Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 22 от 40 ПърваПърва ... 12202122232432 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 211 до 220 от общо 393
  1. #211
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ако корпусите са 12 рамкови до акацията ги пускаш на воля и непосредствено преди пашата ограничаваш на един корпус...и така до края на слънчогледа....
    Не работя с фарар,но си мисля че ще се получи.

  2. #212
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    15
    благодаря, за бързата реакция!

  3. #213
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Колегата Софрон Софрониев работи така. Но ходи на подвижно и си е намерил баланса пило, мед пчели. Не работя с фарар, но съм с 8р лр и магазини. Та миналата година след ротациите април. За акацията оставих няколко майки в долен корпус и така си изкараха до зазимяване.Доволен съм. Тази година ще изпробвам да са в 1корпус през цялата година. 1лр 8р е = на 12р фарар...

  4. #214
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Здравейте!
    Да попитам дали пробвахте технологията без ХР и по 8 рамки в медовите корпуси. Защото миналата година за първи път направих пълен сезон с фарар, но определено на пчелите не им харесва ХР и сега се колебая, дали да махна и аз по 2 рамки.
    Работи,миналия сезон само в един кошер майката беше снесла в трети корпус през май само на двете централни пити по малко ,колкото цигарена кутия.Ханемановата решетка когато не е обрамчена определено не им допада.

  5. #215
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Колегата Софрон Софрониев работи така. Но ходи на подвижно и си е намерил баланса пило, мед пчели. Не работя с фарар, но съм с 8р лр и магазини. Та миналата година след ротациите април. За акацията оставих няколко майки в долен корпус и така си изкараха до зазимяване.Доволен съм. Тази година ще изпробвам да са в 1корпус през цялата година. 1лр 8р е = на 12р фарар...
    При 12 р.магазинни може и да е достатъчен един корпус,но при 10р.фарар мисля ще е малко за майката един корпус,почти сигурно е ,че ще слагат и прашец в крайните пити,а за 8мак фарар не си го и помислям да остане само на един корпус майката.

  6. #216
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Цитат Първоначално публикувано от vlado 9 Виж публикацията
    Работи,миналия сезон само в един кошер майката беше снесла в трети корпус през май само на двете централни пити по малко ,колкото цигарена кутия.Ханемановата решетка когато не е обрамчена определено не им допада.
    Обрамчена, имате предвид с дървени летви, така че да служи за прелка за горния корпус? А отваряте ли прелките на медовите корпуси, така че събирачките директно да минават отгоре или е лоша идея?
    Аз съм четвърта година пчелар и още доизработвам технологията, защото на теория има взаимно изключващи се мнения, които ми костват цели сезони да проверя кое е правилното. Може да са ми елементарни въпросите, но стигнах до някои от детайлите, които ме препъват на моменти.

  7. #217
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Георгиева Виж публикацията
    Обрамчена, имате предвид с дървени летви, така че да служи за прелка за горния корпус? А отваряте ли прелките на медовите корпуси, така че събирачките директно да минават отгоре или е лоша идея?
    Аз съм четвърта година пчелар и още доизработвам технологията, защото на теория има взаимно изключващи се мнения, които ми костват цели сезони да проверя кое е правилното. Може да са ми елементарни въпросите, но стигнах до някои от детайлите, които ме препъват на моменти.
    Обрамчена, vlado със сигурност има предвид това, че ХР не трябва да ляга върху рамките и рамките не трябва да стъпват върху нея. Грубо казано Пчелите да минават спокойно от междурамие на междурамие. Прелките на медовите корпуси/магазини при мен са затворени, но при определени цели и съответно техники на работа могат да се ползват. Само че пак отиваме към теорията и необходимостта от намиране на "правилния" начин... За което обикновено трябват години.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #218
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Здравейте колеги , някой от вас пробвал ли е да развие на пролет кошера на два корпуса , а след това да постави под тях още три с восъчни основи и изградени пити през една и да го остави така до края на медосбора ? Тази идея ми дойде от прочетеното за развитието на пчелното семейство в хралупа , там никой не ги бърника , ротира и разширява пре две седмици. По този начин си мисля , че можем да си спестим много труд , ходене до пчелините , роене , а и меда ще го вземем накрая на сезона и довиждане до пролетта.

  9. #219
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Аз пролетта ги развивам между 4-5 корпуса/магазини/ пило, така както го мислиш, аз колко магазина трябва да сложа отдолу.

  10. #220
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Искаш да кажеш , че когато горните три са пълни с пило и в същото време майката е осеменила и първи и втори корпус ? Малко невероятно ми звучи !

 

 
Страница 22 от 40 ПърваПърва ... 12202122232432 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •