Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 82 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 819
  1. #201
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Когато семейството е от избягал рояк в книгите пише, че роевото настроение е генетично унаследено. Как се процедира това да бъде прекъснато?

  2. #202
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Когато семейството е от избягал рояк в книгите пише, че роевото настроение е генетично унаследено. Как се процедира това да бъде прекъснато?
    Това според мен е пълна глупост, макар че го пише в книгите. Ако иска някой може да ме обори. Чакам.

  3. #203
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ahilis
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Когато семейството е от избягал рояк в книгите пише, че роевото настроение е генетично унаследено. Как се процедира това да бъде прекъснато?
    Това според мен е пълна глупост, макар че го пише в книгите. Ако иска някой може да ме обори. Чакам.
    Не смятам че е пълна глупост. Има една поговорка "крушата не пада по-далеч от дървото" и още една "какъвто бащата, такъв и сина" (в случая - каквито родителите, такива и децата).
    Роевите семейства се роят, защото родителите им(известна мака и неизвестен търтей) са такива и доколкото могат да приличат на родителите си ще направят същото. Рояците се роят, защото произлизат от ройливи семейства, а не защото са с роева майка. Може да си отгледаш от тях нероева майка и резултата ще е същия. И обратното - от неройливо семейство - роеви майки и се получават пак неройливи семейства.

    Но всички пчели ,независимо от произхода, носят тази наклонност, в по-малка или в по-голяма степен. Всяко живо същество иска да се размножава, така е устроен светът.

    Как да се прекъсне виригата? Това става, както всичко хубаво ( и лошо) в пчеларството - с инбридинг. Има няколко начина - премахнеш (отслабиш) желанието за роене или да премахнеш възможността (чисто биологическа) за това.
    Във втория случай, ако майката е по някакъв начин некачествена, отгледана при лоши условия, от по-стара ларва, от яйце за работничка, ако пилото е прошарено, ако пчелите са с по-малко жизнени, живеят по-малко, имат понижен метаболизъм, отделят по-малко млечице... са все фактори които решават проблема и до голяма степен предотвратяват роенето (стига да поставят семейството над нивото, в което то може да носи добиви ,но под нивото в което да достига точката на роене; т.е. средни по сила семейства)

    Първия вариант става чрез вмъкване и интегриране на напълно нови гени, такива които не присъстват в популацията (т.е. те трябва да дойдат от друга раса). Най-известния начин за това е на същия принцип като коктейла "посрещането и изпращането на голямата и малката мечка" - постепенно отпиваш от чаша с бира и доливаш с ракия, докато съдържанието в чашата не стане на ракия; т.е. в крайна сметка оставяш от чуждите гени само онези ,които ти трябват.

    Манипулационните начини са известни и няма да ги коментирам.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #204
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2011
    Мнения
    8
    А защо на плодникови пити , а не на магазинни-така се получава Фарар и то без да разваляш магазин ?

  5. #205
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Роенето - честно казано,не съм чел много книги на пчеларска тематика,но съм срещал във някои от тях,изказвания че всъщност няма ясно,обосновано и научно становище защо пчелите роят.Винаги съм си мислел,че е именно заради истинкта им за размножение .... както и да е.


    Но да ви обадя една пълна глупост,мое лично мнение влизащо във разрез със пчеларските практики и цели - аз предпочитам роевите семейства и не ме е страх от роенето.

    Не съм убеден какво се получава при подтискането на този инстинкт и също не съм виждал семейство,което на 100% да няма склонност към роене.......и нещо друго,дори не вярвам че е възможно да се селектира пчела със такъв ген.

    Колкото и да е неройливо едно семейство - на втората година,при силно/нормално пролетно развитите и последващ период без паша,това семейство съм сигурен,че ще заложи маточници.От друга страна,колкото и силен да е този инстинкт при едно семейство,във първата година (майка на една зима) "проблема" със роенето се решава лесно и то особенно ако има нормална паша,дори няма и да напънат да роят - това ще се случи след втората зима.

    п.п.не знам,анатемосван съм дори от баща ми и дядо ми,да не говоря за други колеги,за това ми мнение - само един човек съм срещал през живота си,който мисли по същия начин,а именно роевия ген изобщо не е показател за слабо семейство (дори бих казал напротив) и номера е по-скоро как да се контролира роенето,а не как да се подтиска инстинкта.

  6. #206
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Всички магазини са ми 12ки, не съм запознат с техниката на Фарар, но предполагам се работи с по-малки 10-8.

  7. #207
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Става,ама неудобна история да знаеш.Много по-малко пот ще е със евентуалните мостове при ДБ - аз лично съм правил така,не е кой знае какъв проблем.

  8. #208
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Ами, питам именно за да видя реакциите ви. Имам семейство в 10 ДБ (от избягал уловен втори рояк миналата година). Преди дъждовете имаше 8 пити с пило а и без това беше пренаселен. Имаше и маточници. Не успях да реагирам защото го гледах последен точно, когато запръска и дъжд (вали цяла седмица). Обикновено премахвам маточниците и поразмествам, вадя пило, слагам основи и роевото настроение бива преборено. Но сега искам друго, намислил съм да го разделя на 3 отводки, като ползвам два от маточниците, третото ще го оставя със старата майка. И просто си мислех в тази насока, дали създавам 3 семейства които догодина пак ще са в същата фаза по същото време. Не ми пречи да изпадат в роево състояние и да ги следя, но не мога всеки ден да съм при пчелина и пак трябва да ги свалям от терасата на изключително любезната и възпитана съседка... Благодаря за коментарите ви те отговарят на въпроса ми.

  9. #209
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Ами, питам именно за да видя реакциите ви.
    Та значи искаш да видиш нашите реакции? :D Ами тогава да ти дадем някой по така съвет и после ние да ти гледаме реакцията догодина. :D

  10. #210
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Да не издребняваме, дали ще го напиша "да прочета коментарите ви", да чуя мненията ви.. все съм благодарен

 

 
Страница 21 от 82 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •