Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 38
  1. #11
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Бъркате понятията скорост и ускорение, като изключвате второто за сметка на първото. Аеродинамичноста също играе съществена роля, нали не очаквате крилете на една пчела да създават ускорение от 20км/ч^2 и също толкова да е съпротивлението на въздуха?

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    По емпиричен път мога да докажа, че няма пчела, която да ме подгони и да ме настигне като тръгна да бягам из двора, и тъй като не съм Юсеин Болт, и мисля че не бягам с повече от 25км/ч по неравен терен в двора ми( 36км/ч се равняват на 10м/сек)....така че според мен пчелите нормално летят с около 15, макс 20км/ч, а ядосаните с около 20-25км/ч.

  3. #13
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    По същият емпиричен път мога да докажа и обратното, даже че пчелите могат да летят с над 100км/ч. Вземи една пчела, която излита от кошера и отива на паша в съседната нива, която е на 2км от кошера, за това разстояние преспокойно може да развие скорост от 16,7м/с (около 60км/ч) ако аеродинамичността й предразполага. С нарастването на скороста ще нараства и съпротивлението на въздуха, следователно за подържане на скоростта ще е необходимо по-голямо ускорение от страна на пчелата и именно тука се крие максималната скорост която може да развие. За колко време една пчела развива средната си скорост и за колко нейната максимална скорост е съвсем различен въпрос. Когато те подгони пчела тя може да те гони до 10-20 метра от кошера където вече няма да представляваш опасност, може да те гони и повече, може да се стреми да развива голяма скорост или да стои редом с тебе издаваща заплашителни звуци и опитваща се да те ужили. Всяка една порода пчели може да има различна средна скорост (може и там да се крие отговора). По-важният въпрос е при каква скорост КПД-то на пчелите е най-голямо, а не толкова тяхната максимална или минимална скорост, скорост в ядосано състояние и т.н.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Опитай се тогава по емпиричен път да докажеш как един колоездач ще развие 300 km/h и на магистралата ще те изпревари като малка гара.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Опитай се тогава по емпиричен път да докажеш как един колоездач ще развие 300 km/h и на магистралата ще те изпревари като малка гара.
    Световният рекорд за най-голяма скорост с колело е малко над 200км/ч. Възможно е в резултат на техническият прогрес да се постигнат и по-големи скорости. Ако започнеш да замерваш средната скорост на автомобилите в населено място те ще са от порядъка на 30-40км/ч, ако направиш същото това нещо на кръстовище те може да са дори под 20км/ч, но ако го направиш на магистралата там ще са в порядъка на 130-140км/ч.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от ShackM Виж публикацията
    По същият емпиричен път мога да докажа и обратното, даже че пчелите могат да летят с над 100км/ч. Вземи една пчела, която излита от кошера и отива на паша в съседната нива, която е на 2км от кошера, за това разстояние преспокойно може да развие скорост от 16,7м/с (около 60км/ч) ако аеродинамичността й предразполага. С нарастването на скороста ще нараства и съпротивлението на въздуха, следователно за подържане на скоростта ще е необходимо по-голямо ускорение от страна на пчелата и именно тука се крие максималната скорост която може да развие. За колко време една пчела развива средната си скорост и за колко нейната максимална скорост е съвсем различен въпрос. Когато те подгони пчела тя може да те гони до 10-20 метра от кошера където вече няма да представляваш опасност, може да те гони и повече, може да се стреми да развива голяма скорост или да стои редом с тебе издаваща заплашителни звуци и опитваща се да те ужили. Всяка една порода пчели може да има различна средна скорост (може и там да се крие отговора). По-важният въпрос е при каква скорост КПД-то на пчелите е най-голямо, а не толкова тяхната максимална или минимална скорост, скорост в ядосано състояние и т.н.
    Опа ! Тез емперични данни са кьорфишек .
    Момче , какво е това - средни стойности ?
    Ти ядеш едно кебапче , а аз 5 .
    Средно по три . Да де ,аз съм се наял , а ти си гладен .

  7. #17
    Забранен
    Регистриран
    23.03.2016
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Опа ! Тез емперични данни са кьорфишек .
    Момче , какво е това - средни стойности ?
    Ти ядеш едно кебапче , а аз 5 .
    Средно по три . Да де ,аз съм се наял , а ти си гладен .
    Средни стойности се дават на базата на някаква извадка в статистиката, и в този случай твоята извадка е от 2 елемента. Реално се работи с много повече елементи, които трябва да отговарят на някакви критерий за да станат част от извадката. И средната стойност е един от начините за изразяване на извадката. Средната стойност не изразява елементите по отделно, а същите като цяло (извадката). Една извадка е и пчелният кошер, когато разглеждаме колко захар изяжда една пчела, ние не разглеждаме всяка една по отделно, а приемаме някакви средни стойности в следвствие на активността на пчелите, ролята им в кошера, климатичните особеностти и т.н.
    Така, че според мене под средни стойности на скороста трябва да се разбира средната стойност на скоростта на пчелите при даден летателен режим (при ускорение равно или близко до нула).
    Основният въпрос в момента е дали може една пчела да развие скорост от 60км/ч. И според мене е напълно възможно стига аеродинамичността й да позволява това. Скоростта с която въздуха бива изтласкван от крилете й не е максималната скорост която може да развие, а по този начин създава ускорение което вече влияе върху скоростта. Скоростта на пчелата има значение единствено за съпротивлението на въздуха. Поне така е според законите на сегашната физика. (и моите разбирания за нея)
    Ще се радвам ако някой ме поправи и докаже, че съм сгрешил, като по този начин да се приближим до истината, но да се коментират кебапчета и колоездачи като се игнорира реалната тема няма да доведе до желаният резултат.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ShackM Виж публикацията
    ......... Скоростта с която въздуха бива изтласкван от крилете й не е максималната скорост която може да развие, а по този начин създава ускорение което вече влияе върху скоростта.......
    Я си помисли още веднъж .........

    Пчелата се движи напред и има някаква скорост Х. От нейна гледна точка въздуха се движи назад със същата скорост Х. За да се ускори посредством крилете си, техните върхове трябва да се движат назад ПО-БЪРЗО от скороста на вече обтичащия ги въздух. Само тогава те ще създадват сила за ускоряване напред. Ако се движат по-бавно, тогава всъщност ще имаме забавяне.

    Ти би бил прав само ако пчелата изхвърля някаква собствена маса, например сере в посока назад. Да, тогава наистина се създава импулс напред дори и при малка скорост на изпражненията. Когато обаче се взема външна маса (въздух) и тази маса ВЕЧЕ СЕ ДВИЖИ С НЯКАКВА СКОРОСТ НАЗАД, то тогава за да се ускори напред е необходимо тази маса да се захвърли назад С ОЩЕ ПО-ГОЛЯМА СКОРОСТ ОТ СЪЩЕСТВУВАЩАТА.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    И като има вятър , какво става? А съм виждал търтей как седят на едно място срещу вятъра. По мои наблюдения на око по слънчоглед скороста е между 30 и 40 километра в безветрие без да влизам в дълбоки сметки.
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Remi Виж публикацията
    И като има вятър , какво става? А съм виждал търтей как седят на едно място срещу вятъра. По мои наблюдения на око по слънчоглед скороста е между 30 и 40 километра в безветрие без да влизам в дълбоки сметки.
    При вятър е същото. Въздуха вече се движи около пчелата с някаква скорост, и за да компенсира, тя трябва да изхвърля в обратната посока част от този въздух, но с много по-голяма скорост.

    Гледайки клиповете лесно можем да разберем, че за да измине една пчела разстояние колкото нейната дължина, тя трябва да направи поне 3 размаха на крилете си. Тоест загребването на въздух и изхвърлянето назад става със скорост, поне 3 пъти по-голяма от нейната собствена.

    От тука идва и моето разсъждение, че максималния брой на размахванията на крилете не е 230 пъти в секунда, а поне 9-10 пъти по-голям. Три пъти, за да се постигне скорост от 20 до 60 km/h и още 3 пъти, защото за да измине една собствена дължина, са необходими поне 3 размаха на крилете.

    Като цяло аз си мисля, че учените правилно са заснели 230 размаха в секунда, но това става само в близост до прелката (при излитане или при кацане). Никой обаче не е заснел с високоскоростна камера какво прави пчелата на 20 метра височина, защото няма как да се организира подобен експеримент.

    Така че аз си мисля, че пчелата е в състояние да направи 2000 размаха на крилете си за 1 секунда. Това обаче ще ги натовари много в механично отношение. Със сигурност ще се появят огромни вибрации, гънене на крилете, и рзпространяване на вълни по тях, които ще са с особенно голяма амплитуда по техните върхове. А това би обяснило и факта защо се проръфват тези върхове - ами защото те са най-натоварената част от цялата конструкция на крилото. Те се движат с най-голяма скорост и са подложени на най-големи натоварвания, силата на които се увеличава с квадрата на скороста. Подложени са и на разрушителното действие на кавитацията.

    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A...86%D0%B8%D1%8F

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •