Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 40 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 393
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Добре!
    Но все пак някакъв пример по темата?И моля те, не цитирай колеги.Нещо от себе си пиши.Ако имаш разбира се.Ако нямаш просто чети.Или питай.

    А в изречението на доктора,понятието СИСТЕМА не беше използвано по предназначение.В пчеларството както е известна, има съвсем друг смисъл.А СМИСЪЛЪТ представлява КОНСТРУКЦИЯТА.На сбор от елементи,подредени с определен алгоритъм.Понятието СИСТЕМА е изпълнено с чисто технически смисъл.Колкото до целите(ЦЕЛТА),в тях си се изгубил.Да ти кажа ли ?Те определят ТЕХНОЛОГИЯТА.Затова нека да определяме първо целите.Пък след това да описваме технологията.НЕКА ДА СМЕ ЯСНИ.Че да ни харесат и от другаде.Сега ще побутна темата в някаква посока.За какво вие нашите колеги, използвате Система Фарар?Или перефразирано-тези ,работещи със СИСТЕМА ФАРАР,какво добиват най-много от нея?И как?Тези въпроси са неразривно свързани,особено последния.
    Коста приятелю извини ме, но ми е много трудно да разгадая замисъла в мненията, които излагаш в постовете си, и особено в този. Май ми липсва прозорливост за което се извинявам.Горното го написах аз според моите разбирания за Техника и Технология. Вместо да подбутваш темата приятелю, моля те напиши в подходящите теми за начинаещите като мен, каква Технология на пчеларстване практикуваш, каква система кошери използваш и каква техника на работа прилагаш, и аз макар и начинаещ ще разбера какви цели постигаш, ако не ги разбера ще те попитам. Тогава мисля, че ще те харесат не само от другаде, а и от тук.
    Понеже мнението ми не е върху същноста на темата модераторите могат да го изчистят когато преценят за необходимо.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Колега Коста Би ли споделил ти как работиш с Фарар.
    Благодаря предварително.

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Здр.
    Коста интересувам се от темата защото искам от ЛР да минавам на фарар, въпреки че корпусната система си е корпусна, предполагам че има и разлики в техниката на работата. Прегледах цялата тема но за жялост от 3 страници не намерих нищо конкретно а само общи приказки, затова Моля колегите които реално работят с Фарар да споделят опит които ще е полезен за всички (освен ако не е таина).
    Благодаря на колегите които желаят да споделят опит.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    От началото на годината във всеки брой на "Пчеларски вестник" започнаха да публикуват за системата Фарар! Но е хубаво да научиш и гледаш как се работи от човек, който работи по тази система!

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Здравей Танаси!
    Това е вече конкретно.Значи виж сега ,аз използвам второто продължение на система Фарар.Това е момента, когато се принуждава семейството да продължи своето развитие.Като противороев метод и отдаване пространство на майката за осеменяване.Но забележи, не ползвам ХР.Това е противопоказно за работата по този начин.За целта аз ротирам две магазинни надставки.Това е отделението на Фарар,което управлява цялото семейство.Точно тези две надставки.Но същевременно и обръщам целите надставки на 180 градуса.В друг случай се прави само с едната.Зависи ,колко искаш да стреснеш семейството.В моите условия аз не развивам толкова огромно семейство,че да отнемам цяла надставка.Но се налага и понякога и това.С нея се оформя отводка с придаване на маточник или майка в клетка.Тя стои в комплекса от компоненти съставляващи целия кошер.На мястото на тази надставка аз слагам такава ,но с основи -всички пити са такива.Не ползвам оплодни сандъчета.Това е самата надставка.За първата част от кошера е друга система.Основното ядро плодник е ЛР корпус.Той и тези два магазина са плодното тяло на този кошер.Той не може да се нарече никак.За сезона се изразходват поне още два магазина.Но може и само един.Не работя с ХР.Макар да се препоръчва това.Не ограничавам майката в никой момент от сезона.Това го прави меда.И магазина с основи.От теб зависи къде го поставяш магазина с основите.Той е ключ.С него отключваш или заключваш реакции на семейството.Той е управленченски лост.С две три рамки не се постига нищо.Но запомни това действа само през май и юни.След това лостовете са други.ЛР корпус е отличен начален старт.Той притежава обем изцяло отговарящ на потребностите на средно по сила семейство.Такива са моите, когато излизат от зима.Такива ги повелява природата.Но това е само привидно.Този обем се усвоява особено бързо ,ако си започнал подбуждане много по-рано.Моите не спират да внасят отвън.В предишни мои постове съм писал за това.Но това е нещо, което го изтриха умни глави.Това беше на друго място.Ако те интересува нещо конкретно може да опишеш,какви цели преследваш.Недей да разваляш цялата Рутова система.Така както е описал работата господин Клейтън не може да се впише в нашата природа.Има подводни камъни.Моменти където системата издиша.Затова и аз се спрях само на управлението на системата .Тя е много гъвкава и практична в сравнение с другите описани от литературата.В това отношение друга втора няма.

    Колега Станко ,наричам тази система -Южнотракийска низина.А технологията -Костова.Това, което съм споделил ,не изчерпва в никакъв случай цялата технология.Има толкова важни моменти,че не може да се получат добри резултати ,ако се пропускат някои.Надявам се да тренираш прозорливостта си и да проявиш въображение за примера, който дадох.Искам да подчертая,че конструкцията на тази система в момента търпи корекции.И промяната ще даде други опции.
    Това очаквах приятелю.Според мен технологията според товоя пост не е Костова, а МК. Използваш ЛР корпус и магазини на ДБ. Просто техниката ти на работа, която практикуваш с тази система кошер, е това което си описал по горе, и точно тя те отличава от др. колеги.Аз познавам доста пчелари които ползват този вид система кошер но прилагат др. техники на работа.Техниката ти на работа ми изглежда строго специфична и за да се разбере правилно трябва да се види как я практикуваш и успехите, които постигаш.Обеща да пуснеш и малко снимки и нагледни материали, ще е интересно да се види конструкцията на системата след корекциите.Аз работя с ДБ система и не съм чак толкова екперимантаторски настроен колкото теб, защото не си изкарвам хляба с това приятно занимание.Желая ти успехи.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Добре, Коста! Това вече е друго!!! А защо досега написа 100 поста с недомлъвки, защо трябваше да се "замеряме с камъни" и на 101-вия вече да изясниш нещата.Това можеше да стане още с 1-вия пост, а не "да ни държиш в напрежение" като в "ужасяващ трилър"???
    Working....

  7. #37
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Поставяики въпроса за излизането от зимата възниква друг въпрос а именно как влизат в зимата (в каква конфигурация).
    Ако зазимяваш (Коста), само на един ЛР няма ли да им е тясно, ако зазимяваш на корпус и полукорпус но предполагам не полукорпус като хранителна подставка а надставка.Пробвах и двата варианта тази зима но на пролет при първа ротация ако завъртя корпуса над полукорпуса (2)-ри вариант ще се получи прекалено разширяване и то доста рано.
    Идеята е да не смесвам различните рамки, до сега бях на 2ЛР за плодник и 2-3 полукорпуса за магазин, но водеики се от правилото за уеднаквяване на рамките да премина изцяло на Фарар.
    Коста ако заделяш само 2 фарарови корпуса за плодник няма ли да им е малко тесничко.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Няма ли опасност при някои семеиства кълбото да се раздели на две.И до кога им стига така храната.
    Аз на средните семеиства които са на корпус и половина магазина го слагам под корпуса още началото на септември и те си вдигат всичкия мед горе.

  9. #39

  10. #40

    Фарар

    Здравейте колеги интересувам се от къде мога да закупя книгата Милан Матич "Отглеждане на пчели с корпусния кошер на Фарар" може и копие ако я има някой!
    Благодаря.

 

 
Страница 4 от 40 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •