Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 50
  1. #21
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Да ама трябва Даката да разбере че ако са гладни трябва да се подхранят дори и със захар а не да се оставят гладни защото захар не се дава ако е продал медът на зелено и няма.
    Никой не е казал, че категорично само с мед. А Даката сигурно е разбрал. Сигурен съм в това.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В моят район главната паша приключва 1 седмица на август. В моят район вадят меда връщат магазините за дообиране и вадят 2-3 плодникови пити въртят меда и ги връщат в средата да има къде да снася майката.
    И аз съм го практикувал но тази година Ангел Йосифов края на юли каза че има причина да няма пило и това е външната температура.
    И аз смених стратегията си сега миналата седмица имам 4-5 пити с пило и венец отгоре около и над 15кг. мед (разбира се не всички кошери но преобладаващата част) и пълен плодник и малко в магазина пчели. А колегите около мен ревът няма пило пчелите намаляха а трябва и да се подхранва.
    Медът е добра храна но със захар можем да влияем на развитието на пчелното семейство и трябва да се използва комбинация и в правилното календарно време за района.Крайностите са зловредни ако не са подкрепени с обективни доказателства.

    Лично мнение нямащо претенции за достоверност.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Както казват немските колеги, печалбата за пчеларя се явява разликата, между вложената захар и добития мед. Видно е, че разлика кой знае колко фрапираща в структурния състав няма. Меда, може би печели с едни гърди, заради прашеца. Но пък цената спрямо захарта е неприемлива. Ето защо, на мен ми излиза прекалено скъпо да храня с мед! И предпочитам захар, с витамини или чайчета- все е по- изгодно и полезно. А и калорийно е по- добре!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Медът е добра храна но със захар можем да влияем на развитието на пчелното семейство и трябва да се използва комбинация и в правилното календарно време за района.Крайностите са зловредни ако не са подкрепени с обективни доказателства.

    Лично мнение нямащо претенции за достоверност.
    Напълно си прав. Но тук търсим кое е по - добро. Меда е по -добре да се използва рано напролет, а захарта на по - късен етап. Не, че някои колеги не хранят и през зимата със суха захар. Пак казвам. Тук търсим как трябва да бъде и кое е по - добро, а не как е.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Меда е по -добре да се използва рано напролет, а захарта на по - късен етап.
    Абсолютно съгласен + веднага след главният медосбор да се остави ако може повече мед и ако се налага захарен сироп.

  8. #28
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Абсолютно съгласен + веднага след главният медосбор да се остави ако може повече мед и ако се налага захарен сироп.
    Аз лично ще кажа, че мед от плодника не взимам - ЗАКОН. +захарен сироп при нужда.

  9. #29
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    И аз смених стратегията си сега миналата седмица имам 4-5 пити с пило и венец отгоре около и над 15кг. мед (разбира се не всички кошери но преобладаващата част) и пълен плодник и малко в магазина пчели. А колегите около мен ревът няма пило пчелите намаляха а трябва и да се подхранва.
    И какво смени в стратегията си, ако не е тайна?

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    И какво смени в стратегията си, ако не е тайна?
    Разбира се че не е тайна. Казаното от Ачката (господ здраве да му дава)+братушките + едно време в ТКЗС ветеринара отговаряше за здравето на животните а зоотехника за храненето и зоотехника имаше по голяма власт. Стигнах до извода че хранителната диета е важна за пчелите както и за другите животни.

    Ами направих това края на юли разпределих запасите пило и мед (досадна работа да притичваш от кошер до кошер но моите са малко 40ина бр.)и на 8 август (при мен е края на пашата) плодниците бяха на 90% с мед ги оставих изцяло свалих магазините извъртях само запечатаният мед а нектара и тези с малко запечатан поставих под плодника като в магазина под плодника поставих пити само с добре изградени килиики по възможност в центъра и тези с нектар от страни. Казах на ортака от време на време на 1 седмица по една хранилка сироп е така за почерпка.
    Пчелите ми направи впечатление че се успокоиха и се изтегаха масово на прелката и не си даваха зор да ходят да се бъхтят по полето за разлика от няколко помощни семейства при които нямаше как да стане фокуса заради конструкцията и обема на кошера.

 

 
Страница 3 от 5 ПърваПърва 12345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •