Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Как летят пчелите?

    Във връзка с повдигнатия въпрос за оръфването на крилата при старите пчели ми стана много любопитно защо това се случва и въобще как всъщност летят пчелите? Как си размахват крилете? Колко бързо ги размахват? Какви скорости постигат при полет? Какво тегло могат да носят? Колко километра навъртат за 1 ден или за 1 живот?

    Въобще предлагам в тази тема да съберем на едно място всякаква информация, свързана с полета на пчелите.

    Започвам с няколко клипчета, в които с високоскоростна камера е сниман начина, по който те си размахват крилете. Това е много интересно, защото се оказа, че могат да ги размахват (въртят) във въздуха по 1000 различни начина, което им позволява да летят напред, назад, нагоре, надолу, настрани, да зависват в една точка дори и тогава, когато има силен страничен вятър и т.н. Няма птица, която да може да прави въздушните акробатики, на които е способна една пчела.

    Ето първите 2 клипа:




  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Говоря по спомени ама преди време бях чел че зимата в кълбото когато треперят за да вдигнат температурата май си откачаха крилете по някакъв начин или нещо подобно.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Говоря по спомени ама преди време бях чел че зимата в кълбото когато треперят за да вдигнат температурата май си откачаха крилете по някакъв начин или нещо подобно.
    Пчелите имат две двойки криле, които се закачат с кукички по време на полет и по този начин заемат по-голяма площ. За да намалят тази площ, като кацнат, те откачат двойката криле и ги прибират. Предполагам за този вид кукички говориш.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    По спомени:
    Скорост на нормален полет 30-40 км/ч
    Макс. скорост 55-60 км/ч
    Височина на полет до 20 м. следвайки релефа на терена.
    Излитане- спираловидно на горе с рязко набиране на височина.
    Прибиране към кошера- със широк заход и възможно най ниско.
    Предпочитат да летят възможно най ниско.Лично наблюдение, че след слънчогледа при засилените атаки на пчелоядите летят буквално на 10-20см. над растителноста.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно скороста им на полет ме впечатли. Нещо не се връзват сметките. Защо мисля така?

    Нека да приемем на доверие двете стойности, прочетени на много места в литературата:
    1. Максимална скорост на полета - 60 km/h
    2. Максимален брой на размахванията на крилете за 1 секунда - 230 пъти

    А сега са посмятаме:
    Ако едно крилце е дълго 10mm и описва траектория максимум на 180 градуса (видяхме го на клипа), то тогава върха на крилото за всеки един размах ще описва траектория с дължина pi*R = 31.4mm. Тоест при полет на максимална скорост крилото се движи 32mm напред, загребва въдух и го изтласква в най-добрия случай не повече от 30mm назад. И това го прави 230 пъти в секундата или изтласква 30*230=6900mm въздух за 1 секунда (6.9 m/s). Дори и да приемем, че няма загуби от триене, то дори и тогава изтласквания въздух се движи със 6.9*3600=24800 m/h или около 25 km/h. Ако добавим и триенето, то тогава пчелата би трябвало да не може да развива скорост, по-голяма от 20 km/h. Още повече че крилата не се движат чисто хоризонтално, а имат и някакъв ъгъл, за осигуряване на подемна сила. Тоест някаква част от въздуха се изтласква и надолу.

    Как се развива скорост от 60 km/h, ако крилете изтласкват въздуха само с 20 km/h?
    И двете цифри се цитират от професори в пчеларството (60 km/h и 230 размаха на крилете за 1s). И двете цифри са неоспорими на пръв поглед, още повече че втората сами я видяхме на клиповете с високоскоростните камери.

    Къде е уловката? Физиката не е съгласна с тези цифри, защото те противоречат на нейните закони. Едната от тези две цифри не е вярна, въпреки становището на десетки пчеларски учени по света.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    ...........

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Мисля че трябва да се отчита и масата по някакъв начин. Космическите ракети се изстрелват от нагорещен въздух с малка маса но с голяма скорост както и самолетите.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Мисля че трябва да се отчита и масата по някакъв начин. Космическите ракети се изстрелват от нагорещен въздух с малка маса но с голяма скорост както и самолетите.
    Така е - формулите са сложни, но няма как да се движиш по-бързо от скороста, с която се оттласкваш от средата. Ако краката ти се движат максимум с 20 km/h как ще бягаш с 50? Ами никак ......

    Представи си, че пчелата не лети в рехав въздух, а се издърпва по една плътна клечка. Ами бързината на издърпването е 20 km/h. Няма как да се движи по-бързо от това. ....

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Представям си как куршума само с едно замахване на сгъстения въздух, отлита на майната си с голяма скорост.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Аналогията е уместна според мен. Масата на оръжиета е заменена от масата и съпротивата на задвижения въздух зад крилото.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •