Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 51 от 82 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 501 до 510 от общо 819
  1. #501
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2017
    Мнения
    13
    Пчеларски район
    Северен централен регион
    Здравейте колеги. Млад пчелар съм. Имам няколко военни сандъка и започнах да си правя кошери. Направих един като го разглобих целия, направих го с подвижно дъно , плодник , 2 магазина и капак, но разглобяването и цялата работа за направата става много бавно . искам да направя 3-4 кошера без подвижно дъно. Прилагам снимка да видите какви ще бъдат промените ( нарисувал съм със синьо ) , а те са в долната част да направя вход за пчелите и да закова една дъска да могат да кацат и да излизат и съответно по отгоре да направя отвор за вентилация и да сложа една прелка.

    038161074.jpg


    Проблем ли ще е , че дъното не може да се вади. Какви ще са минусите на кошера ( ще има ли такива) при положение, че дъното няма да мога да го спускам и да го вадя, а причината да искам го направя така е, че сандъка си остава фабрично здраво закован и отнема минимални условия на труд и време за да бъде направен.

    Моля колегите които са си правили кошери от такива сандъци да изкажат мнение. Още нещо , кошерите ще са на 9 рамки .
    Поздрави

  2. #502
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Това, че дъната ще са неподвижни, не е кой знае какъв проблем. Пчелите не понасят мизерията и това, което падне на дъното го изхвърлят през прелката. Сандъците ще ти вършат работа като за начало, поне докато се понаучиш и в последствие можеш да се сдобиеш с фабрично произведени. Един съвет от мен: Направи всички магазини, капаци, табли т.н. с еднакви размери, за да имат взаимозаменяемост. Успех!

  3. #503
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2017
    Мнения
    13
    Пчеларски район
    Северен централен регион
    Това ми е целта колега, да ги ползвам няколко години докато се науча да ги гледам и след това ще ги заменя. А доколкото за размерите, всички сандъци са един размер. За магазин ползвам същите такива сандъци, но ги прерязвам хоризонтално на половина и от един сандък излизат точно 2 магазина. Така че всички магазини плодници и капаци, ще са с еднакви размери . Благодаря за Съвета !!! Поздрави

  4. #504
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ....има колега който стартира мащабно и скоро пусна снимки - ЛР корпуси всичко без прелки....
    "Гузен негонен бяга" - сложих прелки навсякъде /и на магазините/, след като се изроиха всичките. Чакам да видя кои ще бъдат заклеени, та да знам занапред кои да затварям.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #505
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    "Гузен негонен бяга" - сложих прелки навсякъде /и на магазините/, след като се изроиха всичките. Чакам да видя кои ще бъдат заклеени, та да знам занапред кои да затварям.
    Я поясни малко, че...много лаконично!

  6. #506
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Я поясни малко, че...много лаконично!
    Реших, че може може моите снимки без прелки на корпусите да са дали повод за цитираното мнение. Ако не са, здраве да е.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #507
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan.Ivanov Виж публикацията
    Здравейте колеги. Млад пчелар съм. Имам няколко военни сандъка и започнах да си правя кошери. Направих един като го разглобих целия, направих го с подвижно дъно , плодник , 2 магазина и капак, но разглобяването и цялата работа за направата става много бавно . искам да направя 3-4 кошера без подвижно дъно. Прилагам снимка да видите какви ще бъдат промените ( нарисувал съм със синьо ) , а те са в долната част да направя вход за пчелите и да закова една дъска да могат да кацат и да излизат и съответно по отгоре да направя отвор за вентилация и да сложа една прелка.

    038161074.jpg


    Проблем ли ще е , че дъното не може да се вади. Какви ще са минусите на кошера ( ще има ли такива) при положение, че дъното няма да мога да го спускам и да го вадя, а причината да искам го направя така е, че сандъка си остава фабрично здраво закован и отнема минимални условия на труд и време за да бъде направен.

    Моля колегите които са си правили кошери от такива сандъци да изкажат мнение. Още нещо , кошерите ще са на 9 рамки .
    Поздрави
    Имам 100 такива с по два магазина, дъното не се вади само горна и долна прелка + 1/4 мрежесто дъно, на магазините нямам прелки. Много евтино ми стъпиха тези кошери, но колко нерви съм изхабил докато ги направя и без пари да ми ги дават вече няма да ги взема! Пироните изобщо не са жалени и са ковани в най невероятни посоки, което е най големия проблем...

  8. #508
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2017
    Мнения
    13
    Пчеларски район
    Северен централен регион
    Колега и на мен ми стъпиха евтино. Взех 50 сандъка за 50 лв. От 1 сандък правя 1 плодник, и от 1 сандък правя 2 магазина ( което ще рече, че за направата на 1 кошер ми трябват 2 сандъка, които струват 2 лева. ) . Но сандъците са много по размер. Ти явно не си случил на точния размер. Имам човек който ме снабди с точно тези които стават за кошери. Другите не стават. В смисъл такъв, че тия от които съм взел може без да ги разглобявам, защото рамката си влиза перфектно в сандъка само пробивам дупките, махам капака, подравнявам отгоре за магазина и плодника е готов. Кошера събира 9 рамки. И аз разглобих един-два сандъка... но спрях . Много зор и трудоемко става .. гвоздейте закривени.. видийте са удряни та да са криви да не излзиат... абе страшна работа .

    Може ли да пратиш едно фото на кошерите които си направил от сандъците.

    Поздрави!

  9. #509
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    И аз преди 2г. се измъчих с направата на 2 кошера и ми писна, и се отказах, намерих си за по 25-30лв много запазени 12 рамкови ДБл. от соц. времето, дебели 33-34мм, което обезсмисля всякакви дърводелски импровизации....отделно, че 9р. плодник е много малко според мен, няма да можеш да развиеш силни семейства в тях, и отделно може да се изроят по-лесно...ползвай ги за настаняване на отводки и за оплождане на майки, и после прехвърляй в 12 рамкови...може и да си направиш 9 рамкови ЛР корпуси и да пробваш и многокорпусната система с 2-3 кошера, виж за какви добиви става въпрос в темата "Какво е положението..." и сравнявай.

  10. #510
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    "Гузен негонен бяга" - сложих прелки навсякъде /и на магазините/, след като се изроиха всичките. Чакам да видя кои ще бъдат заклеени, та да знам занапред кои да затварям.
    Естествено, че теб имах предвид за еталон в едната крайност А пък забележки предварително да ти правя... ммне върви някак си. Значи прелките не са ти причина за рояването. Башка другото, ама виж - един празен корпус ако курдисаш най-отгоре и един празен, с ВО - най-отдолу, нещата може би щяха да се случат по друг начин. Сега си оправдан с липсата на инвентар обаче. Заклейването също не е 100% показател - през годините различни колеги тук са давали сведения как заклейват отвори и мрежести дъна - от пълна липса на такова до степен отвор за молив... Пчелите са различни както знаем - някои обичат да мажат здраво, други пък още през есента си правят сметка догодина да се роят и т.н. Иначе на корпусите за медодобив, при паша, моето мнение е прелките да са затворени.

    Иван Иванов, преди години показвах в старата тема /щото има и нова/ "Как се прави кошер" разни такива щуротии. Имам сандъци от които съм правил 11 рамков ДБ или 19 рамков лежак. Мойте съвети - минимум разглабяне, само изрязване, пробиване и каквото трябва да се кове допълнително. Дъно подвижно не ти трябва, изрязваш, слагаш мрежи /стават от камионски въздушен филтър/ и те си го почистват. За магазини и капаци не знам - може и така, а може и да се ориентираш и да си ги правиш в стандартни размери като ползваш дъските от капаците и по някоя изрезка от дъното. Гледам че си от нашия край, тия 9 рамкови дадани ще зимуват добре, ще се развиват екстра и на слънчоглед три 9/8 рамкови магазина няма да им стигат, вероятно.
    Този пост е редактиран от jordanov; 01.08.2017 в 09:36. Причина: да си допиша малко
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 51 от 82 ПърваПърва ... 41495051525361 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •