Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 136
  1. #41
    Много полезен филм, за работа с тръвни-кошери.Има какво да се научи от този филм.Пък после ми говорете, че не може да има продуктивно пчеларство с тръвна...
    http://zamunda.net/details.php?id=308593&hit=1

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    2
    През кой период от годината върбата е най-подходяща за плетене? Кои върби са най - подходящи?

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Когато е най-елестична,това ще рече,когато сокодвижението е най-добро.За най-добър материал обаче в нашата страна за тръвни се смята лозината.

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2012
    Мнения
    21
    Тръвната!!!Ефикасна за всички пчеларски начинания–да получиш задоволително количество мед,да направиш минимум 2отводки,може и прополис,восък,маточници/майчила/ колкото си пожелаеш.Тя се прави от дива лоза/най добре/,а също и от плачеща върба/ива/,ракита.Измазва се отвътре и от вън със смес от кравешки изпражнения и пръс.Кравешките фекалии да са от хранене със суха храна–сено,слама,царевичн върхари.Сега е момента за тях,преди да са почнали да пасат зелено.Обмазването се прави на 2 или 3 ръце,за да не се напука и в пукнатините да се крият пеперудите на восъчния молец.Успехи на всички които желаят да отглеждат пчели в тръвни.

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Май нещо бъркаш с измазването. Досега не съм чувал и виждал тръвна измазана отвътре.

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Цитат Първоначално публикувано от simo
    Май нещо бъркаш с измазването. Досега не съм чувал и виждал тръвна измазана отвътре.
    Колегата Джордан е прав,измазването е желателно да се прави и от двете страни поради това,че материала от който се плете е все пак от вид пръчки с цел запълване на пролуките.

    В други държави,тръвната се плете от съвсем друг материал при което не се изисква никакво измазване.

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2012
    Мнения
    21
    Колега buci59 благодаря!А Вие колега simo навярно сте много млад пчелар,щом не сте чували,а камо ли да видите измазана отвътре тръвна.В по горния пост съм написал защо се измазва отвътре.Ако не се измаже,неоползотворените люспици восък попадат м/у пръчките и се създават прекрасни условия за развитието на восъчния молец.Намери стара тръвна, откърти напукан участък и преброй колко какавиди на молеца има там.Това беше като начално ограмотяване за Вас и подобни за използването на ТРЪВНАТА!!!Ако имате въпроси–питайте.С удоволствие ще Ви отговоря.Все пак на младите е простено да не знаят,а и ние все още се учим–от вас младите,от по–старите,от книгите,от това чудо "Гугал",от всичко което ни заобикаля.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Цитат Първоначално публикувано от Джордан
    Колега buci59 благодаря!А Вие колега simo навярно сте много млад пчелар,щом не сте чували,а камо ли да видите измазана отвътре тръвна.В по горния пост съм написал защо се измазва отвътре.Ако не се измаже,неоползотворените люспици восък попадат м/у пръчките и се създават прекрасни условия за развитието на восъчния молец.Намери стара тръвна, откърти напукан участък и преброй колко какавиди на молеца има там.Това беше като начално ограмотяване за Вас и подобни за използването на ТРЪВНАТА!!!Ако имате въпроси–питайте.С удоволствие ще Ви отговоря.Все пак на младите е простено да не знаят,а и ние все още се учим–от вас младите,от по–старите,от книгите,от това чудо "Гугал",от всичко което ни заобикаля.
    Не съм много съгласен с горенаписаното,но от уважение към Вас и колегата Buci,ще зи замълча.Само в свое оправдание ми се иска да кажа,че ако прегледате няколко поста назад същата тема,ще разберете,че все пак съм виждал тръвна и на живо,и си мисля,че ако навремето дядо ми е знаел че тръвните се измазват и отвътре,тая на снимката едва ли щеше да е в тоя вид след повече от 40 години.Без "измазването" и отвътре с восък и прополис от самите пчели,червеите досега да са я направили на пепел.

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2012
    Мнения
    21
    Благодаря,за уважението което показвате!Заселете тази тръвна с едно пчелно семейство тази пролет,третирайте за вароатоза както му е реда и след година,две я проверете.А защо дядо Ви не я измазал?–Не зная.Може такава да е практиката при Вас,може да са го налегнали рояците и след това да я е обмазал отвън и така да е останала.Варианти много.А както писах по–горе,може и така да са практикували при Вас,по поречието на Дунава.Но при нас,по поречието на Тунджа винаги обмазваме отвътре,иначе оставаш без пчели.По това време,когато пчелите са се отглеждали почти само в тръвни/95–97%/ е имало само едно лекарство за всички заболявания –катран.Молеца е бил от основните врагове.Не искам да влизам в полемика,а просто цитирам какво се правило в този регион.Ако с мой израз съм Ви засегнал–моля да бъда извинен.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    По никакъв начин не си ме засегнал,дори се надявам да станем приятели.
    Тръвни никога не съм гледал,но колкото за спорта дето се вика може да заселя някоя .За тях засега само съм чел и гледал видеоматериали,защото ми е интересно всичко свързано с пчелите,но интересното е,че и чичко Гугъл не показва никъде измазани отвътре тръвни,може и да не съм търсил достатъчно .
    Да знаеш,че ако я заселя това лято,ще те търся за съвети.

 

 
Страница 5 от 14 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •