Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 82 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 819
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Закъснял си с магазина , вече кошера е бил в роево ! Това е станало вероятно заради стара роева майка (2годишна)!

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    За да ви се налага да разширявате плодника с магазин преди пашата за да не блокирате майката и семейството да изпадне в роево състояние означава че преди това сте направили поне 1 грешка в дейноста си по пчелите - най-елементарната е че сте го допуснали....Нима 10 рамков ДБ плодник не е достатъчен за да се развие силно семейство? Като обем никак не е малко за да има нужда от разширяване с магазин.
    Плодник на 10 рамков ДБ + магазин не е ли = на 2 корпуса ЛР? Като работиш с ЛР само един корпус ли оставяш за плодник или 2?

  3. #33
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Приятелю, с кое не мажеш да се съгласиш не разбрах.От горното написано разбирам, че си поставил магазина 3 дни преди пашата. Това не е разширение на гнездото, а поставяне на магазините преди пашата, за медосбор.Пчелите са ти вече изпаднали в роево настроение и при поставянето на восъчната основа е трябвало да го забележиш и предприемеш мерки за прекратяването. Пчели изнаднали в роево настроение не работят, затова и ги няма в магазина, те мислат за друго.При такова настроение с нищо не можеш да ги привлечеш в него. За мен те са изпаднали в това настроение, защото си закъснял много с разширението на гнездото и не си им създавал работа като например да градят пити и прилагането на строителната рамка. От опитни пчелари съм научил едно важно нещо и то е, че ако не разшириш навреме едно пчелно семейство дали е силно или слабо няма значение изпадането му в роево настроение е сигурно. В нашия край акацията цъфти около 15-16 май, аз разширих гнездата на моите семейства с магазин още на 28 април. До 28 ми изградиха 2 плодникови пити, 2 пъти им изрязвах строителната рамка. А от 28 април до 16 май цъфтежа на акацията изградиха и по 5 магазинни рамки. Ако не бях поставил магазин за разширение и не им бях създавал работа, още на 8 май щеше да гоня роеве по дърветата . На един познат първия му рой тази година излетя от отводка още на 1 май, от майка произведена от маточник при самосмяна.Майката ли е виновна за това или самият той.
    Другото нещо, което искам да споделя. За 10р и 12р. ДБ кошер са ти необходими минимум по два магазина на семейство иначе висок добив на мед при силна паша не чакай. Може и аз да съм начинаещ пчелар, но някои правила в пчеларството са просто задължителни.Успех приятелю.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    [quote="borislav aleksandrov"]За да ви се налага да разширявате плодника с магазин преди пашата за да не блокирате майката и семейството да изпадне в роево състояние означава че преди това сте направили поне 1 грешка в дейноста си по пчелите - най-елементарната е че сте го допуснали. ...quote]

    Прав си приятелю. Десет рамковия кошер е напълно достатъчен за развитието на семейството.Грешката найстина се изразява в това в че съм го допуснал. Прекалено бързо развих семействата тази пролет преди да е настъпила главната паша и затова им стана тясно.Прилагането на тези техники на пчеларстване мажех да ги избегна ако бях по-опитен. Можеше постепенно да ги развивам без да храня толкова като тогава вярно, е че така си създадох излишни грижи.Другата година знам как да го направя, макар, че от прилагането на многомагазинното отглеждане на пчели останах доволен от медодобива. Желая ти успех във всичко.Благодаря ти за огромния труд във форума приятелю.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Плодник на 10 рамков ДБ + магазин не е ли = на 2 корпуса ЛР? Като работиш с ЛР само един корпус ли оставяш за плодник или 2?


    Да - равно е на 2 корпуса, но ако трябва да сме по-точни е 2 корпуса + 2 рамки ЛР или 1 рамка ЛР не се сещам в момента с абсолютна точност. Но тук не става въпрос за работа с ЛР и за това кои обем на плодникът е оптимален за работа в това отношение има твърде много митове и легенди а спорът се води от десетилетия.
    Плодник на 10 рамков ДБ + магазин е точно = на 2 корпуса ЛР. И ако при липса на паша пчелите на усвоят магазина и останат долу те залагат маточници.

  6. #36
    Благодарности колеги , помогнахте , да изясня грешката си.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    в никакъв случай не искам да прозвучи като заяждане но ако смяташ 300 мм плодникова и 160 мм магазинна рамка срещу 2х230 мм сметките ти са малко грешни - ами ако магазинната рамка е 120 мм или 170 мм пак ли е 2 корпуса? tongueout;
    Не, не ми звучи като заяждане, а като шикалкавене

  8. #38
    ANIBAL
    Guest
    Здравейте!
    Нека внеса малко свеж въздух.Искам да подчертая,че семействата сами определят по коя линия да се движат.Те се съобразяват с храна,обем,външни условия и майка.Затова те нерядко се опитват или сменят майката рано пролетта.За да развиеш силни семейства с ДБ,трябва да имаш,както се дискутира, повече от един магазин.Но Боби е прав,самият плодник е достатъчен за такова семейство.Идеята за обема и конструкцията на ДБ е работа с една майка.Затова и питите имат такъв размер.Самата технология на работа е съобразена с европейските кл.особености.Приема се ,че майката е задоволена с такъв обем.За да се качи в магазина да осеменява ,мисля,че и плодникът трябва да е усвоен.Дотогава,обаче минава време.Подхранване,поставян е на пити за градеж,строителни рамки и какво ли не още.Това задържа майката долу в плодника.А и тя търси празни пространства именно точно там.Защото предимно мястото над нея е заето с мед.За усвоен плодник се смята целия обем с пчели и по стените на плодника.Това, не всеки го спазва.Затова и няма ефект от вашите дейности с тях.Не виждам причина ,да не се преустрои технологията за ДБ.Защо да не се ползват положителните техники от други технологии и системи?Няма точно установени правила.Целта е повече продукция.Искам да се спра на момента за майките при ДБ.Тяхното състояние за тази система отговаря на 3-4години работа.Но както виждам вие искате да ги експлоатирате екстремално,интензивно.Тов а с пилото в магазина е сигурен белег.Да, има такива кошери ,които всяка година имат пило в могозините.Но те всяка година се роят.И така майките им са все млади.Това е най-главното за пилото в магазина.МЛАДАТА МАЙКА.Магазин се слага при напълно усвоен плодник.Майка се качва при достатъчно пчели горе.Никакви хранилки няма да я привлекат.Те са важни преди този период-при развитието на кошера.Ако случайно се качи майката горе,какво от това ,знаете вече за многото магазини.Подчертавам-ДБ система е с два магазина.И има разделителна табла.Така и вече ви стана ясно,че майките трябва да са млади.Начини за тяхното производство се описват в друга тема.Искам да подчертая,че всички методи за погасяване на роенето ,важат в пълна сила и за ДБ.Не забравяйте и за технологиите с помщни майки.Това е резерв,който решава много от проблемите ни.Няма чиста технология.Всяка прилича на друга по различни признаци.Защото принципа на пчелното семейство е един.Засега толкова от мен.В бъдеще още.

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Уважаеми колеги, смятам че за тези от вас, които пчеларстват с кошери ДБ, този споделен опит ще бъде полезен. Не зная кой е автора и моля да бъда извинен отадминистраторите, ако поставянето на материала не е на подходящото място!!!
    ----------------------------------------------------------
    Кошер, двусемеен
    Работя с 12- рамков кошер, двусемеен. Двусемейния кошер за мен е с безспорни предимства. Използвам Дадан- Блатови кошери, но вместо с преградна дъска си служа с преградна двойна мрежа. Тя е прикована от двете страни на обикновена гнездова рамка (по- дълга 45 см и по- широка 31 см), която плътно прилепва отстрани, отгоре и отдолу на кошера.

    Преградната рамка заема мястото на една рамка, затова в двете отделения остават 5-6 рамки. Точно срещу преградната рамка разделям прелетната дъска на две с дъска, боядисана от двете страни с различни цветове за ориентировка на пчелите.

    С подвижни летвички, дълги 5-6 см, затулям в средата двете прелки, за да се отдалечат те една от друга. Прелките на тези кошери са по- широки, затова подвижните летвички слагам ту в средата, ту в краищата.

    След като снема магазините, разделям кошера на две и в шестрамковото отделение оставям майката, а в другото слагам оплодена майка или такава с цяло оплодно сандъче. Подхранвам двете семейства, които се засилват и зимуват добре. През пролетта майките започват да осеменяват по- рано и до главната паша двете отделения се изпълват с пчели. От така засилилите се двойни семейства вземам рамки с пило и подсилвам изостаналите семейства или роеве, а на тяхно място слагам пити за изграждане, макар че е още рано.

    Два-три дни преди да сложа магазините вземам по- старата или по- ленива майка и заедно в една съставна (две нуклеусни рамки) с люпещо се пило и пчели и ги слагам в нуклеус. След това снемам преградната мрежа, на нейно място слагам рамка с восъчна пита за градеж и оставям кошера в покой един- два дни, след което слагам магазина.

    Миризмата на двете майки се е смесила през мрежата и осиротялото отделение не чувства това, а останалата майка осеменява сложената в средата пита, която се изгражда много бързо и след това я премествам в другото отделение.

    В двете отделения работя съвсем безопасно. Когато едната страна изпревари, аз вземам пита с люпещо се пило (като внимавам да не взема и майката) и заедно с пчелите я прехвърлям в другото отделение за подсилване. Слагам тази пита през една- две пити далеч от майката на това отделение.
    Останалият с една майка кошер, на който всички пити са пълни пило и пчели, заработва почти с двойна сила и дава повече мед от другите. Освен това през зимата всякога имам по няколко запасни майки.

    Според някои колеги 12- рамковият кошер не е тесен за две майки. Аз не съм съгласен с това. Понякога през пролетта има много неблагоприятни дни за пчелите, затова двойните кошери се засилват много, а за магазините ще бъде рано, поради което се закъснява с няколко дни да махна едната майка. В резултат на това, след като се сложат магазините, майките се качват и осеменяват голяма част от полурамките. Това положение ме е затруднявало, но се справих с него, като отделих роеве и сложих наведнъж по 2-3 пити за градеж. От тези кошери направих по един рой, а от взетите майки заредих по един нуклеус, а в резултат взех повече мед от другите.

    През време на силната паша след 2-3 подхранвания с рядък сироп отделям старата майка в нуклеус с две полурамки и с люпещо се пило и пчели. Отначало тя е с малко работници, но я оставям на самоиздръжка, а ако работи добре, оставям я за другата година. Ако майката не ми хареса, сменям я и до есента тези нуклеуси се развиват много добре. По този начин получавам млади оплодени майки от маточници, взети от рекордни кошери, които ми служат за зареждане на нови двусемейни кошери. По този начин през есента зазимявам двусемейните кошери с една млада и една стара майка (не по- стара от година и половина), която напролет изхвърлям като стара, затова семействата ми остават всяка година с едногодишни майки.

    Пропуснах да спомена за преградната мрежа. Тя трябва да бъде двойна. Така майките от двете отделения не могат да се доближават, докато при единичната мрежа те се хапят, щипят краката си и се жилят, от което пчелите се дразнят и често едната или двете майки стават жертва.

    Мрежата е по- удобна от плътна дъска, защото през нея се уеднаквява миризмата и може да се работи с двете отделения безопасно, а през зимата двете семейства поддържат по- лесно нужната топлина. Може да се използва и дъска, но тя да бъде дебела и пробита с големи дупки, на които от двете страни да се приковат мрежи.

    Ако едната страна осиротее, тя залага много хубави маточници, но след като се излюпи майката, много често се изгубва. Изглежда, че пчелите я убиват, защото чувстват миризмата на другата майка. Ако от двете страни се заложат едновъзрастни маточници, майките се излюпват и се оплождат почти всякога.

    Двусемейни кошери могат да се сформират и при зазимяването, като слабите семейства и роеве се събират по описания начин.
    Working....

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Уважаеми колеги, смятам че за тези от вас, които пчеларстват с кошери ДБ, този споделен опит ще бъде полезен. Не зная кой е автора и моля да бъда извинен отадминистраторите, ако поставянето на материала не е на подходящото място!!!

    Доколкото разбирам това не е личен опит.Или греша?Защото нещата са доста сложнички с 2 сем в 1 кошер, а ползата-съмнителна.

 

 
Страница 4 от 82 ПърваПърва ... 234561454 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •