Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 50
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Храня с мед .

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Не смея да се меся на Слънчо и Делтата ама имам малко по различно мнение което е плод на мъничко практика с малко на брой кошери но огромно количество теоретична информация от руските мозъци.Това мое мнение все още не знам дали е еволюция или деградация но храненето на пчелите трябва да става с мед но и със захар (в определени моменти е не само икономически но и може би практически по добро) защото с храненето на пчелите ние можем да регулираме размножаването (яйцеснасянето на майката) на пчелите.Това е могъщ инструмент но които трябва да се използва правилно към собствения район да не стават сакътлъци като времето (календарното) и силата на развитие на пч. с-во е от особена важност другия фактор е пергата (ама истинската и например не тази като от рапица пръскана многократно с препарати).

    Тук категорично и абсолютно отхвърлям даване на захар при медосбор.Другото в повечето книги дават едно и също календарно време за цяла България например за есенно подхранване което е груба грешка.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Към уважаваните от мен колеги Иванов и Дончев !!!!
    Пролетта на 2012, края на април едни мои приятели от Пловдив ми предлагат един кошер с пчелите ( стареца беше починал зимата) ! Пчелите станали агресивни, а имат и малки деца и.....т.н.. Отиваме с моя многоуважаван тъст на терена . 10 ДБ + магазин, 5-6 дупки от кълвачи по плодника и магазина . Стегнахме го с колани и тръгнахме да го товарим, бре то тежи ли тежи ! На другия ден го отворихме за пръв път от пролетта на 2011, т.е. една година по-късно : пчели,много пчели, и магазина запечатан изцяло,и двете крайни медови напълно запечатани ! Стар миналогодишен мед ! Една година никой не ги е хранил със захар, но и никой не ги е доил. Извода е че пчелите не обичат нито мед, нито захар! Така излиза !
    Явно във великолепната природа на пчелата има перфектен баланс и ако ние успеем поне от части да се впишем в тази хармония става и мед,но може и захар !!!

    P.S. За вароатозата при това с-во в друга тема !

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Като за начало, колко е енергиината стойност на меда, и колко на захарта?

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    При голият рой направен май месец и с идея за медовик за слънчогледа дали с мед трябва да го храним.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Като за начало, колко е енергиината стойност на меда, и колко на захарта?
    Има ли разлика между енергиината стойност на мед от захар и нектарен мед говоря само за енергиината стойност.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Това е цитат от статия:
    Процесите на преработка на нектара или на захарния сироп в мед малко се отличават и се свеждат преди всичко до отделянето от тях на излишната вода и разграждането на сложни захари, основно захароза, до прости (глюкоза и фруктоза). Пчелите, несъмнено, освен захари използват и някои компоненти на меда, обаче основната маса минерални и пластически вещества, витамини и други необходими за жизнената си дейност те получават от прашеца.

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Та какво излезе накрая защо меда е най-добрата храна така и не се разбра, готова информация не бива се дава и да взема да прочета че да се науча...

    Ако приемем че съм пълен профан в това отношение и едва сега започвам с пчелите - та съм влезнал в форума и съм прочел малко, но това което съм прочел, е че масово пчеларите правят машини за инвертиран сироп, правят или купуват питки и инверт, захар , то първото ми впечатлени, е че за храна на пчелите се изпозва точно това. Изведнъж някой ми казва че това не е добре за пчелите като храна, а най-доброто е меда. Тогава в мен изникват два въпроса - защо тогава масово правят машини за инверт, и защо меда е по-добрия вариант. А единственото което разбрах е - защото така и младите пчелари да вземат да четат и да не чакат на готово някой стар колега да им обясни....
    Колега Александров, точно това ще прочетете защото в България масово пчелите се хранят именно само с този вид храни. И когато един излезе и каже: - аз храня с мед - и всички започват да гледат с недоверие. Да. Храненето с мед е за предпочитане от всяка една гледна точка. Пак ще кажете защо? В книгите пише. Четете. Ха, ха...... невероятно, но Друмев вече чете подтикнат от колегата Йосифов и от мен донякъде. Днес дори ми се обади по телефона и пита. Ще се научи ли? Да. Ще се научи. На много съм помогнал и на много ще помогна. Не чакам признателност, защото я няма. Акъл насила не наливам.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Да ама трябва Даката да разбере че ако са гладни трябва да се подхранят дори и със захар а не да се оставят гладни защото захар не се дава ако е продал медът на зелено и няма.

  10. #20
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Някой има ли някакви доказателства в подкрепа на едната или другата теза?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •