Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 82 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 819
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски


    Какво ще стане ако преградата между двете семейства нее плътна а мрежеста.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Пчелите ще убият едната майка ! :D

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Наистина при поставен магазин на ДБ много често пчелите не се качват горе и залагат долу маточници. Затова и аз все се чудя как да разширявам. Скоро прочетох нещо, което ще пробвам догодина. Този който споделяше опита си, твърдеше че разстоянието между рамките от магазина и рамките от плодника на неговия кошер е 5 мм. Друго което прави е, че дава магазина с питите предварително затоплени на семейството и крайните пити в магазина са пълни с мед.
    В този случай бих казал , че магазина е поставен късно и пчелите вече са били с роева нагласа ! Разтоянието от 4,5 до 9мм е стандартно и едва ли е причина ! Ако поставиш навреме магазина и даваш по малко сироп до пашата (в таванна хранилка), пчелите свикват с увеличения обем , доусвояват плодника и няма проблем (би трябвало)!

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Моето мнение колеги, е че двукорпусното и многомагазинното отглеждане на пчели си е чиста ДБ технология и не бива да се бърка с многокорпусната. Тези начини на пчеларстване са ефикасно средство за разширяване на гнездото и против изпадане в роево настроение, ако е приложен навреме.При този начин, пчелите градят пити и отглеждат пило и са по-пълно ангажирани, а за да решиш да сложиш магазин или втори корпус, със сигурност трябва да си прегледал плодника.Качването на пчелите става лесно и бързо като напръскаш питите с вода или меден сироп, веднага го усвояват и почистват/корпуса , магазина/. А ако майката долу в плодника няма място за яйцеснасяне, ще се качи и в магазина или корпуса. Ако пчелите са в роево настроение,разширението на гнездото само по себе си не върши работа. Тези начини на пчеларстване са мерки против изпадане в роево състояние. Успех колеги.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    При двукорпусния и многомагазинен вариант има голяма вероятност вместо много мед да се произведат много пчели и...... много рояци ! Вместо да увеличавам обема - отнемам пило и слагам основи за градеж , така постигам нужната хармония !

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    При двукорпусния и многомагазинен вариант има голяма вероятност вместо много мед да се произведат много пчели и...... много рояци ! Вместо да увеличавам обема - отнемам пило и слагам основи за градеж , така постигам нужната хармония !
    Дай боже всекиму приятелю много пчели в семейството.За силно семейство слаба паша няма.Нали всички към това се стремим.Доколкото знам рояват и слаби семейства при определени условия не само силни. А че това са противо роеви мерки, самия Л.Радоев ги препоръчва. За справка неговия "Календарен справочник". Предлагам да опиташ приятелю и съм сигурен, че ще останеш доволен.За постигане на хармония вместо да отнемаш пило сложи в магазина пити и основи за градене.Желая ти успех.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Наистина при поставен магазин на ДБ много често пчелите не се качват горе и залагат долу маточници...
    В този случай бих казал , че магазина е поставен късно и пчелите вече са били с роева нагласа! Разтоянието от 4,5 до 9мм е стандартно и едва ли е причина ! Ако поставиш навреме магазина и даваш по малко сироп до пашата (в таванна хранилка), пчелите свикват с увеличения обем , доусвояват плодника и няма проблем (би трябвало)!
    Когато сложиш магазина рано, на не добре развито семейство, той също не се усвоява. Не се усвоява и когато не е настъпила паша и няма нужда от килийки или когато, както казваш долу вече има роева нагласа. Въпросът е какво да направим, за да е сигурно, че ще се качат пчелите в магазина, тоест той наистина да послужи за разширение на плодника, когато не е настъпила още пашата? Може би трябва да ги принудим да започнат да пренасят мед отдолу нагоре. Това можем да направим, като разместим пити така, че срещу пило да има запечатан мед, или като развалим подредбата на гнездото им разцепвайки го с пълномедни пити. Някои поставят горе хранилки, пръскат питите със сироп или привличат пчелите горе с пити с мед. Или както прочетох, затоплят питите и магазина, с който разширяват. Венер слага горе хранителна надставка, но на ЛР кошерите и между плодника и полукорпуса-хранителна надставка слага Ханеманова решетка. Ако има и други методи, тук е мястото да ги опишете. Лично аз смятам, че пръскането на питите с мед или сироп не дава резултат, за хранилката горе също не съм сигурна.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Хранилката е решението ! Имах същия проблем ! Слагаш магазин и храниш , докато започнат да слагат в него , ако така не стане значи става само със смяна на майката ! :D

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Абсолютно си прав колега ! Радвам се , че и други отценяват системата такава каквато е !

  10. #30
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Моето мнение колеги, е че двукорпусното и многомагазинното отглеждане на пчели си е чиста ДБ технология и не бива да се бърка с многокорпусната. Тези начини на пчеларстване са ефикасно средство за разширяване на гнездото и против изпадане в роево настроение, ако е приложен навреме.При този начин, пчелите градят пити и отглеждат пило и са по-пълно ангажирани, а за да решиш да сложиш магазин или втори корпус, със сигурност трябва да си прегледал плодника.Качването на пчелите става лесно и бързо като напръскаш питите с вода или меден сироп, веднага го усвояват и почистват/корпуса , магазина/. А ако майката долу в плодника няма място за яйцеснасяне, ще се качи и в магазина или корпуса. Ако пчелите са в роево настроение,разширението на гнездото само по себе си не върши работа. Тези начини на пчеларстване са мерки против изпадане в роево състояние. Успех колеги.
    Колега Станко , позволи ми да не се съгляся с това твое твърдение.
    Ето какво показа пчеларската ми практика тази година, преди цъфтежа на рапицата единият ми въпросен 10 рамков ДБ кошер , при преглед , бе изпълнил изцяло плодника с пило и мед , взех една пита с мед и я придадох на друг кошер, и поставих изградена пита за да снася майката в нея, преди това си бях запланувал магазинът за този кошер, бях наредил изградените пити , и бях ги оставил на проветрение, та след като сложих празната рамка в плодника реших да пробвам да вдигна и магазинът, напръсках питите със сироп, и поставих магазинът.
    След три дни рапицата цъфна, при преглед на въпросния кошер какво установих , в поставената празна пита , почти не бе останало мялсто за снасяне, магазина празен и една пчела горе нямаше , а долу роеви маточници.
    При това положение си мисля , че е по правилно да се твърди , че съм избързал със разширяването черз поставяне на магазин , но уви.
    На практика доста странни неща ми се случиха тази година , различни в писанията.
    Поздрави!
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

 

 
Страница 3 от 82 ПърваПърва 123451353 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •