Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 43
  1. #31
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Гърция и другите страни използват само 2 корпуса ЛР защото немгат да си развият по-силни кошерите,а и много от колегите в Б-я.съм сигурен , че работят само с 2 корпуса,а смятам че два корпуса ЛР са плодник
    За Гърция не си прав - само така изглежда че ползват максимум два корпуса- зависи в кое време на сезона си ги видял (впрочем ако разсъждаваш по този начин, може да се окаже че моите кошери събират мед и през зимата). Докато в северна Гърция е още "дълбока" зима, в южна вече е пролет и събират мед. Кошерите се местят и работят почти целогодишно, т.е. развиват се отрано. Пък като стигнат до слънчогледа и памука - вече са умалели и няма нужда излишните корпуси да заемат място в камиона.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Колега Лазров , ти или хората при които си виждал ЛР нещо сте в грешка , освен ако тоз вашия край не е нещо свръхспецифичен . Вярно е че ако ги държиш на един корпус плодник и вадиш от втори , евентуално трети , все едно нищо не правиш . Аз от десетина години покрай няколкото си ДБ имам и няколко ЛР които въобще нямат хранилки и няма и да имат докато са при мен . За рапицата са на два корпуса плодник само с две - три ротации и оттам нататък са хала / лошо че и комшиите го казват / , значи и при вас за акацията това трябва да се получава . ДБ десетаци ги докарвам до това състояние с малко пипане, малко мед и евентуално половин - едно кило захар на сироп . После магазини и корпуси нагоре и знаеш как е , плодниците не ги пипам до есента , освен ако не сменям майки . Не съм от ортодоксалните привърженици на ЛР , ама си имат сериозни предимства за високи добиви в нормален район, си мисля аз . Вярно е че тежат и човек трябва да е здрав или помощник да има , всичко е въпрос на преценка естествено . Лошото при тях е че позволяват десетки вариации и комбинации и много колеги се хвърлят с голямата кошница , минават през Венер / аз също , няма смисъл според мен / и накрая - нищо особено . А пък Америка , Гърция , Испания- там са други нещата и тука в конкретната тема няма какво да ги намесваме.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    [quote="gojyto_"]То добре развито за да събира мед,ама то и в 12 рамков като стане на 10 рамки пак 6те е говото да събира мед.Не е ли така ?
    А колкото до предното мнение на колегата за ЛР.Аз незнам какво пове4е иска6 от 3 корпуса ЛР и да вади6 мед от 2 и 3 корпус.Ти и от първи ли иска6 да вади6?Даже първите си ЛР ги правих 12 рамкови на 3 корпуса и са ми и по удобни но тва е друг вупрос.А колкото до гърците с техните 4укари не им трябват и пове4е от 2 корпуса.То и 10 да сложи 6те са празни.Ела сега на пчелина ми и да види6 колко мед съм оставил на МК-тата и колко имат десятките ДБ.Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.[/quote



    Gojyto ела да ти отворя кошер 10 рамков ДБ, който ти си избереш, да видиш как плодника е пълен с пчели ,има 5-6 рамки с пило, над пилото по 10см.от питата с мед и 4 плодникови рамки от горе до долу пълни със запечатан мед, който им е достатъчен за зимата,само да не преправиш рутовите кошери на ДБ, че и такива пчелари познавам.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Всичко е въпрос на виждане и на свикване и най-вече на влагане на професионализъм и мисъл в гледането на пчелите - с която и да е система се вади мед.

  5. #35
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    само да не преправиш рутовите кошери на ДБ, че и такива пчелари познавам.
    Да бе, хора има всекви. Аз лично не бих се върнал по обратния път. ЛР на мен ми дава много по-малко манипулации годишно и опростено време за работа. Ротациите са за книгите - да има какво да напишат за да има кой да го купи, с тях като цяло нищо не се постига.
    Вдигането на пълен корпус за да стигнеш до плодника и да го почнеш да го ровиш е за хората без здрав разум (луд умора нема). И освен това не е нужно всеки кошер да бъде отварян по отделно за да знаеш състоянието на всеки кошер (като се изключат пролетния и есенния пргледи), за разлика от ДБ, бърз прелгед на няколко кошера казват как са останалите в пчелина.

    БЪРЗО,ЛЕСНО,ПРОСТО. Няма никаква тайна сложна система от която се вадят най-високи добиви.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #36
    Цеко Сифоня
    Guest
    Колега с това твое мнение никога не мога да се съглася.И това да си вадиш заклчение от един или два кошера спрямо останалите в пчелина ...гледал съм ги многокорпусните-и то не един и два -не са нещо особено,освен ако не ги гледаш в рая!Ето и един въпрос -как се справяш в условия на слаба паша а ти напълнят един корпус с прашец,и меда е малко и се налага да преобразъваш гнездото ?и друго-винаги ли вадиш чист мед -без наличие на пило при добри условия. :D и то само в чисти пити ,нещо което трудно се постига при Мк.спрямо дадана?

    Не може ли да се пусне тема и за Южна българия за нас ще бъде интересно?

  7. #37
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Сифоня
    Колега с това твое мнение никога не мога да се съглася.И това да си вадиш заклчение от един или два кошера спрямо останалите в пчелина ...гледал съм ги многокорпусните-и то не един и два -не са нещо особено,освен ако не ги гледаш в рая!Ето и един въпрос -как се справяш в условия на слаба паша а ти напълнят един корпус с прашец,и меда е малко и се налага да преобразъваш гнездото ?и друго-винаги ли вадиш чист мед -без наличие на пило при добри условия. :D и то само в чисти пити ,нещо което трудно се постига при Мк.спрямо дадана?

    Не може ли да се пусне тема и за Южна българия за нас ще бъде интересно?
    След като си направил есенния и пролетния преглед вече горе-долу имаш наблюдения за силата и възможностите на всяко отделно семейство. Не е нужно да отваряш всяко семейство от групата на силните за да се увериш че то е такова - просто правиш преглед на 1-2 семейства от силните и средните и си правиш извод за останалите - идентичен стои въпросът с контролния кошер.

    Ето и един въпрос -как се справяш в условия на слаба паша а ти напълнят един корпус с прашец,и меда е малко и се налага да преобразъваш гнездото ?
    Всяка пролет (рано напролет) най-долния корпус (т.е. този със най-стари пити) отива за претопяване. Както се досещаш прашеца е най-вече там (е, не цял корпус прашец, но обикновенно до 4-5 пити..)
    Преобразуването на гнездото - честно да ти кажа правил съм го 1 или 2 пъти (разбирай го 1-2 кошера) до сега (или може би повече)- голяма хамалогия. Тоя проблем се решава най-лесно със смяна на майка (моето решение за почти всеки проблем - мостове, омазване на кошера с прополис, агресивност, захаросан мед в питите дори и когато зимното кълбо е вече разпуснато...) Най-мразя от всичко мед в подника - при мен такова поведение не се толерира. Там където е пилото- меда няма място. Пък да има мед в 1-ви корпус - абсурд - такава майка си за минава още напролет. Но мед във 2-ри корпус не винаги може да се избегне (в зависимост от продължителността на пашата, понякога има някакъв венец) - за мен е важно наесен да го няма.

    и друго-винаги ли вадиш чист мед -без наличие на пило при добри условия.
    Никога не съм се старал да постигам такова нещо. Понякога се случва да има малко пило на някоя рамка - оставя се за следващия път. Не виждам с какво меда от рамки в които е гледано пило се различава от този в които не е.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Относно проблема с ваденето на мед от пити с пило, ако се използва ХР и технология на работа, такава, че докато дойде пашата, пилото в магазина да се е излюпило - не съществува този проблем.
    Също така има един момент в който блокират гнездото с прашец, но той отминава бързо вследствие бързото развитие на семейството, така че не се налага да се преустройва гнездото.
    И меда изваден от пити в които е гледано пило, си е много хубав.

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    30.03.2011
    Мнения
    12

    Re: Каква система е най-продуктивна за северозападния край?

    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Цитат Първоначално публикувано от mirro_22
    Здравеите колеги,мисля че тази тема ще е от полза на много хора,които тепърва започват да се занимават с пчеларство в нашия край.
    Дилемата е ДБ или ЛР. кошери са по-подходящи за северозападна България?
    В моя случаи пашата е обилна-много дръвчета,поляни с магарежки бодил и др. диви разстения.Също така и 20дкра слънчоглед,към 15 дкра люцерина,5 дкра грозде и много цветя.Но знаете какви зими и какви лета имаме,така че мисля че тук ще получа най-оптималния отговор-коя система ще е наи-отдачна според Вас?
    ПП:Не пуснах темата в "начинаещи пчелари" или във "видове кошери",защото темата е конкретно за нашия край.
    Благодаря Ви.
    Приятелю обилна паша според мен означава друго.Овощните дървета създават добра подкрепителна паша за развитие на семействата рано пролетта, но не мога да ги нарека обилна паша.Обилна паша е акациевата ако присъствието на този медонос е масаво около пчелина.Обилна паша е рапицата, която е преди акацията.След акацията обилна паша е липата като условието е същото за масово присъствие на вида.След нея е слънчогледа, магарешкия бодил с присъствие на медоносите от порядъка на стотици декари.Това за мен е обилна паша.Ако всичко това го има около пчелина ти на твое място бих избрал Корпусна система на пчеларстване.Три мен пашите са две - акация и липа.Тази година имаше и ливадна, тя е по-слаба и продължителна ако валят дъждове.Няма ли влага тази паша изчезва.Аз работя основно с 12р ДБ кошери с дълбоко дъно с 2 магазина и съм доволен от работата с този вид кошер.Тази и миналата година реализирах отлични добиви поради равни други условия.Избора на технологията на работа е личен и тряба след внимателно обмисляне да го вземеш сам.Трудно се сменя технологията на работа после.Желая ти успех.
    Благодаря ти за съветите колега.Ходих да "помагам" на едни приятели,та като цяло най ми допада ДБ технология,но ЛР наистина е по-практична за мен,като съботно-неделен пчелар.Добивите са същите,но работата е 2 по-малко...та сега съм раздвоен.
    За "обилната"паша аз съм виновен,че не се изразих правилно.Тези дкр са мои(на баща ми),но покраи нас има доста блокове с люцерна и слънчоглед.Понеже имаме кравеферма тя съответно е на края на селото,точно до(ТКЗС)и блоковете.На скоро излезе закон за х дкри на глава добитък,та бях се засилил да засадя фацелия,(хем за бали,хем за медозбор),но се отказах,защото има достатъчно фуражни култури.
    Притеснява ме това,че през периода в които цъфти люцерината и слънчогледа е много сухо.На близо има 2 язовира,но си е сухо и едва ли ще изкарам голям добив от тези блокове.
    В момента водя дело за един парцел във вилна зона на 200 м от Дунава и там нямам този проблем-влажно е и всичко разсте на поразия,но така както вървят нещата маи ще трябва да кихна едно 10 000лв за имота,които нямам.

  10. #40
    Колеги аз съм от Ботевград, имам пчелин и в Средна гора, най-добрият за мен е 10рамков ДБ с два магазина. Не съм още сигурен за дълбокото дъно и хранителната надставка.
    http://pchelar.blogspot.com/

 

 
Страница 4 от 5 ПърваПърва ... 2345 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •