Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 82 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 819
  1. #371
    споко справих се колеги, и то вече за не знам кои път благодарение на Станко. на този човек явно му побеля косата от мене, ще му колна един заек като се поучуват още малко, заслужил си го е. рядко се срещат пичове днешно време, археолозите отдавна търсят скелет на пич за да покажат какво е пич на хората ама така и не намират. а Станко определено е 100 пъти пич, поне за мене. Станко братле

  2. #372
    колеги сега след като извъртях меда и да се похваля а и да се оплача.
    1. от към мед съм доволен, от 2 магазина и половина извадих около 35 кг мед. остана още 1 и половина ама все още не е запечатан. та горе доло по груби сметки от 2 семеиства 50 кг ги докарвам. за някои от вас може би са малко но за мен като начинаещ е голяма работа, и то при положение че ги испуснах та роиха а и нямах още магазини та изпуснах 2-3 дена от края на пашата поради простата причина че нямаше къде да складират нектар.
    2. сега мъката ми... семеиството с маиката без крилото, както преди няколко дена ви бях казал че махнах бая маточници от него. е сега като му отнех магазинните пити и видях по тях 7-8 маточника. оттам отворих плодника и унищожих поне още 7-8 маточника. гаранция има и такива които не съм ги видял.утре ще го преслушам по подробно. отделно не са пипнали основите които им сложих след като отнех пити за едната отводка от него.накрая мъка и жал ама ще прежаля и ще хвана да махна таз саката майка, та да се изчупи нова и да се приключи с мъките ми. а те са големи верваите ми, много присърце съм я приел тази работа с това чудо на природата медоносната пчела.ако имате някакви идеи какво да правя кажете.аз се притеснявам да не би новата да не се оплоди и да се загуби някъде. че това стане ли го закъсвам няма от къде да намеря после майка.а и друго те така не я и махат сами, а тя е с 1 крило. а почне ли да рой този кошер ще се сбърка много, зашото майката е без крило и няма как да излети с роя, а новата ще е вътре и ще стане смрад усещам.ако имате нещо на ум споделете.

    п.п. липата при мен почва след 20-тина дена.не искам да я испускам защото имам 15 тина 50-60 годишни липи, на по 20-25 метра.а и много раждат цвят, пък и искам да опитам собствен липов мед :D :D :D :D cool; cool; cool; cool;

    ааааа забравих да ви попитам... оставил съм капаците на кофите с меда, но не съм ги затворил. трябва ли да ги затворя сега или да ги затворя утре???? че четох че е добре да седи медът една вечер отворен.кофите са пластмасови

  3. #373
    При самосмяна старата майка изчезва, едва след като новата започне да работи. Така че не я махай, пчелите си знаят работата. А с нея и рой не може да излезе, но има вероятност, това да стане с младата, не оплодена майка. Та каквото и да стане, ако ти не я махнеш, семейството няма риск да остане без майка.

  4. #374
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    ааааа забравих да ви попитам... оставил съм капаците на кофите с меда, но не съм ги затворил. трябва ли да ги затворя сега или да ги затворя утре???? че четох че е добре да седи медът една вечер отворен.кофите са пластмасови
    Колега,
    Остави ги ден-два отворени, но е хубаво да ги сложиш по-нависоко (маса, стол) или в някаква тава и да налееш на дъното на тавата малко водица лично аз правя това защото при мен има много мравки и много бързо го надушват, а надушат ли и има откъде да минат става много неприятно. Успех.

    п.п. Браво за количеството мед.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  5. #375
    колеги днес сложих магазините че вчера нямах време.
    грешка ли е че сложих и на 2те семеиства по 2 магазина???
    и в 2те намерих още маточници. в 1то имаше само 3-4 махнах ги.в другото дето майката е без крило имаше около 10 толкоз видях де и тях ги махнах като оставих само един който беше на 3-4 см. под горната летвичка на една от рамките. вчера имаше още и тях ги махнах още вчера.поръзбърках плодника здраво и на 2те семеиства. тва с майката без крило по малко са градили от другото. даже едната основа не са я и пипнали.прегледах и рояка, градят здраво и има пресно и запечатано пило.и от двете семеиства и от рояка има приток на нектар и прашец.
    погледнах на бързо и отводките, тях ме по притесняват. направих ги миналата събота като и в двете оставих пити с маточници. и в двете отводки все още не се е изчупил и 1 маточник.иначе от питите с пило които им сложих повечето са се родили пчели и горе доло според моите малко познания за отводки си има що годе добре пчели за отводка.
    кажете якъкъв акъл какво да правя с тез пусти маточници че ми побеля ... :D

  6. #376
    ANIBAL
    Guest
    Виж, сега Гилане!!
    За да ти правят маточници пчелите имат причина.Така като те слушам, съвсем скоро ще имаш още проблеми.Това ще е сигурно.Не разбра ли,че пчелите искат познания?Ако ги нямаш, просто не ги пипаш.Да караш мотор не е голяма философия.Но пчелното семейство си е голяма.Като те слушам и отводки правиш и рояци гледаш,направо ми настръхват косите.Първо вземи книжка по пчеларство и тогава вземай и гледай пчели.Не знам кой ти е наставника.Ама вземете и направете някакви лекции.Ако знае и той разбира се.При пчелите, всяко нещо си има причина.И твоите маточници също.Много са причините за да присъстват там.Кажи ми честно ,кой ти каза ,че роенето е вредно??Искам точен и откровен отговор.И изобщо с какво са ти напълнили главата?Сподели, за да ти посоча, къде е грешката.

  7. #377
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Виж, сега Гилане!!
    За да ти правят маточници пчелите имат причина.Така като те слушам, съвсем скоро ще имаш още проблеми.Това ще е сигурно.Не разбра ли,че пчелите искат познания?Ако ги нямаш, просто не ги пипаш.Да караш мотор не е голяма философия.Но пчелното семейство си е голяма.Като те слушам и отводки правиш и рояци гледаш,направо ми настръхват косите.Първо вземи книжка по пчеларство и тогава вземай и гледай пчели.Не знам кой ти е наставника.Ама вземете и направете някакви лекции.Ако знае и той разбира се.При пчелите, всяко нещо си има причина.И твоите маточници също.Много са причините за да присъстват там.Кажи ми честно ,кой ти каза ,че роенето е вредно??Искам точен и откровен отговор.И изобщо с какво са ти напълнили главата?Сподели, за да ти посоча, къде е грешката.
    Абе Желев, какво ще му посочваш на момчето как се гледат пчели? То момчето вчера ги взе кошерите и успя да ги рои, да направи отводки от тях и най-накрая изкара и 50 килограма мед от тези си два кошера, а му предстои и още паша от лепите след 15-18 дни по негови думи, ти си тръгнал да му обясняваш как се става пчелар. Ти кога си имал такива успехи. До края на годината ще изкара още по два магазина защото ги е сложил пак- ето ти 100 кила от два кошера. Това на сън да го видя па нЕма...........Колега, колега и ти си тръгнал с мравките мед да ядеш. :D

  8. #378
    кой каза че не чета??? книгата на радоев съм ч прочел сигурно над 20 пъти. българска пчеларска енциклопедия прочетох, броевете на списание пчеларство от 1975 до 1985 съм ги изчел. филми гледам доста, и щом ви питам значи не стигам сам до отговор.място има в кошера, имат основи за градеж, отворите са отворени на макс, по 2 магазина имат, плодника го размествам на всеки 10на дена и маточници има и има и има и има..... е аджа ба що ги има, като съм им създал работа с основите, имат паша и т.н.кога съм казвал че роенето е вредно???? за някои колеги е така които добиват промишлено количество мед.преди ви казах и сега пак ще кажа има един пчелар тук които сигурно гледа от 50 години пчели. та той за роенето ми вика мене не ме интересува дали роят, ако ще и 10 пъти да роят това е добре. това бил единствения и наи важния му признак че кошерите са му наистина силни.пък и някога доколкото съм запознат чрез естествено роене са се размножавали пчелните семеиства.и то не много отдавна а преди има няма 50на години.колкото до наставниците, те са много и това сте самите вие. от всеки от вас черпя информация, и наистина ми е полезна.верно яд ме е че допуснах да роят, ама от грешките си се уча.поне знам какво трябва да правя другия път да не се случи това.верно ако не бяха роили и имах още магазини може би щях да имам и по големи резултати но ощя в началото на темата казах че меда не ме бърка много. а целта ми е да схвана за какво иде реч и да мога поне да удвоя семеиствата. за мен лично преизпълних плана. вместо 2 станаха 3 нови семеиства с рояка които се развива добре, и да чукам на дърво и отводките да сполучат.изкарах и добро за мен количество мед, родата ще нагъва яко.тъй че плана за мен тази година го преизпълних. сега от ливадната и от липата квото и да донесат все ще е бонус отгоре.не се заяждам с никои а ви питам за мнение.ако знаехме всичко всеки от нас, нямаше да има форуми, сайтова, весници, списания и книги.а и скоро някои от вас каза че и най големия пчелар на света не знае напълно как живее пчелното семеиство

  9. #379
    Наблюдател
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    14
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Ако е хордиална редиш питите с долна летва по посока на въртене,ако е радиална с горната летва на вън.
    Аз си мисля ,че горната летва трябва да е по посока на въртенито.
    lz2iry 30 бр ЛР

  10. #380
    ANIBAL
    Guest
    Споко Гилане!
    Веднъж ти казах ,че си се разболял от най-лековитата болест.Няма страшно.Маточниците са защото пилото е много.Натоварваш ги с основи ,а те искат да подменят майката.Добре де, махни я тази майка и остави всички маточници.Запечатаното пило да се намали.Остави ги да си начешат крастата.Майката я отдели с две пити запечатано пило и другото остави заедно с тези всички маточници.Просто те са решили как да живеят.Достави им това удоволствие.

 

 
Страница 38 от 82 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •