Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 136
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Искам да произвеждам майки, да вадя мед - тип луксозен
    Добре е, че имаш пазар за такъв тип мед, или е за собствена консумация. По ирония на съдбата във връзка с темата, вчера и на мен ми се наложи да ”обслужвам” една полутръвна. В осем рамков корпус, под него 10 рамков корпус, съм сложил 5 рамки(по „технически причини”), и не съм отбелязал това никъде. Вчера след като се сетих за него равносметката е – 2 напълно изградени пити запълнени с мед и половината запечатан, третата е почти изградена, с мед и започнато запечатване. Ваденето на тъкъв луксозен мед си е ….преживяване, другия вариант е да имам разборна тръвна.
    Трендафил не се шегувам и не те иронизирам, как вадиш този тип луксозен мед? За майките нещата вече са ми в друго измерение.

  2. #102
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Добре е, че имаш пазар за такъв тип мед, или е за собствена консумация. По ирония на съдбата във връзка с темата, вчера и на мен ми се наложи да ”обслужвам” една полутръвна. В осем рамков корпус, под него 10 рамков корпус, съм сложил 5 рамки(по „технически причини”), и не съм отбелязал това никъде. Вчера след като се сетих за него равносметката е – 2 напълно изградени пити запълнени с мед и половината запечатан, третата е почти изградена, с мед и започнато запечатване. Ваденето на тъкъв луксозен мед си е ….преживяване, другия вариант е да имам разборна тръвна.
    Трендафил не се шегувам и не те иронизирам, как вадиш този тип луксозен мед? За майките нещата вече са ми в друго измерение.
    Може с рамчета под някаква форма, но може и без. Аз съм на мързеливата система. Без. Лошото е в дадени моменти, че изграждат с търтиево и майката засеменява.

  3. #103
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    В корпуса отдолу вместо плодникови слагаш магазинни рамки като в средтата оставяш 2-3 плодникови,после изрязваш далаците на магазинните. Може и без магазинни в краищата да ги оставиш да градят надолу,но трябва да си направиш стойка за изрязването.
    Трендафиле,не става с малко пчела.Много бавно я градят и често неправилно,отнема им много време да я гледжосат отвън и отвътре. Когато роят влезе винаги изглежда пълна,но след 2 седмици когато търтея изчезне остава малко пчелата.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Интересно ми е за тръвната - ако виси по-височко и мога да я гледам изотдолу, това дали ще ми даде някаква информация за състоянието и? Ако така, може да се окачи на въженце и за обслужване да се спуска надолу с въжето. А на въжето може чрез едно кантарче с пружина от старите да се окачи. Е, може и на електронно с безжично предаване на данните, но няма да и отива, освен ако не се преработи в разборен кошер. Идеи вярно много, ама време няма за осъществяването им, ще се чака след пенсиониране явно, ако е рекъл Онзи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #105
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Интересно ми е за тръвната - ако виси по-височко и мога да я гледам изотдолу, това дали ще ми даде някаква информация за състоянието и? Ако така, може да се окачи на въженце и за обслужване да се спуска надолу с въжето. А на въжето може чрез едно кантарче с пружина от старите да се окачи. Е, може и на електронно с безжично предаване на данните, но няма да и отива, освен ако не се преработи в разборен кошер. Идеи вярно много, ама време няма за осъществяването им, ще се чака след пенсиониране явно, ако е рекъл Онзи.
    Може да виси, тъй или иначе пчелите и в другите кошери висят. Прегледи няма как да и правиш. Има един клип който съм пускал по - назад в темата /9 страница/ в който колега пчелар прави преглед на тръвна, размествайки питите настрани.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Клипа не съм го гледал,ама за бърз преглед между краката на коленете и прелистваш питите. И булото да е стегнато около врата

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Клипа не съм го гледал,ама за бърз преглед между краката на коленете и прелистваш питите. И булото да е стегнато около врата
    Не съм докосвал тръвна никога, ама не може ли да се "прелистят" питите, ако тръвната виси над главата ми? Гащиризона ми е от онези скъпарските, през които не могат да жилят и се радвам, че го купих навремето, много ми е добре с него.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #108
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не съм докосвал тръвна никога, ама не може ли да се "прелистят" питите, ако тръвната виси над главата ми? Гащиризона ми е от онези скъпарските, през които не могат да жилят и се радвам, че го купих навремето, много ми е добре с него.
    Няма да ти е удобно когато виси. Откачваш, сядаш, поставяш между краката, премяташ питите като книга, виждаш каквото ти трабва и закачваш.

  9. #109
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    За моженето може. Само че когато тръвната е пълна тежи,абсурд да я държиш с едната ръка а с другата да работиш.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Обръщаш една стара табуретка и слагаш тръвната и прелистваш.Може да се сковат 4 летви по 1м на нивото на пояса за по удобно...

 

 
Страница 11 от 14 ПърваПърва ... 910111213 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •