Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 26 от общо 26
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Абсолютно нормален мед,няма нищо притеснително,получава се при ниски температури,ако го сложиш в стаята близо до радиатор или друг отоплителен уред само за няколко часа,ще изглежда равномерно кристализирал.

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Я да споделя и аз, оставил съм си едно малко бурканче от 0.330мл. мед /ливаден с преобладаващ жълт кантарион/ от сезон 2015г. Центрофугиран е от новоизградени и напълно запечатани ЛР пити. Съхранява се при стайна температура от 20-21 градуса, а лятото и повече. Е неще да кристализира вече година и половина и това е. Ако е от значение основите са на Пчела-2010, а в рамките не е отглеждано пило, медът е много тъмен и гъст. Някой да му се е случвало?
    Поздрави!
    Мирослав Явашев

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Имам същия случай и аз с мед от мой познат, който получих миналото лято. Много гъст и тъмен беше още тогава и до момента все още не е кристализирал.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  4. #24
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Имам същия случай и аз с мед от мой познат, който получих миналото лято. Много гъст и тъмен беше още тогава и до момента все още не е кристализирал.

    Освен да очакваме някой Сенсей да ни "светне", друго не ни остава .
    Мирослав Явашев

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Акациевият, мановият и някои други видове мед не кристализират или кристализират много бавно, докато медът от репица, слънчоглед, плодов и някои други кристализират още в първите дни или седмици след центрофугирането. Кристалилите могат да бъдат дребни или едри.

    Склонността на меда да кристализира зависи от съотношението на фруктоза-глюкоза и глюкоза-вода

    Ако съотношението глюкоза-вода е под 1,7, медът не кристализира и ако е над 2,1, той кристализира бързо. Колкото по-високо е съотношението фруктоза-глюкоза, толкова по-бавно протича кристализацията. Наличието на зародишни кристали от глюкоза, цветен прашец, въздушни мехурчета, механични примеси и друго ускоряват кристализацията. Най-добрата температура за кристализация е 13-15 градуса по Целзий. При ниски температури нарастването на броя на кристалите се забавя поради повишения вискозитет и намалената дифузия, а при високи температури се увеличава разтворимостта на захарите.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Гоше , да те върна много назад .
    Стига с това , какво е можело и какво е станало .
    Меда е супер !

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •