Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 45 ПърваПърва ... 324041424344 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 443
  1. #411
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Дано не съм обидил някого с този си пост, но това е реалността.

  2. #412
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има ли човешки взаимоотношения - те винаги са СЛОЖНИ. Понятията ДОБРИ или ЛОШИ не важат, когато говорим за човешки взаимоотношения. Няма само БЯЛО, няма и само ЧЕРНО. Винаги е нещо по средата, с хиляди нюанси и отенъци. Затова и според мене най-вярната думичка е СЛОЖНИ ВЗАИМООТНОШЕНИЯ.

    Така е в семейството, където групата е от само 2 човека, а какво да говорим за по-големите групи от хора, при които всеки си има собствена гледна точка по всеки един въпрос или проблем, различна от гледната точка на другите хора от групата.

    При това положение е близко до ума, че всеки може да цитира всякакви примери, и ще бъде прав за себе си. Да, наистина в колективите може да се случи всичко, което си помислите - от пълно единодушие и липса на нуждата от лидер, до пълно противопоставяне, при което лидера едва ли не трябва да е диктатор, за да може да овладее контрола и да изпълни поставената му мисия (задача), което всъщност е ПЪРВИЧНОТО, заради което съществува тази грипа от хора.

  3. #413
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Трудно е да накажеш някого и да го лишиш от доходи, а още по-трудно е да уволниш. Колкото и да си убеден, че в момента това е бил начина и си изчерпал всички други възможности, пак те гложди, дали не е имало и друг вариант. На главата ти са хора и съдби и не може с лека ръка да махнеш и да успокояваш съвестта си, че този е маскара и си го заслужава.
    "Топузите"-така наричам работниците които шикалкавят и тежат на врата на другите.Изобщо нямам сантименти,че ще освободя другите от излишна тежест.Дори ако имах възможност бих разпределил парите на отстранения м/у другите,но тук идва "компетенцията" на даващия-правещия пари...Всъщност,погледнато от моята камбанарийка в България не е позволено да се дават пари,макар и заслужени, по-високи от браншовите.Позволили си някой работодател този "лукс" -намесват се...... "извънземните".

  4. #414
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Същото важи и за вземането на решения, което е задължен да го прави ЛИДЕРА НА ГРУПАТА. Няма ДОБРИ или ЛОШИ решения, защото доброто за едни може да е лошо за други и обратното. Така че решенията не трябва да се преценяват от позицията на капризите на един или друг член на групата (в общия случай те нямат край), а от позицията на мисията (задачата), която е поставена и която ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да се изпълни в указания срок (ако има такъв).

    Понякога възникват случаи, в които мисията е с ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВИСОК ПРИОРИТЕТ (например при аварии, природни бедствия или някакви други форсмажорни обстоятелства). При такива обстоятелства последното нещо, с което трябва да се съобразява лидера на групата, е КОДЕКСА НА ТРУДА. И точно тука си проличава МОРАЛА на служителите и НАГЛОСТА на отрепките сред тях. Например сградата на фирмата гори, но наглия служител си тръгва точно в края на работното време, позовавайки се на кодекса на труда. Или пък наглия служител те информира, че не е назначен за пожарникар, затова ще стои отстрани и ще гледа с ръце в добовете.

    Не се смейте или не плачете - мога да ви цитирам конкретни случаи. Това е Българската действителност.

    И тъй като всички хора са различни, може да се предполага, че някъде наистина има много кофти работодатели, които злоупотребяват с положението си, но това не е масово явление. Същото важи и за работниците - сред тях наистина има гадняри, злобари и наглеци, но това също не е масово срещано явление. Достатъчно е обаче да се сдобиеш само с един такъв, за да ти побелеят косите, преди да го уволниш (ако въобще успееш да го уволниш).

    В момента имам конкретен случай с един служител, мързелив с една камара злуопотреби на работното място, включая и спане на компютъра, когато никой не го гледа (обаче камерите виждат). Та този човек е с предизвестие, но не знам от колко месеца вече не идва на работа и непрекъснато носи фалшиви болнични. И по всичко изглежда, че това ще продължава да го прави в следващите 100 години. Ха сега ми говорете за МОРАЛ, за съвестни работници и за лоши работодатели ....

  5. #415
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В наше време законодателството е такова, че СИЛНАТА СТРАНА СА РАБОТНИЦИТЕ, а не работодателите. И ако някой трябва да се жалва от несправедливости в законодателството или във взаимоотношенията, то това са работодателите, а не работниците. Работодателите са подложени на терор, кражби, мързел, злоупотреби и всичко останало, а работниците (поне част от тях) не си изпълняват дори и най-елементарните ДОБРОВОЛНО ПОЕТИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ - да идват на работа навреме и трезви, и да работят съвестно това, което им каже прекия началник.

    А наглоста на някои от тях няма край (вижте спорния постинг). Според него:
    1. Работника трябва да идва на работа когато си поиска
    2. Работника трябва да работи каквото си иска
    3. Това, което работника го изработи, си е негова лична собственост, и има право да си го вземе в къщи

    Представяте ли си докъде е стигнала наглоста на някои от най-активните спорещи в тази тема? Нарочно не казвам кои, защото ги уважавам, но те си знаят .......

  6. #416
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от различен Виж публикацията
    .......
    Това с приятелството винаги ме е дразнело. Хвана се някъде на работа, шефа почва да ми се прави на приятел и да го раздава на лични, тип "ти си ми, като син". Може би това е наследство от социализъма или пък е обичайна черта по нашите ширини, не знам, но е непрофесионално. Работника и работодателя са СЪТРУДНИЦИ, за по- точна дума не мога да се сетя - трудят се заедно. Няма нужда да се харесват, да са приятели, да пият заедно, да имат сходни вкусове и т.н. - деловото, коректно отношение е предостатъчно, другото е излишно и по- скоро пречи. Но деликатния момент е, че са изключително рядкост работодателите, които да са достатъчно интелигентни, за да имат това разбиране - да го имат на практика, не само на приказки - и понеже им липсва, не могат да прозрат какво представлява едно такова отношение, пробват да компенсират опитвайки се да се правят на добри.

    Например един от най- най- близките ми приятели е собственик на средноголяма фабрика - всъщност, като се замисля в какво икономическо блато се намираме в момента, може да се каже, че е от най- големите фабрики в България. Фактически е от малкото спасени заводи от миналото - за които разни специалисти все още ни обясняват и убеждават, колко неефективни били, какъв провал, че нищо не ставало от тези заводи и за това фалирали. Ми да дойдат да видят, бившо комунистическо предприятите, как работи на пълни обороти по баш западни стандарти - отопление навсякъде, изолации, хигиена, чистота, работно облекло, 13 заплата, екскурзии в чужбина, бонуси за разни празници, стриктно работно време, има бариера, стане ли 17 часа ти задължително трябва да си вън от тази бариера, прочее вътре има и мини зоопарк, с елени, сърни, пауни, фазани. Единствено столова нямат, но и никой не претендира за такава. Та - преди години така се случи, че я бях закъсал здраво и го попитах дали има някаква работа за мен. Вземе на една машина, обучиха ме за около месец и така - почнах. Ок - но аз си имам своите странности и това не бе работа за мен. Така, че не след дълго напуснах. Е и - нито във фабриката съм се ползвал с някакви протекции, нито съм имал някакви допълнителни бонуси спрямо другите, нито шефа т.е. моя приятел ми е искал доноси. Изобщо нищо - просто делово отношение. По време на работа няма приятели, има КОЛЕГИ - приятелството е извън работно време.

    НО - работодателя в България не размишлява така. Той не ти е колега - той ти е началник, пък ти си му подчинен. Чист комунизъм. Местно производство. Което е основното предимство в мисленето на западняка - инак, не че сме по- глупави и неспособни от тях. Хората разбират от колегиалност, а ние тука - бившите роби, доколкото може да бъде бивш, един роб - като видим два лева на задника си и вече не може да се говори с нас: купуваме си някаква супер скъпа кола и почваме да обясняваме, колко е непсраведлива системата към нас, работодателите, пък работниците си гледат кефа ...... в 20 годишни таратайки, които по закон, следва да се спрат от движение.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #417
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Четох, четох - много верни неща казани. На 1200 чисти пари кадърните бягат, на 500 калпазаните стоят. Разлика голяма, не е за пренебрегване. Тия на 1200, освен своята заплата, изкарват парите и на тези с 500. Тази разлика я има и сред работодателите, те също са работници на своя фронт. Сложна работа, умни глави са я мислили, цели науки с това се занимават, че ние ли ще я разгадаем. Какво сега - да уволним тези с 500 и да направим другите на 2500? Ами тези уволнените какво ще ядат? И те деца имат. Веднага ще се спретне революция, от която всички, освен няколко вожда, ще загубят. Много от моите работници /по-платените/ ми се молят да уволня този или онзи, защото осъзнават, че го носят на гърба си, ама аз си пасувам, едно, че ми е жал, второ, че така или иначе, вероятно друг такъв ще дойде на неговото място. Трябва да се примирим, че сме създадени различни и тези, които могат, ще трябва да работят и за тези, които не могат или не искат. Така поне би трябвало да се разсъждава според мен. По-добре един поносим мързеливец на работа, където малко от малко нещо ще създава /нищо, че ще деморализира останалите/, отколкото да го храним безвъзмездно като безработен. Ще кажете - бизнеса да не е социална служба. Ако зависеше от мен - този елемент трябва да го има. Не говоря за безнадеждните случаи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #418
    Наблюдател
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    27
    Четох, четох...много верни неща казани-много ГЛУПОСТИ( НЕИСТИНИ..ЗАБЛУДИ) изказани. Няма да цитирам имена, но това, че даден човек има пари(по-коректното, е изкарал пари с акъла си)..НЕ ГО ПРАВИ ДОБЪР ЛИДЕР. Тази приказка: който плаща, той поръчва музиката( или той командва)..е ЕДНА ГОЛЯМА ЗАБЛУДА!!! Това да можеш да изкарваш пари и това да си ЛИДЕР...СА 2 РАЗЛИЧНИ НЕЩА..КОРЕННО РАЗЛИЧНИ!!!
    В моята работа, се сблъсквам все по-често с такъв тип хора: До вчера е можел да изкарва пари Х, но вече не може, има проблем от това естество-от друго естество, НО В ОСНОВАТА..ПРОБЛЕМА СИ Е ТОЙ!!!. Работниците са"калпави", "не слушат","безотговорни са"...и т.н...ТОВА СА ...О П Р А В Д А Н И Я!!!
    За да не бъда многословен, ще кажа: На крив комин, пушека му пречи.
    Живи и Здрави!
    Когато искаш нещо,което не си имал--трябва да направиш нещо,което никога не си правил!

  9. #419
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Матеев, напиши петте най важни неща, които изискваш от работниците си! Виждам , че хвърляш доста енергия в тази тема, което иде да рече че е важна за теб!
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

  10. #420
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от vivanov Виж публикацията
    За да не бъда многословен, ще кажа: На крив комин, пушека му пречи.
    Живи и Здрави!
    Браво , ама ползвай оригиналните поговорки !
    Не ща, еуропейски кранти ! Българка искам, Българка "сянка нележана”, „трева некосена”, „два бистри кладенци и вода ненапита" Връмугу

 

 
Страница 42 от 45 ПърваПърва ... 324041424344 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •