Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    12

    КАКВА СИСТЕМА Е НАЙ-ПРОДУКТИВНА ЗА СЕВЕРОЗАПАДНИЯ КРАЙ?

    Здравеите колеги,мисля че тази тема ще е от полза на много хора,които тепърва започват да се занимават с пчеларство в нашия край.
    Дилемата е ДБ или ЛР. кошери са по-подходящи за северозападна България?
    В моя случаи пашата е обилна-много дръвчета,поляни с магарежки бодил и др. диви разстения.Също така и 20дкра слънчоглед,към 15 дкра люцерина,5 дкра грозде и много цветя.
    Но знаете какви зими и какви лета имаме,така че мисля че тук ще получа най-оптималния отговор-коя система ще е наи-отдачна според Вас?
    ПП:Не пуснах темата в "начинаещи пчелари" или във "видове кошери",защото темата е конкретно за нашия край.
    Благодаря Ви.

  2. #2
    Колега, моя пчелин е в равнината на около 100 м надморска височина. Десетина години работих и с двете системи заедно. В момента със само на ЛР. Дано да бъда разбран правилно. Аз съм "неделен" пчелар и за мен тази система е много по практична. От гледна точка на получени резултати, ако технологията на работа с различните модели кошери се спазва, то добивите почти не се различават. Но при ДБ се постигат с 2-3 пъти повече труд.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега аз пчеларствам в балкана в гр.Берковица не съм пчеларствал с други системи кошери освен ДБ ,но съм чел много и за корпосните системи дори съм ходил да помагам на колеги които гледат кошери от с-мите. ЛР и Фарар и съм остановил ,че за нашия регион най-добрата с-ма.кошери са 10 рамковите ДБ кошери. Защото бързо се развиват за акациевата паша която е много важна за нас,вади се монофлорен мед,магазините са им много по-леки от корпос ЛР,по-хубаво и с по-малко мед зимуват и системата се е утвардила за региона ни в който пашата е ранна и слаба.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    19.11.2010
    Мнения
    196
    Пчеларски район
    Павликени-Сухиндол,

    ЛР

    Lazrov точно е така! Ти и в прав текст изказа единственият, но сериозен недостатък на ЛР система-тежкия пълен ЛР корпус/ досега някак се премълчаваше че 25-30 кг. си е тежичко/. Затова вече пчеларите на ЛР система по неволя взеха да използват и магазин за да си помагнат при пашите и зазимяването. И yuri също е прав- повече е работата при ДБ. Затова обобщено на шега бих препоръчал wink; - ако сте млади и силни - чисти ЛР- кошери, а ако разполагате с повече време и не ви е до "вдигане на тежести"- 10 рамкови ДБ.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега зависи от района ако си покрай дунав и пашата е обилна и да има слънчоглед и рапица или с всичките практикуваш подвижно пчеларство да съгласен съм ЛР е най-подходящата с-ма.кошери ,ама ако си като мен в балкана с 2 главни паши акация и липа и акацията ако я изпуснеш или след липата нямаш подържаща паша умираш ,прав затова предпочитам 10рамковия ДБ кошер.

  6. #6
    Валка, в "развитите" в пчеларско отношение страни, където основния доход на пчеларите е от опрашване ( за което много наши колеги "жадувано лелеят"), всички работят с ЛР. Едва ли ще предпочетат този вариан, ако е по-труден . wink;

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    Re: Каква система е най-продуктивна за северозападния край?

    Цитат Първоначално публикувано от mirro_22
    Здравеите колеги,мисля че тази тема ще е от полза на много хора,които тепърва започват да се занимават с пчеларство в нашия край.
    Дилемата е ДБ или ЛР. кошери са по-подходящи за северозападна България?
    В моя случаи пашата е обилна-много дръвчета,поляни с магарежки бодил и др. диви разстения.Също така и 20дкра слънчоглед,към 15 дкра люцерина,5 дкра грозде и много цветя.Но знаете какви зими и какви лета имаме,така че мисля че тук ще получа най-оптималния отговор-коя система ще е наи-отдачна според Вас?
    ПП:Не пуснах темата в "начинаещи пчелари" или във "видове кошери",защото темата е конкретно за нашия край.
    Благодаря Ви.
    Приятелю обилна паша според мен означава друго.Овощните дървета създават добра подкрепителна паша за развитие на семействата рано пролетта, но не мога да ги нарека обилна паша.Обилна паша е акациевата ако присъствието на този медонос е масаво около пчелина.Обилна паша е рапицата, която е преди акацията.След акацията обилна паша е липата като условието е същото за масово присъствие на вида.След нея е слънчогледа, магарешкия бодил с присъствие на медоносите от порядъка на стотици декари.Това за мен е обилна паша.Ако всичко това го има около пчелина ти на твое място бих избрал Корпусна система на пчеларстване.Три мен пашите са две - акация и липа.Тази година имаше и ливадна, тя е по-слаба и продължителна ако валят дъждове.Няма ли влага тази паша изчезва.Аз работя основно с 12р ДБ кошери с дълбоко дъно с 2 магазина и съм доволен от работата с този вид кошер.Тази и миналата година реализирах отлични добиви поради равни други условия.Избора на технологията на работа е личен и тряба след внимателно обмисляне да го вземеш сам.Трудно се сменя технологията на работа после.Желая ти успех.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колега зависи от района ако си покрай дунав и пашата е обилна и да има слънчоглед и рапица или с всичките практикуваш подвижно пчеларство да съгласен съм ЛР е най-подходящата с-ма.кошери ,ама ако си като мен в балкана с 2 главни паши акация и липа и акацията ако я изпуснеш или след липата нямаш подържаща паша умираш ,прав затова предпочитам 10рамковия ДБ кошер.
    С ЛР подвижното е трудно....
    Лежаци или ДБ за подвижно . или ДБ с ЛР магазини....
    Вальо, аз съм на подвижно с ДБ и ЛР. Във всички случай твърдя, че е по лесно с ЛР. За лежаци и дума не може да става.За мен , / а аз съм на 55 години/ най добрия вариант е ЛР - два плодникови корпуса и три ДБ магазина въху тях за мед.ДБ - СЪЩО СТАВАТ, но е хубаво да са 10-таци /макар, че аз съм с 12-сетки -ама такива имам./ Забравих да спомена , че подвижното ми е на платформи.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Споко Вале - то приказваш, приказваш,обясняваш, файда йок ..... а па сега в момента, голем зор ми се натискат разни дори непознати колеги, да дойдели да видели, как съм направил подвижно с лежаци и защо съм заплюл всички други системи за подвижно .... ами защо, защото съм пробвал, защото съм мислил, само с чакане и спорене, и четене на книги/ форуми, гледане на филмчета, посещения на лекции и сбирки, не става иска И работа, даже основно това се иска, после идва мисленето, а след това всичко останало.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Въпрос към Пачо - за ЛРите ползваш ли помощник ?

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •