Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 43
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги ходил съм в Испания и Гърция там кошерите са им ЛР но 70 процента са им на един корпус и както разбрах повече от 2 не слагат ,сигурно и в другите страни така правят е аиде кажете ми това силни кошери ли са?Нека си признаят колегите които гледат кошер ЛР ,че повече от 2 максимум 3 корпуса ЛР не слагат и вадят мед от втория и третия корпус.И недейте заблуждаваите младите пчелари, че това е най-добрия кошер.Кошера който се е доказал повече от 100 години за нашите геогравски ширини е кошера ДБ.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Въпрос към Пачо - за ЛРите ползваш ли помощник ?
    Когато имам помощник - ползвам, когато нямам - не.Но мога да се оправя и без помощник.

  3. #13
    gojyto_
    Guest
    То добре развито за да събира мед,ама то и в 12 рамков като стане на 10 рамки пак 6те е говото да събира мед.Не е ли така ?
    А колкото до предното мнение на колегата за ЛР.Аз незнам какво пове4е иска6 от 3 корпуса ЛР и да вади6 мед от 2 и 3 корпус.Ти и от първи ли иска6 да вади6?Даже първите си ЛР ги правих 12 рамкови на 3 корпуса и са ми и по удобни но тва е друг вупрос.А колкото до гърците с техните 4укари не им трябват и пове4е от 2 корпуса.То и 10 да сложи 6те са празни.Ела сега на пчелина ми и да види6 колко мед съм оставил на МК-тата и колко имат десятките ДБ.Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Споко Вале - то приказваш, приказваш,обясняваш, файда йок ..... а па сега в момента, голем зор ми се натискат разни дори непознати колеги, да дойдели да видели, как съм направил подвижно с лежаци и защо съм заплюл всички други системи за подвижно .... ами защо, защото съм пробвал, защото съм мислил, само с чакане и спорене, и четене на книги/ форуми, гледане на филмчета, посещения на лекции и сбирки, не става иска И работа, даже основно това се иска, после идва мисленето, а след това всичко останало.
    Кандо, уважавам мнението ти , защото ти практикуваш поидвижно и на теб така ти е удобно да работиш.Вероятно си си направил някакви удобства и ти е лесно. На мен пък ми е лесно с ЛР и ДБ . Аз също като теб си имам начини на работа и на мен също ми е удобно. Не мога , обаче да приема хора, които никога не са правили нещо да съветват и да пишат компетентни мнения по тия въпросди. И да дават акъл на повече от 1000 човека във форума. Ако някой се е засегнал да ме извини.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Пачо , благодаря . Навремето размишлявах точно върху такава конфигурация , но не ми се връзваха сметките .
    Към Миро22 - надявам се вече всичко ти е ясно , действай ! Вариантите ти са : ДБ- 6, 8, 10, 12 рамков /аз имам и 11 рамков и много ми харесва / с 1, 2, 3 магазина или втори плодник ; лежак до 24 рамки или колкото му сложиш ; ЛР- 8, 10, 12 рамков с 1- 5 корпуса ; с первази или без ; подвижно или стационар Успех ! И побързай с избора докато не са се включили колегите дето имат тръвни

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колега gojyto аз от плодника не вадя грам мед,магазина сега го слагам под плодника с 3-4 пити мед така той служи за подхранване и за дълбоко дъно през зимата,а за ЛР нали приемаме първите два корпоса за плодник защо трябва да се вади меда от тях и ако не се развие кошера на трети корпус не трябва да се вади мед от този кошер,а и ти докато напълниш 2 корпуса с пчели и пило аз вече съм извадил 1 магазин с мед.

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колега gojyto аз от плодника не вадя грам мед,магазина сега го слагам под плодника с 3-4 пити мед така той служи за подхранване и за дълбоко дъно през зимата,а за ЛР нали приемаме първите два корпоса за плодник защо трябва да се вади меда от тях и ако не се развие кошера на трети корпус не трябва да се вади мед от този кошер,а и ти докато напълниш 2 корпуса с пчели и пило аз вече съм извадил 1 магазин с мед.
    Сега не поставяш ли ленти против вароатозата, ами като поставяш магазина с питите под плодника и при наличие на препарат за третиране (ленти варотом, варостоп или там каквото ползваш)няма ли опасение остатъци от препарата да попаднат и на питите от магазина, и от там в меда. Незнам дали съм прав и за това питам, тъй като аз съм абсолютно начинаещ.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    04.01.2011
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Пич си pa4o. Жив и здрав. Оставям ти форума свободен а даване на акъл. То аслъ аз пчели къде ли съм виждал.
    Много рядко пиша във форума. Акъл на никого не давам. Обикновено си казвам само мнението по въпроса, базирано на собствен опит, а не дочуто от тук- оттам. Не ми се сърди, ако неволно съм те обидил.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Няма проблеми с лентите меда който е в магазина го пренасят в плодника и го изяждат през зимата, а и да не го изядът аз от плодника не вадя мед.По този начин питите се съхраняват най-добре през зимата.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от gojyto_
    .Защото 'хубавите ви" десятки ДБ си качват медеца кам магазините и долу не си оставят достата4но и зада им остави6 мед тряя да зимуват с единия магазин.А остави ги с магазина зимата и пролетта като се ка4и майката 6те види6 кога 6те слезе долу.Пи6а го от ли4ен опит имам ги от 4 години.Само проблеми с тях.
    И аз имам дб с неподвижни дъна,но от магазините свалят долу.Върху плодника слагам платно с малка дупка отгоре магазина,като надраскам 2-3пити смед.Свалят бавно,горе доло за около 40-50дена.Майката няма как да се качи горе пък и по този начин пчелите си пазят питите от молеца.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •