Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 38

Разгънат преглед

  1. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    При вятър е същото. Въздуха вече се движи около пчелата с някаква скорост, и за да компенсира, тя трябва да изхвърля в обратната посока част от този въздух, но с много по-голяма скорост.

    Гледайки клиповете лесно можем да разберем, че за да измине една пчела разстояние колкото нейната дължина, тя трябва да направи поне 3 размаха на крилете си. Тоест загребването на въздух и изхвърлянето назад става със скорост, поне 3 пъти по-голяма от нейната собствена.

    От тука идва и моето разсъждение, че максималния брой на размахванията на крилете не е 230 пъти в секунда, а поне 9-10 пъти по-голям. Три пъти, за да се постигне скорост от 20 до 60 km/h и още 3 пъти, защото за да измине една собствена дължина, са необходими поне 3 размаха на крилете.

    Като цяло аз си мисля, че учените правилно са заснели 230 размаха в секунда, но това става само в близост до прелката (при излитане или при кацане). Никой обаче не е заснел с високоскоростна камера какво прави пчелата на 20 метра височина, защото няма как да се организира подобен експеримент.

    Така че аз си мисля, че пчелата е в състояние да направи 2000 размаха на крилете си за 1 секунда. Това обаче ще ги натовари много в механично отношение. Със сигурност ще се появят огромни вибрации, гънене на крилете, и рзпространяване на вълни по тях, които ще са с особенно голяма амплитуда по техните върхове. А това би обяснило и факта защо се проръфват тези върхове - ами защото те са най-натоварената част от цялата конструкция на крилото. Те се движат с най-голяма скорост и са подложени на най-големи натоварвания, силата на които се увеличава с квадрата на скороста. Подложени са и на разрушителното действие на кавитацията.

    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...86%D0%B8%D1%8F
    1. Може с голяма степен на достоверност да се счита, че пчелата може да прави много повече от 230 размаха в секунда. Има публикации в тази посока от руски изследователи. Само че за скоростта на летене значение има не само честотата а и амплитудата на размаха на крилата - нещо, което никой не засегна в темата. От физиката и по специално от електрониката е известно, че когато на един генератор не достига захранващата енергия, когато вдигаме честотата, амплитудата пада. Добър пример и аналог в това отношение е скоростта на плуване при "кроул" стил и "кучешки" стил. При втория стил движите много по-бързо ръцете, но загребвате по-малко вода и скоростта ви е по-ниска.
    2. За да се измери скоростта на полет на една пчела съвсем не е необходимо бърза камера да я следва. Размахвайки криле с тези скорости, тя създава трептения на въздуха, които не са нищо друго, освен звукови вълни и те могат да бъдат уловени с чувствителен насочен микрофон, записани и после изследвани честотно и амплитудно с метода на Фурие.
    3. За каква кавитация говорим във въздушна среда??? Аз поне не съм чувал за такова явление във физиката. Кавитация се получава само в течности.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 17.11.2016 в 23:23.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •