Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 82 ПърваПърва ... 1422232425263474 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 819
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Времето просто е идеално за нектароотделянето на акацията. Умерени тмператури, слаби валежи, достатъчни за да поддържат нужната влага.
    Ако и нощните температури бяха малко по топли, сигурно и по тъмно щяха пчелите да са на акацията.
    Колегата Гилиан да приготвя и втори магазн. И да почерпи.

  2. #232
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Времето просто е идеално за нектароотделянето на акацията. Умерени тмператури, слаби валежи, достатъчни за да поддържат нужната влага.
    Ако и нощните температури бяха малко по топли, сигурно и по тъмно щяха пчелите да са на акацията.
    Колегата Гилиан да приготвя и втори магазн. И да почерпи.
    колега мани говори че се плашим. още издирвам центрофуга. а колкото до 2ри магазин няма проблеми, стига да напълнят първите. че кат се знам къв късметлия съм.... мани.пък и 1 да напълнят пак ще е доволно. аз и безтва искам пчелите след като излязат отт пашата да са силни семеиства а не уморени. че съм замислил да направа от тези 2 семеиства поне още 1, а защо не и 2. но ще поживеем и ще видим какво е приготвила съдбата ни

  3. #233
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Забележиш ли че има нахвърлян нектар по крайните пити в магазина, слагай втория магазин, защото пчелите разхвърлят нектара по всичики килийки, за да изпарят по лесно влагата от него и после го събират и запечатват. Така че вкарват ли нектар, трябва да им осигуриш терен за работа, иначе губиш продукция, а също така ако притока е голям и нямат място в магазина, ще блокират плодника с мед и после има да се чудиш защо хем си сложил магазина, хем пчелите се роят. А има ли паша, използвай я максимално, защото може друга да няма. Имай впредвид, че пчелите никога не слагат днешния донесен нектар върху вчерашния. Винаги можеш да си направиш отводки, а колкото до уморяването на пчелите , те затова са създадени ,за да работят.

  4. #234
    колеги вчера привечер реших да видя какво е положението в магазините. отворих ги и видяях че са започнали да вкарват мед. но много малко, на пита имаше само по 10-15 килиики запълнени. стори ми се странно и отворих плодниците. това което видях ме шашна. 30 процента от пилото беше търтей. което можах го изрязах. на единия кошер по силния изхвърлих 2 пити, който на тях имаше над 70-80 процента търтеи и сложих на тяхно място 2 основи.на другия направих същата процедура но сложих само 1 основа.питите са много ама много стари. черни са като на стар индианец петите.първо помислих че има майка търтовка. но като поосмислих нещата, съобразих че щом има разновъзрастно пило на рабтнички по пилото значи не е търтовка. а тези търтеи дето изрязах и изхвърлих с питите са следствие на не добри грижи полагани от предишния собственик и на старите пити.може би тези основи който сложих ще окажат влияние на медосбора, но аз разчитам на липата не на акацията. а до липата има още 25-30 дена в моя район.сутринта окосих тревата пред и около кошерите. и изпуших една цигара докато наблюдавах пчелите.масово от тях излитаха а други се връщаха. от 10 кацащи около 5 носеха прашец. други изхвърляха остатъцитя от изрязването вчера.имаше и такива дето охраняваха входовете и такива които правеха вентилация на самите входове. засега е това. след малко изчезвам за 3 дни на мотосъбор. като се върна ще погледна какво е положението в кошерите и ще ви пиша.

    п.п. поздравявам ви всички с Джудъс Прийст- брейкинг дъ лоу

  5. #235
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ей, живот си живееш, ама пък пчеличките не ги оставяш на мира.

  6. #236
    колеги днес около 4 се прибрах от мото събора на Монтана. първото което направих е кат си доидох е да ида при пчелите. първото което ми направи впечатление е че, по прелетната дъска имаше около 50-60 пчели който просто си стоят там и нищо не правят. само се разхождат. без да летят или нещо друго някой от тях влизаха в кошера а на тяхно място излизаха други. и все така си стоят на дъската и се разхождат по нея. а времето си беше добре, слънчево и топло. имаше и такива който се прибираха от летеж, яаст от тях носеха прашец. е сега към 7 и 15 беше същото положение. пчелите си седят на прелетната дъска и привидно бездеистват. има и такива който се връщат с прашец. мен лично ме притеснява това седене по дъската, защото не знам какво значи.имаше на земята 3=4 умрели пчели.

  7. #237
    колеги току що пак погледнах кошерите. часа е 10 и вече е много тъмно а все още има около 15-тина пчели на прелетната дъска.от кошерите се чува че жужът. като почукна жуженето се усилва. това важи и за двата кошера.майка ми каза че вчера е имало над 200 пчели на дъската на първия кошер.

  8. #238
    Значи вентилират!Има приток на нектар! Утре акацията на Сареченска бара ще е в апогея си,само времето да позволи!

  9. #239
    колега ник аз днес минах покраи среченска бара с мотора и там имаше един пич с една лада нива, и работеше по едни кошери да не си бил това ти?колкото до акацията си прав в слатина и около язовира наистина е в апогея си.лошото е че в моите магазини няма мед. на пита има в 10-15 килиики другите са празни. а основите който сложих в плодника гледам че са прочдени отдоло и там дето минават теловете. и сега не знам да ги даржа ли или да сложа нови. изградили са много ама много малко от тях

  10. #240
    Не съм бил аз.Аз съм в Ягодово с фургоните. Като видиш кола пред тях ела да се запознаем!

 

 
Страница 24 от 82 ПърваПърва ... 1422232425263474 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •