Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Как летят пчелите?

    Във връзка с повдигнатия въпрос за оръфването на крилата при старите пчели ми стана много любопитно защо това се случва и въобще как всъщност летят пчелите? Как си размахват крилете? Колко бързо ги размахват? Какви скорости постигат при полет? Какво тегло могат да носят? Колко километра навъртат за 1 ден или за 1 живот?

    Въобще предлагам в тази тема да съберем на едно място всякаква информация, свързана с полета на пчелите.

    Започвам с няколко клипчета, в които с високоскоростна камера е сниман начина, по който те си размахват крилете. Това е много интересно, защото се оказа, че могат да ги размахват (въртят) във въздуха по 1000 различни начина, което им позволява да летят напред, назад, нагоре, надолу, настрани, да зависват в една точка дори и тогава, когато има силен страничен вятър и т.н. Няма птица, която да може да прави въздушните акробатики, на които е способна една пчела.

    Ето първите 2 клипа:




  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Говоря по спомени ама преди време бях чел че зимата в кълбото когато треперят за да вдигнат температурата май си откачаха крилете по някакъв начин или нещо подобно.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    По емпиричен път мога да докажа, че няма пчела, която да ме подгони и да ме настигне като тръгна да бягам из двора, и тъй като не съм Юсеин Болт, и мисля че не бягам с повече от 25км/ч по неравен терен в двора ми( 36км/ч се равняват на 10м/сек)....така че според мен пчелите нормално летят с около 15, макс 20км/ч, а ядосаните с около 20-25км/ч.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    По същият емпиричен път мога да докажа и обратното, даже че пчелите могат да летят с над 100км/ч. Вземи една пчела, която излита от кошера и отива на паша в съседната нива, която е на 2км от кошера, за това разстояние преспокойно може да развие скорост от 16,7м/с (около 60км/ч) ако аеродинамичността й предразполага. С нарастването на скороста ще нараства и съпротивлението на въздуха, следователно за подържане на скоростта ще е необходимо по-голямо ускорение от страна на пчелата и именно тука се крие максималната скорост която може да развие. За колко време една пчела развива средната си скорост и за колко нейната максимална скорост е съвсем различен въпрос. Когато те подгони пчела тя може да те гони до 10-20 метра от кошера където вече няма да представляваш опасност, може да те гони и повече, може да се стреми да развива голяма скорост или да стои редом с тебе издаваща заплашителни звуци и опитваща се да те ужили. Всяка една порода пчели може да има различна средна скорост (може и там да се крие отговора). По-важният въпрос е при каква скорост КПД-то на пчелите е най-голямо, а не толкова тяхната максимална или минимална скорост, скорост в ядосано състояние и т.н.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Опитай се тогава по емпиричен път да докажеш как един колоездач ще развие 300 km/h и на магистралата ще те изпревари като малка гара.

  6. #6
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Опитай се тогава по емпиричен път да докажеш как един колоездач ще развие 300 km/h и на магистралата ще те изпревари като малка гара.
    Световният рекорд за най-голяма скорост с колело е малко над 200км/ч. Възможно е в резултат на техническият прогрес да се постигнат и по-големи скорости. Ако започнеш да замерваш средната скорост на автомобилите в населено място те ще са от порядъка на 30-40км/ч, ако направиш същото това нещо на кръстовище те може да са дори под 20км/ч, но ако го направиш на магистралата там ще са в порядъка на 130-140км/ч.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от ShackM Виж публикацията
    По същият емпиричен път мога да докажа и обратното, даже че пчелите могат да летят с над 100км/ч. Вземи една пчела, която излита от кошера и отива на паша в съседната нива, която е на 2км от кошера, за това разстояние преспокойно може да развие скорост от 16,7м/с (около 60км/ч) ако аеродинамичността й предразполага. С нарастването на скороста ще нараства и съпротивлението на въздуха, следователно за подържане на скоростта ще е необходимо по-голямо ускорение от страна на пчелата и именно тука се крие максималната скорост която може да развие. За колко време една пчела развива средната си скорост и за колко нейната максимална скорост е съвсем различен въпрос. Когато те подгони пчела тя може да те гони до 10-20 метра от кошера където вече няма да представляваш опасност, може да те гони и повече, може да се стреми да развива голяма скорост или да стои редом с тебе издаваща заплашителни звуци и опитваща се да те ужили. Всяка една порода пчели може да има различна средна скорост (може и там да се крие отговора). По-важният въпрос е при каква скорост КПД-то на пчелите е най-голямо, а не толкова тяхната максимална или минимална скорост, скорост в ядосано състояние и т.н.
    Опа ! Тез емперични данни са кьорфишек .
    Момче , какво е това - средни стойности ?
    Ти ядеш едно кебапче , а аз 5 .
    Средно по три . Да де ,аз съм се наял , а ти си гладен .

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Опа ! Тез емперични данни са кьорфишек .
    Момче , какво е това - средни стойности ?
    Ти ядеш едно кебапче , а аз 5 .
    Средно по три . Да де ,аз съм се наял , а ти си гладен .
    Средни стойности се дават на базата на някаква извадка в статистиката, и в този случай твоята извадка е от 2 елемента. Реално се работи с много повече елементи, които трябва да отговарят на някакви критерий за да станат част от извадката. И средната стойност е един от начините за изразяване на извадката. Средната стойност не изразява елементите по отделно, а същите като цяло (извадката). Една извадка е и пчелният кошер, когато разглеждаме колко захар изяжда една пчела, ние не разглеждаме всяка една по отделно, а приемаме някакви средни стойности в следвствие на активността на пчелите, ролята им в кошера, климатичните особеностти и т.н.
    Така, че според мене под средни стойности на скороста трябва да се разбира средната стойност на скоростта на пчелите при даден летателен режим (при ускорение равно или близко до нула).
    Основният въпрос в момента е дали може една пчела да развие скорост от 60км/ч. И според мене е напълно възможно стига аеродинамичността й да позволява това. Скоростта с която въздуха бива изтласкван от крилете й не е максималната скорост която може да развие, а по този начин създава ускорение което вече влияе върху скоростта. Скоростта на пчелата има значение единствено за съпротивлението на въздуха. Поне така е според законите на сегашната физика. (и моите разбирания за нея)
    Ще се радвам ако някой ме поправи и докаже, че съм сгрешил, като по този начин да се приближим до истината, но да се коментират кебапчета и колоездачи като се игнорира реалната тема няма да доведе до желаният резултат.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Говоря по спомени ама преди време бях чел че зимата в кълбото когато треперят за да вдигнат температурата май си откачаха крилете по някакъв начин или нещо подобно.
    Пчелите имат две двойки криле, които се закачат с кукички по време на полет и по този начин заемат по-голяма площ. За да намалят тази площ, като кацнат, те откачат двойката криле и ги прибират. Предполагам за този вид кукички говориш.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    По спомени:
    Скорост на нормален полет 30-40 км/ч
    Макс. скорост 55-60 км/ч
    Височина на полет до 20 м. следвайки релефа на терена.
    Излитане- спираловидно на горе с рязко набиране на височина.
    Прибиране към кошера- със широк заход и възможно най ниско.
    Предпочитат да летят възможно най ниско.Лично наблюдение, че след слънчогледа при засилените атаки на пчелоядите летят буквално на 10-20см. над растителноста.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •