Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 82 1231151 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 819
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    КОШЕР - ДАДАН БЛАТ - МЕТОДИ ЗА ПЧЕЛАРСТВАНЕ

    Тук ще се пишат всички мнения свързани с ДБ кошери.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607

    Многомагазинно отглеждане на пчелите в кошер Дадан-Блат.

    Колегата Борислав Александров е дал едно хубаво предложение за начин на пчеларстване с ДБ технолагия на работа. Аз бих предложил още едно, което също се използва масово в практиката, и аз го практикувах тази пролет и останах доволен.

    Многомагазинно отглеждане на пчелите.

    Многомагазинното отглеждане се прилага също при Дадан— Блатовия кошер, към който вместо корпус се добавят 2—З магазина, с които постепенно се разширява обемът му както за развитие па пчелното семейство, така и за медосбор. Този метод е подходящ за районите с ранна главна паша (еспарзета, акация), както и за години с хладно и променливо време през пролетта, в каквито случаи корпус не може да се използва поради големия му обем и опасност от охлаждане на гнездото.
    Многомагазинното отглеждане се състои в това, че още преди да е настъпила главната паша, след като пчелното семейство е изпълнило плодника, на него се поставя магазин с изградени пити по възможност с преобладаващи работнически килийки, където майката се качва и продължава да онася яйца. За по-бързо привличане на пчелите и майката в магазина питите му се напръскват със сироп или в него се издигат две плодникови пити с открито пило. След като питите бъдат осеменени от майката, според нуждата се добавят още изградени или изкуствени пити, като издигнатите в магазина плодникови пити се снемат в плодника.
    След като магазинът се изпълни с пило и пчели и главната паша вече настъпи, той се повдига и под него непосредствено върху плодника се поставя втори магазин с изградени и неизградени пити. Същевременно майката се премества внимателно в плодника, над който се поставя майкоотделителна решетка. Ако няма такава решетка, във втория магазин вместо 12 се оставят 10 пити на по-голямо разстояние една от друга; те биват изградени от пчелите с дълбоки килийки, в които майката не може да снася яйца. Ако при поставянето на втория магазин главната паша още не е наближила, майката не трябва да се изолира в плодника, а й се дава възможност да снася яйца и в магазините. В такъв случай със започването на медосбора непосредствено върху плодника се поставя трети магазин с неизградени пити, като майката тогава се премества в плодника и се изолира от магазините. С изграждането на питите и излюпването на пилото пчелите постепенно запълват килийките с мед и започват да ги запечатват!
    Поради това, че при многомагазинното отглеждане медът се складира предимно в магазинните пити, които не са подходящи за зазимяване на пчелните семейства, то по време на главната паша трябва да се вземат мерки за подготовката на необходимото количество запасни, плодникови пити със запечатан нектарен мед, които ще се използват през зимно-пролетния период.

  3. #3

    Re: Многомагазинно отглеждане на пчелите в кошер Дадан-Блат.

    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Колегата Борислав Александров е дал едно хубаво предложение за начин на пчеларстване с ДБ технолагия на работа. Аз бих предложил още едно, което също се използва масово в практиката, и аз го практикувах тази пролет и останах доволен.

    Многомагазинно отглеждане на пчелите.

    Многомагазинното отглеждане се прилага също при Дадан— Блатовия кошер, към който вместо корпус се добавят 2—З магазина, с които постепенно се разширява обемът му както за развитие па пчелното семейство, така и за медосбор. Този метод е подходящ за районите с ранна главна паша (еспарзета, акация), както и за години с хладно и променливо време през пролетта, в каквито случаи корпус не може да се използва поради големия му обем и опасност от охлаждане на гнездото.
    Многомагазинното отглеждане се състои в това, че още преди да е настъпила главната паша, след като пчелното семейство е изпълнило плодника, на него се поставя магазин с изградени пити по възможност с преобладаващи работнически килийки, където майката се качва и продължава да онася яйца. За по-бързо привличане на пчелите и майката в магазина питите му се напръскват със сироп или в него се издигат две плодникови пити с открито пило. След като питите бъдат осеменени от майката, според нуждата се добавят още изградени или изкуствени пити, като издигнатите в магазина плодникови пити се снемат в плодника.
    След като магазинът се изпълни с пило и пчели и главната паша вече настъпи, той се повдига и под него непосредствено върху плодника се поставя втори магазин с изградени и неизградени пити. Същевременно майката се премества внимателно в плодника, над който се поставя майкоотделителна решетка. Ако няма такава решетка, във втория магазин вместо 12 се оставят 10 пити на по-голямо разстояние една от друга; те биват изградени от пчелите с дълбоки килийки, в които майката не може да снася яйца. Ако при поставянето на втория магазин главната паша още не е наближила, майката не трябва да се изолира в плодника, а й се дава възможност да снася яйца и в магазините. В такъв случай със започването на медосбора непосредствено върху плодника се поставя трети магазин с неизградени пити, като майката тогава се премества в плодника и се изолира от магазините. С изграждането на питите и излюпването на пилото пчелите постепенно запълват килийките с мед и започват да ги запечатват!
    Поради това, че при многомагазинното отглеждане медът се складира предимно в магазинните пити, които не са подходящи за зазимяване на пчелните семейства, то по време на главната паша трябва да се вземат мерки за подготовката на необходимото количество запасни, плодникови пити със запечатан нектарен мед, които ще се използват през зимно-пролетния период.
    Колега Станко, много ми допада обяснената от вас технология за многомагазинното отглеждане, лятото на 2011г. да я изпробвам , имам леки притеснения отностно това , че на писане много лесно всичко става , но през годините на опити ми сатна ясно , че не всичко е по книга , като да речем , преместваме две рамки с разпечатано пило горе в магазина , майката се кача и започва да снася - да добре , това е идеалният случай , а ако майката въпреки всичко не се качи, ето тука ми се струва , че вече вие сте му намерили цаката , но точно този важен момент не се споделя, например да речем, че майката не се качи може да пробвате с това или с онова.
    Тази година при мен преди паша , се случи точно това, магазин пити две горе , с пило и пчели , пчелите се качиха в магазина , магазинните пити с подходящи форма и килийки да речем ,че не ми се обяснява и до там майката не се качи да снася , доло под тея пити дето ги вдигнах се скъса да несе майката в далаци в пити , наред , почна да се задръства , по време на пашата две майки , но нито една не се качи горе в магазина ето това е тънкия момент ми се струва.
    Поздрави!
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колега Кирил , в даданблатовия плодник има достатъчно място за снасяне на майката и мисля , че ако се качи да снася в магазин после отърване от нея там няма ! Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло ! Освен това така пчелите всеки момент могат да " саберат багажа " и да ги търсиш по дърветата ! Това е моето мнение , което не е задължително да е най - правилното ! :D

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Здравей Кирил. Тази техника се практикува отдавна и аз просто я предложих като начин за пчеларстване със силни семейства.Говорим за семейства, който преди да е настъпила главната паша са изпълнили плодника с пчели и пило и се нуждаят от разширяване. Тази година на 28.04 когато с пчеларя който ме обучава, отворихме моите видяхме, че плодниците баха изпълнени с пчели и пило и единственото което можехме да направим е да сложим магазин с пити за да не чустват теснота и да мислат за глупости :D . Преди това в началото и средата на април ги разширих с една медова пита и една строителна рамка. Питите ги напръсках с меден сироп за по- бързо качване и почистване от пчелите. В магазина сложих и по 2 основи в двата края на магазина.Въобще не съм издигал плодникови рамки в магазина. На 15 май ги отворих да изрежа строителната рамка и прегледах средните пити в магазина почти по всички имаше запечатано работническо и търтиево пило, а основите бяха изградени. Майката я нямаше в магазина. Сложих им по още един магазин под първия с пити и основи, защото акацията започваше да цъфти масово по южния склон на Калето зад пчелина ми.
    Резултатът беше приблизително 1.5 магазина акациев мед от кошер въпраки,че имаше и лошо време. Това се получи.При положение, че много от пчеларите в нашия град въобще не видяха акациев мед няма как да не съм доволен. Може би късмет на начинаещия. Не знам ще видим напролет.Успех на всички.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Не е късмет.Така се прави и понякога лятото стават на 3 магазина- 1 с пило и 2 с нектар(мед).При силни семейства...

  7. #7
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Колега Кирил , в даданблатовия плодник има достатъчно място за снасяне на майката и мисля , че ако се качи да снася в магазин после отърване от нея там няма ! Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло ! Освен това така пчелите всеки момент могат да " саберат багажа " и да ги търсиш по дърветата ! Това е моето мнение , което не е задължително да е най - правилното ! :D
    Колега незнам дали съм прав, но не мога да се съглася с това. Ако има паша пчелите сами ще принудят майка да слезе надолу, а ако няма паша, няма как да развие много пило, ако не ги храниш. И освен това ако пчелите от семейството са заети с отглеждане на пило, няма и да помислят да "бягат по дърветата".

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Подкрепям горните мнения.Есента ги зазимих на 8р. плътно покрити с пчели. Началото на март ги отворих подмор почти нямаше, и въпреки, че имаше мед в плодника и им сложих по една питка 700гр. При всяко разваляне на времето през април им давах меден сироп200-300гр. Семействата се развиваха много добре.Използвах строителна рамка и градях пити. Постоянно им създавах работа, за да не роят. Във вилната зона където се намира пчелина, имаше добра подкрепителна паша от овошките. Ре зултатът от акацията беше налице. Благодаря и успех колеги.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Все пак и пчелните семейства са различни , като хората , твърде вероятно е при паша майката да не слезе а пчелите просто да изградят венци на питите в магазина и да събират мед в плодника , което отслабва много семейството в последствие !

  10. #10
    Това би могло да се случи само на силно семейство, при наличие на много обилна паша. В такъв случаи майката се е качила да снася в магазина след като е изпълнила целия плодник. Това означава, че пилото в плодника ще се излюпи по-рано и при много добра паша пчелите ще изпреварят майката и ще напълнят килийките с мед. Ако това се случи, вината ще е изцяло на пчеларя, че не е взел необходимите мерки. За развитието си пилото има нужда от кислород ( пресен въздух) и затова естественото му място е най-близо до входа. Ако това не е така, значи пчеларя е допуснал грешка и е попречил на пчелното семейство, вместо да му помогне.

 

 
Страница 1 от 82 1231151 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •