Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 40 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 393
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Една силна отводка с 3-4 рамки пило и много млади пчели се нуждае от 63 дена, за да стане пълноценно семейство. Следователно трябва да я направиш на 1-ви май, а доколкото знам тогава все още няма оплодени майки. Следователно ако наистина искаш семейство, готово за 1-ви юли, трябва да го направиш на 1-ви май със стара майка. Може и на 15-ти май с нова майка, но тогава към началото на пашата то все още няма да е достигнало до 100% от силата си, и ще използва част от меда на пашата за собствени нужди.

    Ако обаче едно пролетно семейство някъде към 25-ти април го разделиш на 2 части с по 5 ДБ пити, към 1-ви юли ще имаш 2 пълноценни семейства медовици. Дотогава обаче трябва да ги храниш изобилно и без прекъсване. Тази стратегия е подходяща само за пчелари, които имат една единствена силна паша - слънчогледа или пък рапица, разделяне на две и след това слънчоглед.

  2. #122
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от the_lefty Виж публикацията
    Колеги,а ако искам да правя ранни отводки да започнали от по-рано да ги подхранвам.Евентуално за края на юни и началото на юли да са готови основните семейства за гл.паша?
    До колкото разбирам искаш основните семейства да са ти силни за главната паша,а не отводките от тях?НО така както описа района и юли може да имаш остатъчна паша ,основната ще е преминала.Не знам колко кошера имаш в момента и колко отводки си запланувал да си направиш .Аз бих ги засилил пролета с сироп и около 20 май(зависи от времето може и 10тина дни по късно)една трета от семействата ги разделям на три или четри зависи от силата им,останалите две трети за медовици.Отвотките с подхранване до есента ще се развият добре и следващата пролет стартираш с пълноценни семейства.По този начин няма да объркаш и медовиците

  3. #123
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от the_lefty Виж публикацията
    Колеги,а ако искам да правя ранни отводки да започнали от по-рано да ги подхранвам.Евентуално за края на юни и началото на юли да са готови основните семейства за гл.паша?
    Аз правя така: след рапицата правя отводки на маточник от най силните семейства като противороева мярка, корпуса го качвам над покривната табла с прелката назад с вътрешна хранилка и найлон за покривна табла. след оплождането на майката го завъртам в нормална позиция (напред) има малко лутане на пчели но е за кратко. отводките ги развивам така до началото на слънчогледа след което ги отделям на отделно дъно и по този начин подсилвам основното семейство с летящата пчела. след акацията повтарям по същия начин и с средните семейства които до това време вече са се развили достатъчно. понеже при мен липата и ливадата е слаба се получава добре за слънчогледа и доволно количество отводки.
    След 20 години ще съжалявате не за нещата които сте направили а за тези които не сте.

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    Благодаря за книжката Бате Мишо !!!! За всички практични мнения по темата Фарар - шише сливова !!!!
    Е това вече е сериозна приказка!!

  5. #125
    Наблюдател
    Регистриран
    01.12.2014
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Божурище, Хераково
    Днес си взех книгата "Продуктивно пчеларство" на Фарар. Котларски я праща по куриер или ако сте в София може да си я вземете лично на място. Намира са на пресечката на Мария Луиза и св. Кирил и Методий. Цената е 15 лева. Той лично ме посъветва да не търся книгата на Матич, въпреки, че е издадена от него. Твърди, че Матич си е един обикновен преписвач на Фарар. А, щях да забравя. Ето и телефона на магазина: 02/ 98 98 744 02/ 98 98 74402/ 98 98 744

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Асене не знам да ли ще останеш доволен от това издание със стари фотографии и скучна статистика пък и съветите на Радоев са по добри. Аз притежавам тази книга от 3 години, но така си стои в библиотеката ми на рафта пчеларство.Настолна ми остава Календарния справочник , но оригиналното издание.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  7. #127
    Наблюдател
    Регистриран
    01.12.2014
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Божурище, Хераково
    Ами аз съм се ориентирал към кошери Фарар. Така, че все ще ми свърши някаква работа. А справочника ми е на нощното шкафче Четох и 1 към 1 за пчелите, 151 въпроса......., и още няколко. И това при положение, че нямам нито един кошер. Надявам се тази година да започна след толкова четене.

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    чети чети скоро и практиката ще дойде
    След 20 години ще съжалявате не за нещата които сте направили а за тези които не сте.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Асен Йосифов Виж публикацията
    Ами аз съм се ориентирал към кошери Фарар. Така, че все ще ми свърши някаква работа. А справочника ми е на нощното шкафче Четох и 1 към 1 за пчелите, 151 въпроса......., и още няколко. И това при положение, че нямам нито един кошер. Надявам се тази година да започна след толкова четене.
    Колега,би ли споделил с каква паша разполагаш.

  10. #130
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Момчета,нека дружно да пожелаем на Асен Йосифов успех в новото поприще.Добре дошъл в гилдията на пчеларите.Ще ти помагаме кой с каквото може и знае.Успех,приятелю.....
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

 

 
Страница 13 от 40 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •