Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 136
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ако мислиш да ги заселиш и да направиш по 2 отводки,няма да стане.Трябва да отзимиш тръвната и да я развиеш до роево състояние.Това аз го правя още в края на април,тогава правя първата отводка.Следващата е през юни.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз предпочитам да не ги развивам до роево състояние а да им сложа примерно един корпус със изградени пити.Майката слиза и осеменява средните няколко пити много бързо.Когато се запечата една две пити със пило местя тръвната на друго място но гледам да намеря майката и да я пусна във тръвната.На старото място остават почти винаги около 5 пити със разнородно пило и всичката летяща пчела.Придавам и маточник или майка.На новото място тръвната започвам да я подхранвам със захарен сироп 10 дена. На третата седмица и слагам пак един корпус със пити и пак същата операция.Когато тръвната е със по малък обем майката слиза и осеменява по бързо питите долу.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Да,точно това е начина за правене на отводка от тръвна.А,оставям тръвна до роево състояние,просто за да имам маточници по това време/април/

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Прогонване на пчели от неразборен кошер.

    http://www.youtube.com/watch?v=YJDOLxvHr2s

  5. #25
    Такова нещо не съм виждал никога. Как ги кара да тръгнат нагоре като само им почуква на тръвната.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски
    От 2-3 години на пчелина си поддържам 3 тръвни които са пълни -ползвам ги както за правене на отводки така и за резервни сем.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    3

    тръвна

    Един пчелар ми каза че тръвните трябва да се измазват и от вътрешната страна, вярно ли е ? )

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Пчелите сами ли изграждат питите в тръвните и ако не как се закрепват рамките с восъчните основи?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Mind_Control
    Пчелите сами ли изграждат питите в тръвните и ако не как се закрепват рамките с восъчните основи?
    Сами!

  10. #30
    как я заселвате тръвната? имам няколко и се чудя как да процедирам с тях. Като хвана рояк да му оставя една изградена пита така ли? даите малко инфо колкото и да е елементарен въпроса ми

 

 
Страница 3 от 14 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •