Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 10 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 94
  1. #51
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Един стар пчелар ми разказа, как при загуба на майка в негов кошер и липса на открито пило, пчелите след около седмица са си откраднали от друг кошер яйце и са си "захранили" маточник. Дали е вярно, не знам, но е възможно.

  2. #52
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    При късна самосмяна /това е мое мнение, а дали е истина кой да ти каже/ в един от кошерите пчелите запазиха 2 майки. Семейството беше много силно. При зазимяването /през септември/ не разбрах че има 2 майки в кошера. През март на следващата година едната майка беше направила 4 пити с пило, и там се бяха струпали пчелите. Втората майка беше изолирана на последната пита и беше плътно покрита с пчели, кълбото беше с големината на кутия за цигари. Там нямаше пило.
    Според мен това е късна самосмяна. Но може и да е налитане на млада оплодена майка през есента.

  3. #53
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов
    Един стар пчелар ми разказа, как при загуба на майка в негов кошер и липса на открито пило, пчелите след около седмица са си откраднали от друг кошер яйце и са си "захранили" маточник. Дали е вярно, не знам, но е възможно.
    Хахаха
    Толкова смешно звучи.
    След 1 седмица вече е възможно да стане търтофка и нищо друго. И ако не се предприемат други мерки да загубиш семеиство.
    Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако една от вас го насочи срещу човек - пчелата ще умре, а човекът ще се излекува от болестите си”

  4. #54
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    краденето на яйца не е прецедент при насекомите. При пчелите също е възможно въпреки че се наблюдава рядко. Част от пчелите търтовки също могат да снасят (неоплодени) яйца от които да се развият женски индивиди, но в общия случай на това са способни 0,01% от популацията.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #55
    Наблюдател
    Регистриран
    06.12.2011
    Мнения
    44
    Кое му е смешното , Младенчо? За една седмица няма как да стане търтоВка. Вземи да прочетеш малко и после се изказвай компетентно. Аз ако едно нещо не го знам , не се изказвам!!!

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от mladen99
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов
    Един стар пчелар ми разказа, как при загуба на майка в негов кошер и липса на открито пило, пчелите след около седмица са си откраднали от друг кошер яйце и са си "захранили" маточник. Дали е вярно, не знам, но е възможно.
    Хахаха
    Толкова смешно звучи.
    След 1 седмица вече е възможно да стане търтофка и нищо друго. И ако не се предприемат други мерки да загубиш семеиство.
    Прав си Младене.Ако не е след седмица то след две но е неизбежно.

  7. #57
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Обинковенно на пчелите отнема 20-ина дни за да станат търтовки ( изключение е когато питите са прекомерно контаминирани с пестициди/акарициди или болести/паразити - тогава може да отнеме и по-дълго време или никога да не станат търтовки).

    Според пчелите (расовия състав) този срок може да е и по-кратък - 10 дни, че и по-малко. Често ми се е случвало когато отида да проверя дали майките са пронесли да открия че нещо се е случило, а пчелите - търтовки.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #58
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от Daniel
    Кое му е смешното , Младенчо? За една седмица няма как да стане търтоВка. Вземи да прочетеш малко и после се изказвай компетентно. Аз ако едно нещо не го знам , не се изказвам!!!
    Може да съм чел повече от тебе приятелю.
    Така че това с кражбата на яица са си пълни глупости, ходи ги разправяи на децата в махалата.

    Наи вероятно колегата го е чул от някои всезнаико като тебе.
    Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако една от вас го насочи срещу човек - пчелата ще умре, а човекът ще се излекува от болестите си”

  9. #59
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Може да съм чел повече от тебе приятелю.
    Така че това с кражбата на яица са си пълни глупости, ходи ги разправяи на децата в махалата.


    хайде, след като имаш претенцията че си чел някъде че пчелите не са способни да откраднат яйца, моля те светни ни.

    Негатив се доказва доста по-трудно, ама ти си знаеш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #60
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator
    Може да съм чел повече от тебе приятелю.
    Така че това с кражбата на яица са си пълни глупости, ходи ги разправяи на децата в махалата.


    хайде, след като имаш претенцията че си чел някъде че пчелите не са способни да откраднат яйца, моля те светни ни.

    Негатив се доказва доста по-трудно, ама ти си знаеш.
    И да са способни едно е ясно.Пчеларят не трябва да разчита на това.Така че няма нужда от спорове.

 

 
Страница 6 от 10 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •