Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2016
    Мнения
    6

    как да си направя первази

    Някой би ли ми показал как да си направя первази за кошери. Ще съм му много благодарен.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    В какъв смисъл да ти покаже? Видео клип или да ти обясни как.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    19.10.2016
    Мнения
    6
    Видео клип

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Ако някой има под ръка - може, инак в дърводелския форум.
    Не е толкова трудно да си го направиш перваза, стига да имаш на разположение фреза, но не оберфеза. С циркуляра също може, но е по-трудоемко.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    [QUOTE=velichhhh;112020]Някой би ли ми показал как да си направя первази за кошери. Ще съм му много благодарен.[/QUOTE


    Здравейте,

    Не разбрах, ти ли си правиш кошерите?
    Краката са ти много високи, те колегите са се изказали. Разбичваш си летвички на циркуляра с каквито прецениш размери. Бележиш си на плодника, примерно 1.5-2см. Монтираш с лепило и винтове за дърво. Поставяш магазина в/у плодника и тук вече мериш колко да ти “захапва“ летвичката на магазина. Бичиш, и монтираш така както са плодник и магазин един в/у друг. Това за да не остане пролука м/у двата. Дано съм бил ясен, и полезен.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    [QUOTE=Bobi-M9598;112039]
    Цитат Първоначално публикувано от velichhhh Виж публикацията
    Някой би ли ми показал как да си направя первази за кошери. Ще съм му много благодарен.[/QUOTE


    Здравейте,

    Не разбрах, ти ли си правиш кошерите?
    Краката са ти много високи, те колегите са се изказали. Разбичваш си летвички на циркуляра с каквито прецениш размери. Бележиш си на плодника, примерно 1.5-2см. Монтираш с лепило и винтове за дърво. Поставяш магазина в/у плодника и тук вече мериш колко да ти “захапва“ летвичката на магазина. Бичиш, и монтираш така както са плодник и магазин един в/у друг. Това за да не остане пролука м/у двата. Дано съм бил ясен, и полезен.

    Поздрави, Г. Георгиев
    Не съм въобще съгласен с дадените наставления.
    Първо, перваза никога не трябва да е права летва. Той е профил и това въобще не е случайно.
    Второ, правилния начин з поставяне на первази е с " вкопаването" им в корпуса. Идеята е стичащата се вода по страницата на корпуса да не попадне деректно в снадката на перваза с корпуса.
    Трето, при работа с дърво винаги се оставят малки луфтове с цел да се обират разширенията. Тоест перваза се прави така че вътрешния размер образуван от первазите е поне 5мм по голям от външния размер на корпуса (плодника, магазина)
    Четвърто, первазите трябва да са много здрави и много добре хванати за корпуса защото са подложени на големи натоварвания при отваряне и при транспорт на меда и т.н. Само за пример, аз лично транспортирам меда на височина 4 корпуса, а в помещението ги редя да чакат ред за вадене на височина 7 корпуса тоест най-долния перваз носи при транспорт над 100 кг и после статично над 150 кг.
    Успех.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Рости, съгласен съм с твоите препоръки. Предложих най-лесният начин. Когато не разполагаш с необходимата техника (машини). Все пак не всички от нас са професионални дърводелци.

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така е. Перваза е доста по труден за изработка и монтаж от колкото един магазин с цели дъски. За това много хора работят без первази. За това има и разлика в цената, когато купуваш. На мен също ми е огромна кушия да правя первази и дъна и за това купувам и толкова. Все пак и дърводелците трябва да имат работа. Пък и цените напоследък са доста поносими.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Ако не се лъжа, май Тотевски имаше едни куки за захващане на корпуси, и магазини. Тогава може и без перваз, но пък трябва да има дръжки за повдигане.
    Всеки сам си решава кое, как, и дали го устройва.

    Поздрави, Г. Георгиев

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Преди време гледах някъде трите варианта - с первази , с фалцове и без фалцове .
    Колегите , категорично избират първият вариант заради дъждовете и влагата .
    А , первазите се изработват на фреза .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •