Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 81
  1. #71
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2012
    Мнения
    5
    Здравейте колеги,таи като сам новобранец в пчеларството(гледам пчели от 3години и сам стигнал до 20лр кошера)които гледам на вилата,а тя е на 1100м.н.в. в Родопите и на 60км от Пловдив (и ми идва далече)Имам следната идея.Свалям всички кошери на 200метра от работното ми място в Пловдив,което ще сведе пътните ми разходи до 0.Работата по пчелите ,ще може да извършвам дори и в обедната ми почивка(1ч),след акацията смятам да взема от всеки кошер по 1кг пчели(пакет)да предам оплодена майка.Пакетите смятам да заселя в Роже Делон без восъчни основи(само с горна летва),които ще кача отново на вилата.Разполагам с плевня,която е с дъски от Югоизток и с камък от Северозапад.Дъските смятам да ги разкова и да ги прикова ,така че да се вижда само прелката на рожето.Ако ми дойде къса плевнята може и на два етажа.Относно кошерите смятам да ги направя по следния начин.Дънo изцяло с мрежа,корпуси от фибран с хоризонтални летви против заклейване и заден капак с прозорец за наблудение,таван от 4ри летви с алуминиева плака.Относно работата със тях,борба с акара,предаване на майка и заселване.Първата седмица подхранване със захарен сироп 1кам1 в торби от 1л.след това 1кг апифонда.Проверка през 2 седмици за необходимост от разширяване.На есен изтърсваме пчелите отнемаме белязаната майка и предаваме пчелите на ЛР кошерите, който са в Пловдив.Относно Рожетата един корпус с мед и прашец оставяме за догодина, а другите ги пресоваме за да извадим меда и претопим восъка.

  2. #72
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от lubol Виж публикацията
    Здравейте Колеги,
    Как вадите меда? Рамките стават ли в центрофугите за "стандартни" радиални центрофуги или ползвате някакви приспособления или в хордиалните става?
    Здравей, в хордиалните става.

  3. #73
    Наблюдател
    Регистриран
    17.09.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ. Ковачевци
    Основно мненията за кошера Роже Делон са от 2011 и 2012г., мога ли да помоля съфорумците опитали тази технология да споделят какви са им наблюденията през тези 2-3 години.

  4. #74
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Повече от 5 години пчеларстваме(аз и основно баща ми) изцяло с такива кошери, преди това с ДБ. Леки и удобни за манипулации. Рамките са дървени от 4-те страни. Много добро и бързо пролетно развитие. Зимна смъртност в рамките на до 10%. Изпадат бързо в роево състояние, което се обуславя от малкия обем на корпусите. Добивите са средно за тази година 30 кг от кошер плюс 1,5 пъти увеличени на семействата в тази ройлива година. Използваме следната технологията на пчеларстване: Зимуват на 2 корпуса, слабите на 1, напролет стимулиращо подхранване със захарен сироп и ротация на корпусите. Разширяване с още един корпус края на април, началото на май(или според наблюдение на конкретно семейство). При настъпване на акациевата паша слагаме ханеманова решетка(лошото е че става като една преграда за пчелите, но целта е майката да се блокира). В зависимост от силата на семейството и нектароотделянето рядко слагаме повече от 3 магазина през годината. Малкия обем на корпусите позволява събирането на монофлорен мед. Обикновено вадим 3 пъти мед. Септември месец третираме с ленти против кърлежа и подхранване на слабите семейства със захарен сироп. Зазимяване на семействата правим от средата до края на октомври. Проблеми с влага нямаме. Общо взето работата по пчелина включва повече странично наблюдение, без излишно човъркане и притеснение на семействата.

  5. #75
    Наблюдател
    Регистриран
    17.09.2013
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    общ. Ковачевци
    Благодаря на ROXTEROX за споделения опит! Сигурен съм, че има и други пчелари, които се интересуват от тази система. Надявам се и други да споделят от своя опит.
    Казвате, че април месец слагате още един корпус, като преди това сте ротирали, къде слагате новият корпус и с какви рамки /изградени или с основи/?

  6. #76
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Кошерът на Роже Делон, всъщност представлява кошер на Варе, но с рамки. Едно голо добавяне на рамката към един кошер и си приписваш авторството му. Инак успех на всички дето практикуват пчеларство с модифицирания Варе.

  7. #77
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Хем си прав хем не си, защото той е модифицирал малко дъното и някой друг размер има леко променен. http://warre.biobees.com/delon.htm Но като цяло е модификация на Варе. По пътя на логиката, означава ли че Украинския кошер е велико творение, при положение че рамката е завъртяна с 90 градуса, а че Рут няма място до Лоренцо? Важното е че някой развива технологията и достига по-добър вариант от предшественикът си.

  8. #78
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията
    Хем си прав хем не си, защото той е модифицирал малко дъното и някой друг размер има леко променен. http://warre.biobees.com/delon.htm Но като цяло е модификация на Варе. По пътя на логиката, означава ли че Украинския кошер е велико творение, при положение че рамката е завъртяна с 90 градуса, а че Рут няма място до Лоренцо? Важното е че някой развива технологията и достига по-добър вариант от предшественикът си.
    Съгласен съм с теб, Колега, но дали вариантът е по-добър, отколкото на Варе е дискусионно. промените са по-скоро козметични, класическия Роже Делон е Варе с рамки, вярно е че променят размерите при изпълнението си отделни пчелари. Това исках да кажа, че промените не са големи, за да се присвои име, но това е мое мнение. Желая успех на ползващите алпийския кошер.

  9. #79
    Наблюдател
    Регистриран
    10.11.2013
    Мнения
    29
    Всъщност Варе е със и без рамки / 2-а варанта / ... Нищо присвоено няма, същестеува както Варе така и Делон ...
    System network ...

  10. #80
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от isoto Виж публикацията
    Всъщност Варе е със и без рамки / 2-а варанта / ... Нищо присвоено няма, същестеува както Варе така и Делон ...
    Класическия Варе е безрамков само с топбарове на върха на всеки корпус летвички намазани с восък или със закрепена висъчна лента. Чел съм книгата на Варе три пъти. Варе с рамки и без рамки пак си е Варе, в размерите и постановката на този кошер са идеите на абата. Класическия Делон е абсолютно същите размери като на Варе просто добавя рамки, има и друг вариант с полурамки на същия кошер.
    Кошерът Роже Делон е Варе + Рамки.

    Тук са всичките модификации на Варе:
    http://warre.biobees.com/modifications.htm

    Интересното е че пише като препоръчвана раса пчели за отглеждане в този кошер - лигустиката за Варе имам предвид.

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •