Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 34
  1. #21
    Цеко Сифоня
    Guest
    Цитат Първоначално публикувано от galin_f
    Благодаря за отговорите!

    Правилно, че са три рамките. Просто ги снимах отгори и наклонени да се вижда до кокво ниво е изгризана килииката.

    То ясно, че голяма дупка няма да я барнат ама не знаех как ще постъпят, само предполагах, с поразваленото от медения венец. Тези са от маломедните и затова малко са изгризани, другите които са биле с повече мед естествено са по-увредени.

    Не съм на зор за рамки, защото кошерите не са много ама тези ще ги възтановявам догодина ако всичко е наред. И от тези които имат големи дупки ще ги стопя пък ще оставя някоя друга с по-запазена основа да ги пробвам какво ще ти направят догодина като има градеж.

    Кошерите си бяха редовни семейства, добре развити, стеснени входове... Уж всичко наред. От седем почти равностойни, два са дали фира другите са остискали. Конкретната причина за неопазването на кошера си в момента не знам каква е. Наоколо има много кошери и явно често са се пробвали набези и тези нещо им се е пропукала отбраната. Аз като бях при тях предния път преди нападението всичко беше нормално. На следващото ходене след няколко дни двата бяха опоскани, но още се въртяха крадци и се пробваха и на другите. Стесних долните входове на останалите, затворих горните нацяло и с отворен вентелационен отвор на дъното изкараха два дни докато се поразотидат грабителите. То после заваля и се захлади и всичко се нормализира.
    Що ли си мисля колега че тези пити не са били в кошера а навън -може и да греша-или си ги изкарал навреме или съм прав?Картината щеше според мен да е по -различна,щяха да разядат килийките повече.

  2. #22
    Както казаха и колегите, най-добре всичко в топилката. И последната не е идеална, за да се мъчиш да я пазиш. Да не говорим за опазването от восъчни молци. Сега няма проблем с тях, но на пролет, ако не я ползваш, може да си замине безславно.

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Питите са от кошера. Първата е тази година градена и почти цялата е била пълна с мед и естествено цялата е поизгризана. Другите двете са по-стари маломедни и само където е медения венец са изгризани останалото до скоро беше от части със запечатано пило. Другите които са биле пълни са толкова увредени, че за тях нямам предположения какво да ги правя и затова попитах само за тези които не са изцяло скапани, да знам принципно как стои въпроса не толкова заради самите пити.
    Когато видях, че има необичаино движение покрай кошерите при бързо поглеждане двата вече си бяха заминали. Затворих ги нацяло да не влизат вътре крадци и тези дни извадих питите да видя в какво състояние са.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Всички пити са за "екарисажа'! :D

  5. #25
    Цеко Сифоня
    Guest
    Е не може така да се расъждава-то е лесно когато имаме по 300-400 пити и можем да си правим квото си искаме.нека колегата да си ги запази по -добрите защото ще са му от голяма полза напролет-после да си ги сменя.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от galin_f
    При едно от посещенията ми на кошерчетата установих, че два броя са зверски опустошени от кръвожадни посестрими Тяхната рода ненаситна... Всичко е леж, вътре само празни пити кои по-увредени кои по-малко. Които са целите проядени е ясно, че ще се бракуват и топят. Но реших да питам които са в такъв вид могат ли да се ползват занапред, дали ще ги възтановят?
    Колега, задаваш два въпроса, на които колегите отговарят с "не" и с "да".

    Тези, дето казват "не", отговарят на първия въпрос. Пити от нападнати кошери не се ползват повече /това за мен е правило/. Смята се, че са опасни заради възможността от пренасяне на болести чрез пчелите крадци.
    Тези, които казват "да", отговарят на втория ти въпрос. Пчелите биха могли да възстановят питите. Ако ги сложиш в роевия период, ще ги изградят с търтееви килиийки, а ако ги сложиш в извън роеви период, когато има условия за градеж, ще ги изградят с работнически килийки.

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Цеко Сифоня това което казваш е така. Лесно им е на някои хора.
    Да му мисли бати дето му заминали 20бр. нищо, че има 200бр. аз поне се отървах с два от общо седем. Шегувам се

    iris това е то аналитична мисъл, да отговориш и на въпрос за които не съм се сетил да питам.
    По принцип имам такива способности, но в други свери. В такива моменти се усеща, че материята не е достатъчно усвоена или липсва рутината да ти светне лампичката ако си го прочел някога, някъде.

    По тази презумпция вече всичко минава топлинна обработка.

    Практиката е голяма работа. Докато не го перне търмъка като го настъпи, ходи му обяснявай, че боли :D

    П.П. Едно бързо въпросче, въпреки, че ще си направя труда и да го прочета в някоя книжка ако го пише някъде.
    По тази логика, че в кошера са влизали разни външни индивиди и има все пак някаква теоретична, естествено и практическа, възможност да са внесли някаква преносима зараза. Желателно, необходимо, задължително... ли е да се дезинфекцира и самия кошер?

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Почистването се препоръчва преди повторно използване на кошера по принцип. Аз го почиствам с натриева основа.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Влади след като заселваш на ново пчели в стар кошер задължително трябва да бъде дезинфикциран независимо какво се е случило с пчелното семейство, дали е умряло, нападнато или прехвърлено в друг кошер, аз ги обгарям с бензиновата лампа.Питите които са ти останали от нападнатите кошери ги запази до пролетта ,че не се знае могат да ти потрябват, зимата молец няма да ги нападне ако са на студено и в наилонови човали, а на пролет ако ти не трябват лесно ще ги стопиш.Препорачително е да се не ползват питите но и аз като започнах ми трябваха много пити и съм ползвал такива пити само, че преди да ги сложа по кошерите ги замразявах във фризера по 3-4 дена,а задължително ако има градеж пчелите ще оправят питите.

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Някаква такава ще се получи. Не, че ми се свидят и няма да мина без тях, но които са най-малко повредени ще ги оставя за всеки случаи до пролетта пък ще се ползват само в много краен случай.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •