Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 75 от 82 ПърваПърва ... 25657374757677 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 741 до 750 от общо 819
  1. #741
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Здравейте, съфорумци. От три години пчеларствам в едно село в южните Родопи ( 700 м. надморска височина) със среден успех - къде от незнание, къде от липса на паша. Имам 6 кошера Дадан-блат 10 р. четири от тях са сравнително силни- 7- 8 рамки запечатано пило , един среден по сила и един слаб. Основната паша ми е малко акация. Сега цъфтят овошките, след акацията има малко билки и това е.
    Целта ми тази година е удвояване на кошерите и малко медец за семейството ми .
    Сега на въпроса: акацията при мен цъфти около 20 май, до тогава силните семейства гарантирано ще се роят и ще изпусна пашата, ако не взема мерки . Според мен имам три варианта.
    Вариант 1 : Отнемам по една рамка с люпещо се пило и придавам на слабаците. Веднъж сега и веднъж в началото на май. Предимства - засилвам слабаците и отнемане от силата на силните . Недостатъци- от опит знам че дори и засилени с пило, калпавите майки не правят силни семейства. Т.е 8 рамки пило на вятъра.
    Вариант 2 : Отнемам по една рамка с люпещо се пило, взимам и една с прашец, една с мед и правя стартер. След 14 дни слагам по една рамка с маточници в нуклеусите, добавям и по една с пило от другите семейства.
    Предимства- евентуално имам поне 6-7 оплодени майки, които след акацията ще превърна в отводки.
    Недостатъци- евентуално 8 рамки пило на вяръра.
    Вариант 3; Копувам 4 оплодени майки, правя временни отводки В нуклеуси и ги поставям върху силните семейства. Преди акацията, махам нуклеусите, летящите пчели налитат в основните семейства или направо обединявам.
    Предимства: Имам четири отводки и силни семейства за акацията.
    Недостатъци: 90 ЛВ за майки, може някои и да не ги приемат. Може и като преди две години да си имам и нозематоза. Вероятност толкова рано майките да са калпави. Казах ли 90 лв?
    Има и четвърти вариант - разширявам с магазини, ако се роят- цепя и имам отводки, ама няма мед.
    Приемам всякакви мнения, забележки и коментари. След 3 години се приемам все още за начинаещ, така че разчитам на мнения от старите пушки, макар че наблюдавам от доста време те спряха да пишат.
    Отводки мислех да правя след акацията, като си направя сам майки с касета, но прекалено рано се развиха семействата.
    Еееее, ти си по - добър от майстор. Според мен ще е най - добре да ги следиш по напредналите, и ако започнат нещо да замислят, изнасяш майката. Ако са прекалено силни, може и веднага, което е още по - добре. До акацията ще имат и майка.

  2. #742
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    А защо мислиш,че ще се роят?Това,че имаш днес много пчела и пило не говори нищо.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #743
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Дали ще се роят!? При силни майки площ като магазини пити, някой се качват и снасят в тях, вероятност за рой? Аз бих направил отводки след акацията! А дотогава следиш състоянието, както пише РОЗАТА.

  4. #744
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Здравейте, съфорумци. От три години пчеларствам в едно село в южните Родопи ( 700 м. надморска височина) със среден успех - къде от незнание, къде от липса на паша. Имам 6 кошера Дадан-блат 10 р. четири от тях са сравнително силни- 7- 8 рамки запечатано пило , един среден по сила и един слаб. Основната паша ми е малко акация. Сега цъфтят овошките, след акацията има малко билки и това е.
    Целта ми тази година е удвояване на кошерите и малко медец за семейството ми .
    Сега на въпроса: акацията при мен цъфти около 20 май, до тогава силните семейства гарантирано ще се роят и ще изпусна пашата, ако не взема мерки . Според мен имам три варианта.
    Вариант 1 : Отнемам по една рамка с люпещо се пило и придавам на слабаците. Веднъж сега и веднъж в началото на май. Предимства - засилвам слабаците и отнемане от силата на силните . Недостатъци- от опит знам че дори и засилени с пило, калпавите майки не правят силни семейства. Т.е 8 рамки пило на вятъра.
    Вариант 2 : Отнемам по една рамка с люпещо се пило, взимам и една с прашец, една с мед и правя стартер. След 14 дни слагам по една рамка с маточници в нуклеусите, добавям и по една с пило от другите семейства.
    Предимства- евентуално имам поне 6-7 оплодени майки, които след акацията ще превърна в отводки.
    Недостатъци- евентуално 8 рамки пило на вяръра.
    Вариант 3; Копувам 4 оплодени майки, правя временни отводки В нуклеуси и ги поставям върху силните семейства. Преди акацията, махам нуклеусите, летящите пчели налитат в основните семейства или направо обединявам.
    Предимства: Имам четири отводки и силни семейства за акацията.
    Недостатъци: 90 ЛВ за майки, може някои и да не ги приемат. Може и като преди две години да си имам и нозематоза. Вероятност толкова рано майките да са калпави. Казах ли 90 лв?
    Има и четвърти вариант - разширявам с магазини, ако се роят- цепя и имам отводки, ама няма мед.
    Приемам всякакви мнения, забележки и коментари. След 3 години се приемам все още за начинаещ, така че разчитам на мнения от старите пушки, макар че наблюдавам от доста време те спряха да пишат.
    Отводки мислех да правя след акацията, като си направя сам майки с касета, но прекалено рано се развиха семействата.
    Почвам с предварителна уговорка, че не съм от старите пушки, така че може да не четеш.
    Вариант следващ:правиш сборна отводка с най добрата майка (според теб), вземаш по една рамка с пило и пчели от 5те кошера вллючително средния, останалото осиротено разполага с пълния набор пчели и вероятността да отгледа по качествени маточници е по голяма (другите предимствя няма да ги обяснявам). С малко подрязване с ножа ще си гарантираш хубави маточноци удобни за махане. След 10 дни разформироваш заедно със слабото семейство на 4-5 да речем, ако искаш и средното може да ощетиш. Другото ти ще си го доизмислиш. Ако си помислиш, че е като твоя вариант 2, не е. И
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  5. #745
    Наблюдател
    Регистриран
    30.05.2016
    Мнения
    19
    Идеята е добра. Кофти, че така губя един кошер за медосбора, но пълно щастие няма.
    За сега ще ги следя изкъсо, че при тези дъждове...
    Благодаря на всички!

  6. #746
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    Цитат Първоначално публикувано от Тиква Виж публикацията
    Идеята е добра. Кофти, че така губя един кошер за медосбора, но пълно щастие няма.
    За сега ще ги следя изкъсо, че при тези дъждове...
    Благодаря на всички!
    Всъщност не губиш, дборната отводка с най добрата майка ти става напълно нормален кошер с 5 пити пило, след като там си сложил и качествена майка, мисле че разбра идеята. Успех
    Не можеш да седиш в твоя ъгъл на гората, чакайки другите да дойдат при теб. Понякога трябва ти да ходиш при тях. - Мечо Пух

  7. #747
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    Всъщност не губиш, дборната отводка с най добрата майка ти става напълно нормален кошер с 5 пити пило, след като там си сложил и качествена майка, мисле че разбра идеята. Успех


    Тоя метод къде го чете,че ми е много познат?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #748
    Потребител
    Регистриран
    23.04.2012
    Мнения
    68
    Пчеларски район
    Ихтиманска Средна Гора
    Виж колега, при условие ,че си на 700 м. височина и между овошката и акацията нямш рапица шансовете да ти изпаднат кошерите в роево настроение не са много големи.Сложи им по някоя восъчна основа и ако все пак ти е притеснено им хвърляй по някое око през седмица.За акация трябва да имаш много силни семейства...нека са на ръба-те ще ти напълнят магазина. А това да ли ще изпаднат в роево по време на акацията е без значение.

  9. #749
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Генов Виж публикацията
    Виж колега, при условие ,че си на 700 м. височина и между овошката и акацията нямш рапица шансовете да ти изпаднат кошерите в роево настроение не са много големи.Сложи им по някоя восъчна основа и ако все пак ти е притеснено им хвърляй по някое око през седмица.За акация трябва да имаш много силни семейства...нека са на ръба-те ще ти напълнят магазина. А това да ли ще изпаднат в роево по време на акацията е без значение.


    Време беше някой да напише нещо без делене.Благодаря колега постати много ми хареса.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #750
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Преди акацията ако се направи отводка с майката,кошера без майка ще донесе ли мед? При положение че всички летящи пчели ще се върнат във него.

 

 
Страница 75 от 82 ПърваПърва ... 25657374757677 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •