Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 75 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 747
  1. #261
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    Според Параграф 4(от Преходни и заключителни разпоредби) към Закона за пчеларството, от 1 януари 2007год, т.е.т. след влизането ни в ЕС, то тръвните не се използват(по закон)...

    Чл. 35. Разрешава се използването на система кошери "тръвна" за отглеждането на пчелни семейства. Не се разрешава придвижването и използването им при подвижно пчеларство.

    § 4. Система кошери "тръвна" по чл. 35 се използва за отглеждане на пчелни семейства в срок до 31 декември 2006 г.


    http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Отворих да прочета Закона за пчеларството и вижте на какво попаднах:

    Чл. 35. Разрешава се използването на система кошери "тръвна" за отглеждането на пчелни семейства. Не се разрешава придвижването и използването им при подвижно пчеларство.
    ..........
    § 1. По смисъла на този закон:
    .........
    13. "Тръвна" е неразборен, плетен, конусовиден кошер със сламена покривка.
    .........
    § 4. Система кошери "тръвна" по чл. 35 се използва за отглеждане на пчелни семейства в срок до 31 декември 2006 г.


    Тоест гледането на пчели в кошери тип ТРЪВНА в България вече е ЗАБРАНЕНО, така че няма какво да се главоболим поне по този въпрос. Тръвните са незаконни и като такива нямат право да се идентифицират и да се регистрират във ВЕТИС. Вече имаме един проблем по-малко - няма да мислим къде и как да им закачаме прословутата жълта табелка.
    За тръвните е ясно, те са със статут на хралупите в гората...
    ...освен ако на някоя "умна глава" от три-четири буквените държавни институции утре не й хрумне да вмени на горските да обикалят по горите и да раздават от цветните табелки на дивите пчели...?!?
    Ама като чета темата, и колкото повече се опитвам да измисля какъв е под замисъла на институциите, а и какви ще са последствията и най-вече допълнителните разходи на труд, време и средства, то май, май, си е наложително срещата в сряда да е съпътсвана с пчеларски протест, мирен протест(само с пушалки, плакати и мегафони - без пчелни семейства, тухли, камъни и павета...)!!!

  2. #262
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Може, но кой ще го организира протеста, след като КБП, БПРА, Мишо Михайлов и Федерацията на Българските пчелари са съгласни с промяната, а всички останали "лидери" просто го преместиха от единия крачол в другия и въобще не дойдоха на срещата.

    И къде ще е протеста, след като ако е пред БАБХ, те просто ще кажат - на нас така ни заповядаха.

    И какви ще са нашите искания, след като това, което в момента се предлага, е по-добро от съществуващото положение.

    И ако сега си изгърмим патроните за протест, какво остава за далеч по-големите проблеми, от типа тровене на пчели?

    Иначе да - популисти бол и всеки му е лесно за 3 минути да направи призиви за протест, но пак очаквате някой друг да си скъса гъза от работа, за да го организира - например Матеев, Куменов или Михайлов. Хайде, сега ти си мераклия - организирай го и го проведи. А аз ще отида на срещата в сряда и ще дам КОНСТРУКТИВНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ, по които мисля и работя вече трети ден, и ще го правя поне още 3 дена. А ти какво направи за пчеларите през това време?

  3. #263
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58

    Post

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз също подкрепям идеята да може по електронен път всеки един пчелар сам да си управлява пчелните семейства във ВЕТИС, но не знам дали това е реализуемо към днешна дата. За далеч по-важни и по-сложни проблеми МЗХ не се съгласява да направи електронен достъп на всички заинтересовани - например за земеразделянето или за очертаването на земята от арендаторите, или пък за статуса на животните на животновъдите, които имат милиони животни. Така че съмнявам се, че баш за пчеларите ще се задели бюджет.

    Иначе да, ще го предложа на МЗХ.
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    За това предлагам КБП да излезе със свой дизайн и размери и да предложи те да залегнат като изискване в наредбата. Мога да нахвърлям по-късно след обяд едно чертежче и да го кача тук за обсъждане.
    Защо да има нужда от бюджет, за да имаме ние достъп до ВЕТИС? Ако сега тази система я ползват десетки хиляди души, много ли е натоварващо за още 5-6 хиляди пчелари? Сигурно и сега всеки ветеринар влиза с някакъв код, име...
    Ако ли пък е така, дали ще се съгласят да дадат право на пчеларски организации за достъп? Така или иначе идеята е да вървим към практиката на Запад, колкото по-рано почнем наистина да се обединяваме в съюзи, толкова по-добре. И логично ще си дойдем и до годишната членска вноска към дадена организация, и тя ще се грижи за интересите ни. Пък и това ще селектира допълнително кухите пчеларски органи и те постепенно ще отпаднат.
    Предпочитам Матеев да назначи някой, поства контакт с него, аз си му пращам периодично бройки, местения, ... по мейл, по телефон.Получавам си поредните табелки с номера... Имам проблем с нещо - звъня на човека, изобщо не стъпвам в никаква институция, не се занимавам със законодателство.
    После си плащам годишния членски внос. Като в цивилизацията....
    В момента в БАБХ ми е трудно и една страница да ми разпечатат, кадрите са уникални.... На ветеринарят нито един документ не му давам да ми попълва, оставям празно само мястото за подпис, да съм сигурна, че всичко ще е наред... Едното място ми е безплатно, другото е платено.

    При чертането на земите земеделците не дават пари, чиновниците се занимават. Тук ветеринарят е частник.....

    Ако ще ми се оскъпи пчеларстването, предпочитам да давам парите си на някой, който е на моя страна и ми предлага качество.

  4. #264
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    .....Ако ли пък е така, дали ще се съгласят да дадат право на пчеларски организации за достъп? ......
    В интерес на истината след като приключи срещата, с д-р Маринов говорихме поне още половин час на стъпалата на БАБХ. Тогава диртектно го избъзиках "Защо не ми дадеш достъп до ВЕТИС, за да мога реално да видя какви са ви проблемите, и да ви дам експертно мение как да ги разрешите.". Той се усмихна и ми каза "Подай молба, и ако отговяряш на законовите изисквания, ще получиш достъп". Аз също се усмихнах и след това забравих за този майтап, но на другия ден като ровех в интернет попаднах на един документ, според който се оказа, че аз НАИСТИНА ИМАМ ПРАВО НА ДОСТЪП ДО ВЕТИС като председател на развъдна организация, занимаваща се със селекционна и развъдна дейност на животни (в случая пчели).

    И така майтапа вече се превърна в ИСТИНА и още в понеделник аз ще подам молба за получаване на достъп до ВЕТИС. И ако я удовлетворят (а би трябвало да я удовлетворят), ще се наложи да изкарам някакви курсове (така е по закон) и от този момент нататък ще получа достъп и във форума ще сме много по информирани с това какво се случва в държавата със сектор Животновъдство и по слециално с пчелите от този сектор.

    Специално за достъпа има различни нива на достъп, и аз не знам какво точно ниво ще ми дадат, но при всички случаи заедно с вас ще имаме много повече информация от тази, която я имаме в момента.

  5. #265
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мисля че ако се приеме под 1 капак = 1 пчелно семейство то тогава и отводките и помощните и запасните майки ще станат пчелни семейства.Интересно е към коя календарна дата ще се приема броя като брой за плащане и за проверка

  6. #266
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Другите животни като се маркират от ветеринаря се заплащат от държавата като труд не като стойност на марката (тя е за сметка на стопанина) респективно и маркирането на пч. с-ва. като труд и вкарване във ВетИС би трябвало да е безплатно.Едва ли ще разрешът достъп на пчеларите до ВетИС може да се злоупотреби с разглеждане на информация а и коригирането на броя на пчелните семейства за момента става само от официалният лекар не от личният (в момента той няма достъп за такива корекции) на пчелари ако се усигори достъп би трябвало да е само за броя за другите операции за движение например няма да допуснат никога да ги направи пчеларя освен ако не е вет. лекар и си е личен лекар на обекта

  7. #267
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    В интерес на истината след като приключи срещата, с д-р Маринов говорихме поне още половин час на стъпалата на БАБХ. Тогава диртектно го избъзиках "Защо не ми дадеш достъп до ВЕТИС, за да мога реално да видя какви са ви проблемите, и да ви дам експертно мение как да ги разрешите.". Той се усмихна и ми каза "Подай молба, и ако отговяряш на законовите изисквания, ще получиш достъп". Аз също се усмихнах и след това забравих за този майтап, но на другия ден като ровех в интернет попаднах на един документ, според който се оказа, че аз НАИСТИНА ИМАМ ПРАВО НА ДОСТЪП ДО ВЕТИС като председател на развъдна организация, занимаваща се със селекционна и развъдна дейност на животни (в случая пчели).

    И така майтапа вече се превърна в ИСТИНА и още в понеделник аз ще подам молба за получаване на достъп до ВЕТИС. И ако я удовлетворят (а би трябвало да я удовлетворят), ще се наложи да изкарам някакви курсове (така е по закон) и от този момент нататък ще получа достъп и във форума ще сме много по информирани с това какво се случва в държавата със сектор Животновъдство и по слециално с пчелите от този сектор.

    Специално за достъпа има различни нива на достъп, и аз не знам какво точно ниво ще ми дадат, но при всички случаи заедно с вас ще имаме много повече информация от тази, която я имаме в момента.
    Достъп можеш да получиш и когато си подадеш молба за работа в БАБХ.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #268
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Писаха за здравни карти на срещата може би трябва да се попита имали такова нещо щото при другите животни няма.
    При Кравите има полета на паспорта при които се нанасят всяка година изследвано ли е животното за Туберкулоза и взета ли е кръв за Бруцелоза и Левкоза. Овце Кози Свине мисля че за момента нямат паспорти. Здравни карти нямат има дневник за ВМП и медикаментозни фуражи и е на обекта тоест когато животното е болно и лекаря прилага лекарства с карентен срок той подпълва кое животно с какво е лекувано и колко дни е карантината за месо и мляко.
    Пчелите не се лекуват с антибиотици тртират се за Вароатоза мисля че това се нанася в пчеларският дневник та ако искат здравни карти защо ги искат при положение че при другите животни няма

  9. #269
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Та в тоя ред на мисли трябва да се види какво трябва да плаща пчелара на ветеринаря при положение че и прегледите за АГ се плащат от държавата и по логика и маркировката ще бъде поета от държавата. Да се опита да може само с изпратен сканиран протокол или опис от пчеларя данните за бройките да се коригират във ВетИС

  10. #270
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето документа с описание на ВЕТИС и с информация кой има право на достъп де нея. Описано е на стр. 5. Аз отговарям на критериите в последната точка: "организации, извършващи развъдна дейност и издаващи зоотехнически сертификати".

    http://www.indexbg.bg/web/gallery/do...escription.pdf

    Интересното е, че има още една точка, съгласно която могат да се включат и обикновени пчелари. Точката е следната: "собственици на животни и обекти с епизоотично значение". Не знам как ще се тълкува тази точка, но мисля, че съгласно текста в нея могат да се пробват всички собственици на големи пчелини с по няколкостотин кошера в тях.

 

 
Страница 27 от 75 ПърваПърва ... 17252627282937 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •