 дек. краставици получиха по 50 000 лв. Ние гледахме отстрани как предлагат боклуците си на всеки срещнат и как свалят нашите цени и...траехме.
    Субсидии за площ на декар. Не са 60. Има и по 250 а може и повече. Да ама е за собствениците а не за производителя. Плащам 50 лв аренда а собственика чертае щото са умни и никой не подписва договор. Тая година за финал на 17. 07 падна градушка, 15 минути и...15 000 лв ги няма. Ако има някакви "утешителни" / миналата година в друг район дадоха/ то пак собствениците ще я получат а не аз.
    Искате да се модернизирате и механизирате. Ами и аз исках и го направих. Напълно механизиран процес до бране. Сума години работех ЗА техниката. После работех ЗАРАДИ техниката. А сега ако има някой мераклия да се ПРЕУСТРОЙВА в сектора със субсидии да заповяда, почти подарявам щото ме е яд да я гледам.
    За пчелите. Хоби пчеларите няма да оправят пчеларството щото не ни стига акъла ама виж, цените можем. Имам 8 кошера, сега ги направих 12, разбирай семейства. Това което направиха тая година, сигурно няма да се повтори и ако продам на 4 лв, няма да ми стигне за цигарите които съм изпушил при пчелите. Хубавото е че имам и приятели имам и джибра.
    Ако е позволено: Краси 00, поздрав от batkoto

  2. #72
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Съжалявам за злополучната година и градушката , която те е сполетяла. И аз съм се занимавал няколко години с производство на зеленчуци и знам за какъв труд става въпрос . Просто няма как да контролираме нещата , които са под открито небе , можем само да си свършим нашата работа а от там насетне нещата са в други ръце. Не , че това е голяма утеха , когато се случи подобно събитие.

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Не ме разбрахте колеги. Не се оплаквам от природата, нормално е. Не е нормално хора които извършват фиктивни дейности или изобщо не извършват, да получават бадева пари и то много и в същото време действителните производители получават трохи или нищо. Не е нормално, животновъд да си продаде животните, щото някой по-умен му очертал пасището. Не е нормално някой точно в определена година да изкупи тонове тютюн от редовия производител и да го продаде сато свой.
    В пчеларството никак ама никак не вярвам, че ще е по-различно но...дано да не съм прав.
    Не съм прочел нито една мярка, нямам нито гелание, нито амбиции, особенно след коментарите ви тука. Сина ми с много желание развъди десетина семейства като им направи и платформа за предвижване. Удари го хормона, заряза 2000 лв заплата и пчелите и отиде в чужбина. Естествено, че пустосвах но сега му благодаря, че не ме послуша.
    Кандо, ще съжалявам много а мисля и не само аз, ако решиш да търсиш алтернатива и все пак ако се стигне до там то потърси я в чужбина.
    Успех на всички.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    За няклко години се обедих, че в пчеларството пари няма ако всичко правиш както трябва. И от тук на татъка всеки може да си отговори защо в България няма качествени майки, защото трябва да я изкара за 20 лв. и да има печалба, защо се храни със захар, защото трябва да изкара мед за 4лв. и да има печалба, защо се продават клапави отводки, по същата пречина. Обвиняват голямите пчелари защо правят това и онова, еми на тях това им е прехраната и няма как да работят на загуба. Товa е тъжната картинка и за съжаление няма да се промени, в "милата" ни родина пари с труд не се изкарват. И аз се замислям за отказване, да се изгърбваш от работа за жълти стотинки не си засужава, но просто обичам пчелите и е трудно.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    В духа на последните постове, мога да кажа, че това го "пея" от доста време, но има ентусиасти, които не свалят тия розови очила, пък има и такива, дето не спират да се хвалят колко много мед изкарали, като чели са пред трета група ЦДГ.

  6. #76
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Борка ,прав си , но не е точно така .
    Има не един и два тънки момента .
    Разбира се, че има. За съжаление има достатъчно хора които първата им приказка е от рода на: „Ти ли ще ми кажеш на мене…“
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Всъщност най вероятно говори за #мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ #
    Мярка 9 е просто една възможност да се получат някакви пари. И тук за съжаление колкото си по-едър пчелар и с по-голям тонаж (оборот) толкова по-добре.
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Изпитвам съмнения, че говориш за дребни производители Александров. Все пак повечето живеем по селата, та имам съседи от всякакви сфери - един гледа крави, друг храсти, един от най- близките ми приятели е именно зеленчукопроизводител, имам и един съсед охлюви гледа, друг зайци и т.н. включително впрочем и земеделци. Но все дребни производители и положението при тях не е кой знае колко по- различно от нашето - едрите производители се диференцират от тях. Трудна работа без пари обединения да се правят - за кооперативността също са необходими средства.
    Или хайде малко по- подробно да се изкажа. Аз лично не виждам каква полза мога да имам - аз и другите евентуални участници - от подобно обединяване. Обяснявам защо. За помещенията парите вече съм ги дал - помещения имам. За техника също парите съм ги дал - имам всичко, включително и цяла дърводелска работилница, направо професионална. Имам и дворното място, където ми е пчелина - всичко по документи, закупено и на мое име. Мисълта ми е, че еднократните инвестиции - не съм сигурен дали ползвам правилната терминология - повечето пчелари по необходимост вече сме ги направили. Както те разбирам аз, ти визираш икономия на разходите, но какво повече да икономисам - какво ще спестим с един такъв кооператив? Питам те, защото все пак 5-6 човека колеги тука си помагаме много взаимно и си имаме доверие, и няма грижи м/у нас, но ..... какво повече да направим. Всеки от нас има всичко необходимо за производството на мед - това, от което имаме нужда е по- прилична изкупна цена на продукцията ни, по- добър контрол в/ у пръсканията от земеделците и по- качествен ветеринарен контрол, тъй като тукашните де факто нас питат кое, как и какво т.е. вместо те да ни кажат какво ни има на пчелите, те нас питат какво им има. По всички тези точки, някаква официална форма на обединяване, не виждам с какво и как може да спомогне.
    За по-добра цена или износ (съкращаване на веригата) то един да кажем производител с 50 семейства е почти невъзможно да измине целия път сам по ред причини. Но 6-7 такива дребни производители биха съумели да го постигнат - отново зависи

    Аз за изминалите години за 6-ти път започвам от абсолютна нула - имал съм от няколко стотинсемейства до едва няколко единични бройки, но не съм се отказал - действам според обстоятелствата. И за всичките години не съм взел и един лев от държавата било субсидия или по някоя програма....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  7. #77
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Като тръгна приказката за субсидиите, не можах да не взема отношение по въпроса. Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика. Образно казано, това означава, държавата да вземе пари от едни хора, за да ги даде на други, като задържи част от тях за себе си, за покриване на разходите си, свързани с тази дейност. Субсидиите поставят в неравностойно положение, стопански субекти, ползващи субсидии и такива, които не ползват. Но ако земеделските производители в другите страни от ЕС получават субсидии, нашите ЗП ще бъдат поставени в неравностойно положение, ако не получават субсидии. Европейския пазар е общ и всички производители трябва да бъдат поставени при равностойни условия. При това положение, на дневен ред излиза въпроса, има ли смисъл да участваме в ЕС?

  8. #78
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Субсидии не трябват, трябва просто държавата да спре със закон вноса на чужд мед и всичко ще си дойде на мястото.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от demonj Виж публикацията
    Субсидии не трябват, трябва просто държавата да спре със закон вноса на чужд мед и всичко ще си дойде на мястото.
    По тази логика и германците / и всички останали/ трябва да спрат вноса на чужд мед. Тогава чий ще го...
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    ... Даването на субсидии противоречи на принципите на пазарната икономика...
    Абсолютно, с две ръце съм "за", обаче хората искат така. Искат също хляба и лекарствата, и книгите, и учебниците, и други неща да не се облагат с ддс, което също е вид субсидия. Та, няма как, политиците се съобразяват с това. Иначе на власт ще дойдат тези, които обещават точно това, както и пределни цени на стоки и други неща. А защо всички смятат, че нещо му има на украинския мед и е по-калпав от българския, това не знам.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 8 от 17 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •