Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 32
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Просто прави ротация без ХР! Успех до година!!!

  2. #12
    При силна паша, пчелите слагат нектара във всяка свободна килийка, без значение къде се намира. Като си ограничил майката, си прекъснал темпа и на снасяне. Защото кърмачките са останали при пилото, и докато са се организирали да и подготвят килийки за снасяне в долния корпус, е започнала силна паша (най-вероятно слънчоглед), а резултата от това действие, вече си го видял.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не съм толкова запознат със технологията на ЛР - поне не повече от теб nolkov, но до сега не съм чувал, че ХР е основна за този вид система. Нека колегите из форума работещи със ЛР, споделят ползват ли и съответно кога, как и защо ХР.


    Подметнах един път из форума, но никой не ме чу, даже почна пак някакъв безсмислен спор, казвам ви го пак - четете Венер, но не сте го разбрали, издава ви факта, че изваждате даден метод от целия технологичен процес, което е грешка. При него нещата са свързани, обусловени и взаимозависими, това за което ползва той ХР и което постига чрез нея, вие така никога няма да постигнете.

    Силно се заблуждавате, ако си мислите:
    1. че ограничавайки майката вие имате силно семейство - споделял съм, че за мен това е безумие и оправданията за силна паша, слаба паша не са никакъв довод, без значение каква е пашата, семейството трябва да е силно, а вие насилствено го държите слабо ..... просто нямам думи.
    2. че принуждавате майката да снася постоянно само със употребата на ХР - това изобщо даже не знам от къде ви хрумва. Има ли паша, никой не признава майката за човек, казвано е във няколко теми - и ХР изобщо не променя този факт.
    3. че чрез ХР отделяте плодниково от медово пространство - механически вие ги разделяте, но инстинкта на нашите местни пчели не е да слагат меда горе-долу-под-над и прочие вариянти, инстинкта им е да слагат мед във свободно пространство/ килийки. Мисля, че тука (относно инстинките не съм наясно много) Скутелатор може да ни осветли със повече подробности, но има ли празни пити по време на паша във плодника, няма логика ХР да ги спре да складирват мед там - освен може би, ако плодника е над медовия магазин, тогава предполагам, че това което търсите ще проработи, но има ли нужда да коментирваме, колко още по-безмислен е този вариянт.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    ясно е че съм прекъснал и нарушил темпа и на снасяне. Като сновна грешка отдавам това, че не съм качил този корпус като втори а долу да сложа К2 който бе празен и тя да снася....удивлява ме факта че те не трупат нагоре в гнездото, а слагат в К1....Сега така или иначе съм ги разменил корпусите дано поне влязат силни в зимата. Мед от този сошер няма да вадя хубавото е поне че са си събрали за тях.
    Просто догодина ще го следя и това.

    Кондо
    Виждам, че не си фен на тази система. Истината е, че с ХР се ограничава майката да снася, за да не са ангажирани пчелите с отглеждане на пило....трябва да се развият силни семейства преди пашата та по времето и да не се занимават с отглеждане ами събиране на нектар. Това бе и моята цел.
    Направил съм грешка че не съм догледал колко свободно място има в К1 който исках да е плодник.
    Не се ядосвай коментирайки....нормално е ебаси....по-добре да се пита отколкото да си мълчи човек. Мисля, че така научих още една особеност при работата с ХР, колкото и да не я харесваш

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    А да и не чета Венер .....при мен няма толкова много паши....нависоко са ми пчелите 1300 м.н.в.
    Тука има ливади и шипки....по-ралично е отколкото в полето.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цъ нема да стане, ако не друго поне послушай Деспотов - па ако и това не, споко да е живот и здраве до година по това време форума пак ще е тука :D

    п.п. инак да - ЛР не е от любимите ми системи, но това няма значение.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Моето мнение и моят опит ми показват,че ХР е неотменим атрибут от ЛР технологията на пчеларстване.Повтарям-това е мое мнение и не ангажирам никого с него.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    ползвах хр на 100 % от кошерите си,интересното е че запълваха с мед горния корпус но винаги оставяха по средата на рамките място за снасяне ,може би в очакване да се качи мамата,мисля че един магазин ще свърши по добра работа от хр

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Сезгин,
    Магазин м/у двата корпуса ли?

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    Не съм толкова запознат със технологията на ЛР - поне не повече от теб nolkov, но до сега не съм чувал, че ХР е основна за този вид система. Нека колегите из форума работещи със ЛР, споделят ползват ли и съответно кога, как и защо ХР.


    Подметнах един път из форума, но никой не ме чу, даже почна пак някакъв безсмислен спор, казвам ви го пак - четете Венер, но не сте го разбрали, издава ви факта, че изваждате даден метод от целия технологичен процес, което е грешка. При него нещата са свързани, обусловени и взаимозависими, това за което ползва той ХР и което постига чрез нея, вие така никога няма да постигнете.

    Силно се заблуждавате, ако си мислите:
    1. че ограничавайки майката вие имате силно семейство - споделял съм, че за мен това е безумие и оправданията за силна паша, слаба паша не са никакъв довод, без значение каква е пашата, семейството трябва да е силно, а вие насилствено го държите слабо ..... просто нямам думи.
    2. че принуждавате майката да снася постоянно само със употребата на ХР - това изобщо даже не знам от къде ви хрумва. Има ли паша, никой не признава майката за човек, казвано е във няколко теми - и ХР изобщо не променя този факт.
    3. че чрез ХР отделяте плодниково от медово пространство - механически вие ги разделяте, но инстинкта на нашите местни пчели не е да слагат меда горе-долу-под-над и прочие вариянти, инстинкта им е да слагат мед във свободно пространство/ килийки. Мисля, че тука (относно инстинките не съм наясно много) Скутелатор може да ни осветли със повече подробности, но има ли празни пити по време на паша във плодника, няма логика ХР да ги спре да складирват мед там - освен може би, ако плодника е над медовия магазин, тогава предполагам, че това което търсите ще проработи, но има ли нужда да коментирваме, колко още по-безмислен е този вариянт.
    ТОЛКОВА ГЛУПОСТИ НА ЕДНО МЯСТО НЕ БЯХ ЧЕЛ next_mad;

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •