Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 45
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58

    Пчели в кирпичен дувар

    Здравейте!Не можах да намеря във форума подобна тема и за това си позволявам да ви попитам дали някой се е сблъсквал с подобен рояк?От миналата година съм забелязал,че от дувара извитат и влитат пчели в не голяма дупка,дори има постоянно малко потекъл мед по кирпича,та въпроса ми е възможно ли е на пролет да се хване този рой и има ли смисъл от подобна операция,и ако има, то какъв е начина, как е правилно да се постъпи?

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    Може би съм се изразил неправилно,но на пръв поглед така изглежда. Следа от мед която вероятно е попила в кирпича.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Тази година в началото на юни едни съседи ме викнаха да прибера рой от клон.Не можах още същата вечер.На сутринта отивам към 10ч, а роя влязъл в дувара, който се под клона.Поразбутах малко керпича и зейна хралупа, в която пък имаше старо гнездо на оси и пчелите е намърдали там.Кухината бе малко по-малка от футболна топка.Поставих един нуклеус под хралупата, в него две празни рамки и хубавичко го напръсках с про рой.Запонах да опушвам рояка и животинките мирно и под строй се преместиха в нуклеуса.Цялата процедура отне 15-20мин.Покриха плътно 4 рамки, уникално бързо се развиха на 10 рамки и се зазимиха като нормално семейство.Интересно за мен е че рояка е със стара майка, а не бе голям.Третирах няколко пъти против вароатозата и от това семейство само веднъж видях на контролния лист 4-5 акара.За справка от останалите семейства има такива с по 200 паднали акара след третиране и такива с над 500.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    Този рой не е нов,от миналата година е и ако това е начина на пролет ще пробвам да го прибера.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    За всичко съм съгласен, само с това, че има постоянно потекъл мед по кирпича, ама хич не съм съгласен.
    Е аз съм виждал такъв феномен в шивашко предприятие.Викахаме да ги избавя от рояка,който от 3 години през лятото оливал с мед една колона и постояно цапали дрехите.Наистина по колоната се стичаше мед.Покрива беше с ламарина и в жегите явно е разтапяло част от питите.......

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от krasivasi Виж публикацията
    Може би съм се изразил неправилно,но на пръв поглед така изглежда. Следа от мед която вероятно е попила в кирпича.
    От 2 години хващам по два рояка именно от рояк в кирпичен зид.А това около отвора е прополис....

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    В книгата "1001 въпроса и отговора по пчеларство" е описан метод за улавяне на семейство обитаващо хралупа(въпр.280). Накратко, слага се сандъче с 3-4 пити, като 1-2 от тях са с открито пило, така че да закрие входа на хралупата и пчелите да започнат да влизат през сандъчето. Идеята е след известно време и майката да мине в сандъчето.

    Та преди около 15-20 години по този начин баща ми се опита да извади едно семейство загнездило се в стена. Резултатът беше, че пчелите отгледаха пилото и после сложиха мед в питите. Ако не го бях видял можеше и да не повярвам, но той вади мед от това сандъче 2 пъти през нея година.

    На следващата година нашите дойдоха да живеят на морето и сандъчето остана на стената подарено на един колега пчелар. Как е продължил живота на кирпиченото семейство и дали майката е излязла, не знам.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    12.08.2016
    Мнения
    58
    Вероятно и при моя случай се е получило нещо подобно в жегите,но има ли начин да хвана рояка без да разбивам дувара,с подпушвоне и нуклеус дали ще си напуснат гнездото? Остава да дочакам пролета и да пробвам.Благодаря за бързите отговори.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от krasivasi Виж публикацията
    Вероятно и при моя случай се е получило нещо подобно в жегите,но има ли начин да хвана рояка без да разбивам дувара,с подпушвоне и нуклеус дали ще си напуснат гнездото?


    Трудна работа.В Златарица имаше един в дувара на черкавата около 15 май винаги излизаше рой

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    В книгата "1001 въпроса и отговора по пчеларство" е описан метод за улавяне на семейство обитаващо хралупа(въпр.280). Накратко, слага се сандъче с 3-4 пити, като 1-2 от тях са с открито пило, така че да закрие входа на хралупата и пчелите да започнат да влизат през сандъчето. Идеята е след известно време и майката да мине в сандъчето.

    Та преди около 15-20 години по този начин баща ми се опита да извади едно семейство загнездило се в стена. Резултатът беше, че пчелите отгледаха пилото и после сложиха мед в питите. Ако не го бях видял можеше и да не повярвам, но той вади мед от това сандъче 2 пъти през нея година.

    На следващата година нашите дойдоха да живеят на морето и сандъчето остана на стената подарено на един колега пчелар. Как е продължил живота на кирпиченото семейство и дали майката е излязла, не знам.


    Хубав метод, но от къде по това време да вземем откритото пило?

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •