Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 24
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91

    Мога ли да закупя сега семейство?

    Здравейте. Нов съм в тая дейност. Със стареца стягаме един кошер и се чудя да закупя едно пчелно семейство за 80-100 лева (5 рамки)... но дали ще оцелее, ако ги закупя сега? Зимата наближава... и не знам дали е проблем?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Интересен въпрос с интересни езикови средства на теория няма проблем на практика не се знае.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    08.12.2011
    Мнения
    124
    Чакай да ти отговоря,тъй като всички са заети да отговарят в едни други теми с много сериозни казуси в тях,та моето мнение е: Сега ако вземеш семейство само ще се притесняваш дали ще оцелее през зимата и ще похарчиш доста средства за хранене и третиране.По добре изчакай пролетта и ще си спестиш доста главоболия! Пий си виното зимата спокойно и щом си решил напролет се захващай с пчеларство!
    Ако умът ми може да си го представи, а сърцето ми да го повярва, то аз мога да го постигна!!!
    -Мохамед Али

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    По принцип пчелното семейство се състои от три как да го нареча фракции и сега в момента едната която се състои от търтей
    я изритват навънка без компоти, без ркия и вино, баси съдбата.Та трудно може да се нарече пчелно семейство нещо на 5 рамки може да се нарече например - късна отводка, запасна майка, нуклеус и т.н.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Здравейте. Нов съм в тая дейност. Със стареца стягаме един кошер и се чудя да закупя едно пчелно семейство за 80-100 лева (5 рамки)... но дали ще оцелее, ако ги закупя сега? Зимата наближава... и не знам дали е проблем?
    Аз пък, цяла зима не мога да изтрая, да се кося що не съм го взел! Отивай и взимай, че иначе не се заспива! Ще му сипеш сиропец, с витаминки, малко оксалова и ако му е писано ще запролети! Така цяла зима ще плануваш колко аджеба отводки да направиш от него. Успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Вземай смело !!!Според мен е по-добре да се сблъскаш със спецификите на зимния период и да трепериш дали ще иззимува,отколкото да го вземеш напролет!И не се коси ако не презимува,напролет пак ще си купиш!

    Успех!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колеги,за 100лв. кое по напред да закупи?Пчели,мед,млада майка.....Послушай пост 3.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Колеги,за 100лв. кое по напред да закупи?Пчели,мед,млада майка.....Послушай пост 3.
    Към днешна дата майките струват поне 30-40 или дори 50 лв. Това е така защото всяка една майка към днешна дата означава СПАСЕНО СЕМЕЙСТВО с много пчели, но без майка. Аз лично всеки един ден вадя по 3-4 оплодени майки, но на позвъняванията по телефона казвам, че нямам, защото тези майки не са ми достатъчни да си оправя дори и личните семейства, в които нещо се е объркало (а такива винаги има по това време на годината).

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    15.06.2012
    Мнения
    80
    За оцеляването ще оцелее, но напролет как ще тръгне ...
    По добре напролет !

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir2006 Виж публикацията
    За оцеляването ще оцелее, но напролет как ще тръгне ...
    По добре напролет !
    Може би си прав - знам ли. Самият аз се чудя откъде по това време всяка една оплодена майка е успяла да намери 8-10 търтея за своето оплождане. Ами ако е намерила само 2-3 търтея?

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •