Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 94
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Ееееееееее не се притеснявайте за маточниците-използвал съм ги,просто ги махнах от родния им кошер!Нямам им много вяра на тези самосмени на силни майки,защото все по време на рапицовата паша стават.Христо-мога ли да се доверя на усета на пчелите,че скоро майката им ще свърши както казваш?Въпросната майка е от миналата година края на юли и както казах няма пропуск.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Сто процента! Обаче...дръпни и една две пити пило, че при рапица...от самосмяна към роене ...с бодри крачки...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    16.03.2011
    Мнения
    103
    Пчеларски район
    с.Гълъбник Община Радомир
    Работя с ЛР кошери с мрежест отвор на дъното в предната част(в момента мрежестия отвор е почти напълно затворен).Кошерите са в полу-планински район ,вечер е хладно.В момента семействата са на два корпуса.Днес на една от питите в долния корпус в предната част точно над мрежестия отвор открих маточни чашки 3 на брой.В чашките нямаше яйца или захранени ларви.
    Според вас това подготовка за самосмяна ли е?
    Избързах и унищожих чашките ,в последствие се запитах да ли не сбърках като ги унищожих.
    Майката е миналогодишна и по мое мнение осеменява добре.Пилото по питите е от край до край.

    Смятам след 4-5 дни да проверя отново за маточници.

    Ако въпроса е за форума за начинаещи ,моля да го преместите.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Много често пчелите залагат такива т.н. слепи маточници. Не е задължително да ги захранят.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    При мен,има подобно положение със самосмяна.Миналогодишна майка,която тая пролет тръгна много добре е решила да се самосменя.Маточника е само 1.Отворих я,да и слагам пита за градеж.Малко ме изненада,Но те пчелите си знаят работата.

  6. #26
    на 25 март тази година подстригах крилата на 11 майки люпени през 2010 г.....досега от тия 11 самосмяна е заложена в един/3 маточника/...другите си работят нормално,но поне ако ги осени мисъл за роене няма да идат никъде защото майките не могат да отлетят...това е малко облекчение....

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Когато искам да запазя самосмяната т.е. хем да съм сигурен, че няма да рои, хем да стане самосмяна, оставям само един маточник и отнемам малко пило с пчели за отводка. Става също и да дръпна майката, но пак оставям само един маточник.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Здравейте.Днес отворих един силен кошер за който си мислех дали няма да се роява с цел да взема пило от него за отводка ,когато го отворих видях ,че основа поставена преди 35 е изградена само в средата това се е случило преди около 25 дена след което градежа е спрял и от тогава не съм бъркал в плодника ,сега тази пита е осеменета так където е изградена и на нея имаше 3 чашки за маточници (намират се в средата на питата)в една от тях видях млечице (или така си мисля ,че тожа съм видял sadsmile; )останалата част от плодника беше задръстена от нектар прашец и пило има и доста пчели в магазина ,който леко е напръскан с нектар ,не видях яйца във въпросните чашки но около тях имаше 2и3 дневни яйца,майката се намираше през 4 пити на последната от топлата страна на кошера ,взех питата с тези чашки както и още 1 с пило и 1 с нектар и ги добавих към зборна отводка .Според вас какви ли са тези маточни чашки за самосмяна,лъжливи или роеви ?Ако са за самосмяна според мен би трябвало пак да заложат скоро,на освободеното място поставих празна пита и 2 основи ,пашата е саморасла рапица на километър ,и акация на 2-3километра в същата посока както и полски треви ,миризмата от кощерите мога да оприлича на топъл хляб -не знам какъв е аромата на рапицовия нектар ...леко тежък аромат.в останалите кошери не открих маточници

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Било е ненужно да слагаш пак основи - ясно е, че няма да гради.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Нямам изградени пити ,а на останалите кошери бяха пуснали далаци по педя н в тях имаше двудневни търтееви яйца (става въпрос за магазинни рамки ,който сега искам да изградят ,за да имам инвентар за слънчогледа, лавандулата и кориандъра)...а и не помислих за това ,всъщтост помислих ,че ако не е самосмяна а роево настроение като премахнах чашките и 2 други пити да тръгне отново градежа....Благодаря за бързия отговор

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •