Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 38
  1. #1

    ОСОБЕНОСТИ НА ПЧЕЛАРСТВОТО В РЕГИОНА

    Не може ли да се пусне тема и за Южна българия за нас ще бъде интересно?
    Може колега Цеко Сифоня. Не е необходимо да чакате някой от нас да го направи. Щом решите, че има нужда от определена тема, създавайте нови, само проверете дали вече няма такава. (същото се отнася и за работата със строителна рамка).

    Вие сте.

  2. #2
    Цеко Сифоня
    Guest
    Благодаря колега!Въпреки лошото време през пролетта семействата се развиха много добре и дадоха стокова продукция от рапицата и акацията и то добре.Но сушата през лятото си каза думата,слънчогледа на места едвам достигна метър и нямаше особено посещение от пчелите,даже арендаторите не го и ожънаха.Дъжд валя само веднъж за цяло лято и то недостатъчно.От 70 семейства -3 тенекии,за разлика от пашата в Северна ,колегите от там са много доволни.Моля колегите от Пловдивския край да споделят как е при тях.

  3. #3
    Така е. В Б-я навсякъде може да се отглеждат пчели, но условията са доста различни. Това определя и различния подход и начин на работа, кокто и постигнати резултати. За това още при създаването на форума се спряхме на това географско райониране. Сано дето активноста по региони е различна. tongueout;

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    [quote="yuri"]Така е. В Б-я навсякъде може да се отглеждат пчели, но условията са доста различни.

    Прав си Юрка дори и Тракия може да се раздели на райони.Примерно всички дъждове валят по р.Марица само 10-15км встрани(особено на север от реката)дъжд почти няма,което ще рече че медопродуктивноста е различна.Втори пример-Раковски-Чирпан е около 35км.Около Раковски почвата е песъклива не задържа влага,около Чирпан почвата е чернозем веднъж кат се напои държи влага.Дъждът,за който спомена Цеко,беше около 50л.на кв.м.,за песъкливата почва е от ден до пладне,а за чернозема за цяло лято.Затова всички слънчогледови ниви около Чирпан са едри.
    При мен веднага след акацията(35кг от кошер)приключи активния сезон.През август и сипах по 4 хранилки(700-800гр.)На 30 август ги зазимих остава само лентите да изкарам.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колеги,
    При мен полжението е почти същото пролетта се развиха много добре (при мен няма рапица), но като цъфна акацията заваляха едни дъждове и ....... почти нищо около 5 кг. от кошер. Нищо викам си така както са развити поне липата ще се отчете, да да ама не както казваше един водещ в близкото минало с много зор успях да ги спася от роево настроение и ..... липата цъфна. Да ама какво от това два дни дъжд след това три вятър и за десерт след това и градушка. Можете ли да познаете какво хванах от липата (мога да ви го кажа, но е нецензурно, а трябва да спазваме добрият тон все пак пчеларите сме интелигентни хора). След това малко горска разстителност и ливадна паша и толкоз. Общо казано добре зазимени кошери плюс около 8 кг. мед от кошер. Дано догодина бъде по-добре. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги, майката му е подвижно пчеларство имам и стационарни кошери и подвижни кошери, оставете, че се вади 2 пъти повече мед, а и кошерите са много по силни независимо, че бяха еднакви по сила със стационарните преди 2 месеца.Стигнах до решение ,че трябва да си кача всички кошери на фургони, а не да са 50 на 50 подвижни и стацинарни е това е решението да не се оплакваме, че няма мед.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    .Стигнах до решение ,че трябва да си кача всички кошери на фургони, а не да са 50 на 50 подвижни и стацинарни е това е решението да не се оплакваме, че няма мед.
    Ми то ако е подкараме така те нивите ще заприличат на магистрални паркинги :D :D :D
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  8. #8
    Цеко Сифоня
    Guest
    Колега Лазаров не е точно така.Ние в полето разчитаме най-вече на засятите площи,когато ги има и времето е добро не можем да се оплачем от липса на мед.Има и то доволно.Но при суша като това лято би трябвало да ги караме на 80-100 км и едва ли ще е рентабилно.Позаинтересува те се колко пчелари от Пловдивския край практикуват подвижно напоследък не се виждат фургони по нашия край.Даже ментата на която ги караха масово в подножието на Средна гора почти я няма вече.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    При прегледа в събота(22 окт.)мислех да третирам с ОК,но.....Свищевите майки(от началото на септември)имаха по 5 рамки пило,колкото длан,и пресни яйца.Имам самосмяна от началото на октомври-пилото е на 7 рамки.Дори и три годишна майка с отрязано крило и крак има на две рамки по малко запечатано и яйца.Мисля че всичкото това пило се дължи на 3 декара късни тиквички,които са на около 150метра от кошерите,а и времето при нас позволява летеж.Явно третирането ще остане за по късно,като едновременно с третирането ще обединявам.A си мислех че съм приключил годината.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    А преди два месеца викаше че си ги зазимил , видиш ли колко е относително всичко ? С туй яко хранене и подхранване пило ще имаш и другия , че може и по -другия месец даже . Гледай сега да не ги объркаш нещо . Аз от години хич не бързам със зазимяването и затова почти и не ги пипам , демек " традициите не са това , което бяха ". И на пролет чакай самосмени .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •