Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 49 от 82 ПърваПърва ... 39474849505159 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 481 до 490 от общо 819
  1. #481
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Човекът сравняваше 2 корпуса 8 рамкови даданблати с многокорусен 2 корпуса 10 рутови рамки. Кое точно не е ясно.
    За мен е ясно ,че и двата вариянта са многокорпусни без значение рамката /дб, лр, фарар или каквато се сетиш / и че коментарите не са за тази тема. На теб незнам кое не ти е ясно.

  2. #482
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Успях все пак да преправя плътните дъна на моите кошери и им поставих мрежи в задната част на дъното като изрязаната част от дъното я закачих с пантички, така че да може да се затваря зимата, когато се появи първото пило.

    Сега въпроса ми е как да отворя/затворя прелките, така че да не става течение и да не простине пилото. Има долна прелка - хоризонтална, горна - Ф22 и също Ф22 на магазина. При наличие на мрежа на дъното в задната му част как да подредя прелките, всичките са на предната част на кошера, така че да няма течение?

    Прочетох тук http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post28604 относно тези течения, обаче това за всички кошери ли се отнася? Конструкцията на кошера, дълбочината на дъното, големината на самия мрежест отвор оказват ли влияние?

    Кошерите са на стойки на 40 см от земята, ако това има значение.

  3. #483
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Успях все пак да преправя плътните дъна на моите кошери и им поставих мрежи в задната част на дъното като изрязаната част от дъното я закачих с пантички, така че да може да се затваря зимата, когато се появи първото пило.

    Сега въпроса ми е как да отворя/затворя прелките, така че да не става течение и да не простине пилото. Има долна прелка - хоризонтална, горна - Ф22 и също Ф22 на магазина. При наличие на мрежа на дъното в задната му част как да подредя прелките, всичките са на предната част на кошера, така че да няма течение?

    Прочетох тук http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post28604 относно тези течения, обаче това за всички кошери ли се отнася? Конструкцията на кошера, дълбочината на дъното, големината на самия мрежест отвор оказват ли влияние?

    Кошерите са на стойки на 40 см от земята, ако това има значение.
    По мисли малко тия които са изцяло на мрежесто дъно целогодишно не само в България а и във Финландия примерно как ли се справят с прелките .ЛЯТО Е
    Милен Михов

  4. #484
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Успях все пак да преправя плътните дъна на моите кошери и им поставих мрежи в задната част на дъното като изрязаната част от дъното я закачих с пантички, така че да може да се затваря зимата, когато се появи първото пило.

    Сега въпроса ми е как да отворя/затворя прелките, така че да не става течение и да не простине пилото. Има долна прелка - хоризонтална, горна - Ф22 и също Ф22 на магазина. При наличие на мрежа на дъното в задната му част как да подредя прелките, всичките са на предната част на кошера, така че да няма течение?

    Прочетох тук http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post28604 относно тези течения, обаче това за всички кошери ли се отнася? Конструкцията на кошера, дълбочината на дъното, големината на самия мрежест отвор оказват ли влияние?

    Кошерите са на стойки на 40 см от земята, ако това има значение.
    Цъкни някоя снимка да видим как си ги направил, че и аз съм на път да ги правя.

  5. #485
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Успях все пак да преправя плътните дъна на моите кошери и им поставих мрежи в задната част на дъното като изрязаната част от дъното я закачих с пантички, така че да може да се затваря зимата, когато се появи първото пило.

    Сега въпроса ми е как да отворя/затворя прелките, така че да не става течение и да не простине пилото. Има долна прелка - хоризонтална, горна - Ф22 и също Ф22 на магазина. При наличие на мрежа на дъното в задната му част как да подредя прелките, всичките са на предната част на кошера, така че да няма течение?

    Прочетох тук http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post28604 относно тези течения, обаче това за всички кошери ли се отнася? Конструкцията на кошера, дълбочината на дъното, големината на самия мрежест отвор оказват ли влияние?

    Кошерите са на стойки на 40 см от земята, ако това има значение.
    Отворът с мрежата ако не е изцяло мрежесто дъно трябва да бъде отпред зад прелката около една трета от общата площ на дъното,така няма течение и може да се използва за събиране на прашец,виж дъната на Костадин Якофов и Жечо Мурзов.

  6. #486
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Цъкни някоя снимка да видим как си ги направил, че и аз съм на път да ги правя.
    Original.jpgRemastered.jpgOutside.jpgInside.jpgBeehive.jpg

    Размера е 22х25 см. Използвала съм 2 вида мрежа - поцинкованата за дъна, която всички използват е от външната страна, от вътрешната е мека PVC мрежа, която е по-дълга и се подгъва, когато влиза в улея на плодника, за да предпазва от щипалки, нахални крадци и друга напаст. За контрол на акара мисля не става, тъй като вътрешната е ситна. За да се вдигне капака дъното леко се издърпва напред, капака се вдига и когато дъното се върне назад капака попада в задния улей на плодника и дъното се повдига и затваря с клиновете. Един кошер е експериментално с такова дъно от около 10 дни. Няколко пъти съм залягала под кошера по различно време на денонощието, за да наблюдавам държанието на пчелите. Сутрин в 6 май им е студеничко, защото на долните рамки са образували нещо подобно на зимно кълбо, висят като топка над плътната част от дъното. Към 10 вече са активни, на мрежата виждам около шепа пчели. В следобедните часове също има доста пчели по мрежата, но не и като преди когато цялото дъно беше плътно. Вечер започват да се качват по рамките и по мрежата почти няма пчели.


    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    По мисли малко тия които са изцяло на мрежесто дъно целогодишно не само в България а и във Финландия примерно как ли се справят с прелките .ЛЯТО Е
    Колега, въобще не питах това. Зная как е във Финландия нали не мислите че съм прочела само този пост на г-н Матеев, който съм цитирала, прочетох на предишната страница как си отглеждат кошерите там.
    Не е това въпроса, а за избягване на течение през кошера. И scutellator го споменава --Предполагам има разлика във въздушното течение между мрежесто дъно и дълбоко дъно с мрежа. Има го като цитат в поста, линк към който съм дала в предишния си пост, можеш да го прочетеш.
    Не е нужно мислене, а знание. Има разлика.



    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Отворът с мрежата ако не е изцяло мрежесто дъно трябва да бъде отпред зад прелката около една трета от общата площ на дъното,така няма течение и може да се използва за събиране на прашец,виж дъната на Костадин Якофов и Жечо Мурзов.
    В една друга тема пък казаха да не е зад прелката, а по-назад, за да не минават пчелите през него. Не искам да събирам прашец, единствено целя добра вентилация. Както вече споменах дъната са направени, така че няма как да гледам ничии дъна, въпроса е до отваряне/затваряне на прелките, а не как да се направят дъната. Просто в бъдеще, когато си разширя пчелина, ще знам какво да искам от майстора на кошерите. Тези сега само се приспособяват.

  7. #487
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    На магазина прелка не му трябва, по принцип. На плодника допълнителната може отворена, може и затворена - гледай пчелите и те ще ти кажат. Като се сгорещи направо махай клиновете. Тия пчели сутрин дето ги виждаш да висят, ако е плътно дъното може и да са отвънка, на теферич.
    Мрежата на дъното, тая от ПВЦ не разбрах за кво е? И кой ще чисти между двете мрежи? Я махай горната.
    Сандъка гледам, че се доближава до БДС? Тогаз капачето го направи с две райберчета - затворено/отворено - че тъй как са мандахерца кат духне северняка да го хлопне веднъж и ще ти избяга пчелата, хаха. Па и да не се мъчиш с дъното отмък-примък, макар че предполагам - в годината предвиждаш едно отваряне и едно затваряне?
    Дръжките и те са по БДС, браво. На теб за какво са ти?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #488
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    На пчелите това си им е начин на живот-да висят. Дали зимно или лятно кълбо, те си висят когато си почиват. Иначе всички входове-прелки сега трябва да са отворени на макс...

  9. #489
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Ейй, а един не се намери да похвали колежката, ако щете и от куртоазия.

  10. #490
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Е браво де!
    Я гледай кошкоджамити ВИПове се откъснаха от центрофугите че да се включат в темата, това липса на куртоазия ли ще му кажеш?

    П.п. Майтапа настрани и малко офтопик, ама да не ми се сърди колежката - занапред ще съм пестелив в хвалбите и критичен на макс. На работа съм заобиколен със Силвии и са опасно племе някак си...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 49 от 82 ПърваПърва ... 39474849505159 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •