Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234
Резултати от 31 до 34 от общо 34
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2012
    Мнения
    7
    Здравейте! Нов съм във форума. Тази пролет наследих от дядо си (лека му пръст) 20 пчелни семейства (в двора). Реших да не ги продавам. Сега се уча, но... В началото на юни пчели-крадци унищожиха 2 от по-слабите семейства. От тогава имам проблеми с нападения. При първото вадене на мед всичко беше нормално, но от месец насам не мога да отворя кошер. Още след отварянето и целия двор се изпълва с пчели. Отварям по 1 - 2 кошера и то привечер (след 18.00 ч.) и пак става ад. На сутринта (към 7.00 ч.) започва нападение. Пръскам с вода, мажа с нафта,стеснил съм прелките и нищо. Унищожиха ми още 2 семейства. Внимавам много. Не оставям нищо отвън, не разливам. Не знам къде я бъркам. При дядо ми всичко беше спокойно. Не мога да открия причина. Не ми се мисли как ще свалям магазини и как ще подхранвам... Възможно ли е да има постоянни разузнавачи от друг пчелин в моя и какво да правя?
    "Всяка трета хапка храна дължим на работата на пчелите!"

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, лоша работа е това.
    Пробвай още по късно, след 19.30 часа и напушвай повече магазините, за да слязат пчелите в плодника, за да смиташ по-малко пчели от рамките и в преносното сандъче. Ползвай намокрен с вода платнено покривало което слагай въху магазина и отваряй от единия край и навивай покривалото на роло до средата на магазина и после от другата страна. Действай бързо. Ако имаш още мед за вадене, разпечатавй питите и центрофугирай в затворено помещение, до което да нямат достъп пчели. Стесни входовете , колкото да минават две пчели, дано да имаш мрежести отвори на дъната, хубаво е да са отворени.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #33
    Наблюдател
    Регистриран
    20.08.2012
    Мнения
    7
    Благодаря за съвета. Ще опитам с покривало. В момента входовете са на 8 см. Дъната не са отваряни. Ако стесня още входовете дали няма да е опасно (прогнозите са за повишаване на дневноте температури)?
    "Всяка трета хапка храна дължим на работата на пчелите!"

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    8 см е много при опасност от кражба, намали ги драстично, има вече опасност и от нападението на оси също. Ако си там и те страх от презатопляне, отваряй отворите широко вечер и ги намаляй рано сутрин, но това е играчка. Аз работя с ЛР и всичките ми дъна са дълбоки, с мрежести дъна, а и по корпусите също имам отвори, които в момента са с прелки, настроени само за проветрение.
    Крайно време е да пенсионираме старите бойци, колкото и да са здрави и дебелостенни, те просто не са в крак с времето и с новостите.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 4 от 4 ПърваПърва ... 234

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •