Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
В Германия има регистрирани между 600 хил. и 800 хил. кошери, тоест по-малко от нашите. При сходни средни добиви това прави 10-12 хил. тона мед. При условие, че Германия внася мед от цял свят на смешни цени то това което плаща на килограм на своите пчелари е просто на добра воля или национална политика по опазване на пчеларите си. Ако решат немските търговци може и въобще да не им изкупят меда, но на фона на огромните внесени количества на ниски цени мисля, че е въпрос на национализъм.
Матеев даде правилен пример. Ако в бг имаше огромен пазар на мед и внасяхме мед от Камбоджа ти щеше ли да си доволен нашите търговци да плащат на теб и на камбоджанеца по 8 лева килото, като знаеш, че камбоджанеца ще живее с тези пари една седмица?
Най-после по темата и точно в десетката.
Точно така мисля и аз. Абсолютен национализъм и стремеж към запазване на пчелните семейства и дохода на пчеларите. НАЦИОНАЛНА ПОЛИТИКА.
Сега да ви кажа, отново е преминал търга за държавната поръчка за доставчиците на помощи. В помощите отново ще има мед. Фирмата спечелила поръчката е различна от досегашния "вечен победител". Въпросния нов доставчик е предложил такава цена, че сега се чуди от къде и какъв боклук да внесе. Цената е мноооооооого под пазарната на БГ мед в момента. Ето я и липсата на държавна политика. Мащехата която по никакъв начин не заложи в тръжната документация изисквания помощите да са с БГ мед. И ако попиташ ще се измислят хиляди обеснения как нямали право, как европейски пазар и бля, бля, бля.