Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 82 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 819
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло !:D
    Моите дб.кошери са с отделно дъно и ако реша че е необходимо и магазин за развитие бих могъл да ротирам корпуса и магазина.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Ето как дискутирайки изеснихме всички възможни варианти ! Благодаря !

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Така и трябва да бъде,с дискусии и възпитан начин на общуване,без налагане и натрапване на мнения.Нека продължаваме все така.

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от Aleksey
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    Не само , че ще трябва ханеманова решетка , но ще трябва и насила да я свалиш доло !:D
    Моите дб.кошери са с отделно дъно и ако реша че е необходимо и магазин за развитие бих могъл да ротирам корпуса и магазина.
    Браво колега , не се бях сетил
    Направо ме хвърли в размисли.Тази година и аз си поръчах две такива модерни кошерчета, и през ум не ми бе минавало това за вариянта с ротирането , и аз се чудих с тея подвижни дъна каква е идеята , и че , корпуса е с равни стени отдоло също като магазина.
    Наистина големи благодарности на колегата.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #15
    След като пепрочетох още веднъж менията ви колеги , и навсякъде се говореше за създаване на пространство , ето какво пробвах аз тази година.
    Значи миналата зима изгледах филма Много майки в един кошер на Чорбич, направи ми впечатление казаното от него за , метод при 10рамковите ДБ-кошери , че при трайно затопляне на въздуха до 28градуса той подрежда гнездото по следния начин:
    Питите с пило които иначе са в средата на кошера ги постява от двата карая на кошера , а питите с мед ги слага в средата на кошера.
    Пробвах на двата мои десетака тази година и наистина се оказа, че пчелите се стремят да изчистят меда от рамките в средата които съм сложил , да ги полират и така до отворят място за майката да снася , стигнах до пило на 9 рамки.Оказва се ,че този начина наистина е подходящ в такъв момент за да се увеличи силата на семейството преди главната паша.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Така се прави , когато искаш да увеличиш площа на пилото , но това 9 рамки пило в 10 рамков ДБ е доста рисковано ! А за ротацията плодник с магазин има единствено смисъл , когато си допуснал грешката да напълниш с пило целия плодник ! Добре е да се развива семейството според големината на кошера , а ако искаш много силни семейства ползвай многокорпусна технология ! :D Мисля че спасението от много пило и пчели е в правенето на отводки , а не в увеличаване на плодника с магазин ! Това е лично мнение , с което не задължавам никого !

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Момчета , излизате от темата ! Книгите са хубаво нещо , но там нещата са "на теория" а връзката между нея и практиката е този форум . Темата тук е работа с кошер ДБ , а не как да превърнем ДБ в корпусен кошер ! Тази система сама по себе си е незаменима , особено когато човек работи на пчелина сам . Подходяща е почти за всякакви условия с променливия си плодников обем (което не знам защо и се преписва , като недостатък), който практически се явява винаги усвоен ! wink; Пробвах всички системи и според мен с ДБ се работи най-леко с индивидуален подход към всяко семейство ! Така , че нека споделяме как да управляваме системата като такава ! А ако някой желае да отвори тема корпусен ДБ кошер !

  8. #18
    Нека попитам нещо и за увеличаването на обема на кошера ДБ с магазин.
    Твърдение е, че да се увеличи успешно обема на кошера след като плодника се запълни с пчели и пило и мед и прашец, се прибягва до поставянето на магазини.
    Целта на магазините била да се увеличи пространството в коша и така пчелите да не мислят да се роят.
    Да , но какво ако въпреки всичко добавим магазин , и пчелите не искат да се качът в магазина , вдигнем рамка с пило , но само част от пчелите се качът в магазина , и направим грешката и решим, че след като сме сложили магазин не е необходимо да извършваме преглед на плодника , и сме готови за роене.
    Точно това ми се случи тази пролет.
    Всички , които попитах ми казаха, че е от рапицата , но аз продължавам да търся проблема в мен и много ме гложди.
    Ще съм благодарен на вашите коментари.Надявам се ,че вписаното е по темата.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Моят протест е именно срещу този начин на работа ! Много пчели не-винаги означава много мед ! Една отводка решава проблема , като при нужда може да се върне обратно ! А един или 2 магазина според пашата и близоста на пчелина ! wink;

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Наистина при поставен магазин на ДБ много често пчелите не се качват горе и залагат долу маточници. Затова и аз все се чудя как да разширявам. Скоро прочетох нещо, което ще пробвам догодина. Този който споделяше опита си, твърдеше че разстоянието между рамките от магазина и рамките от плодника на неговия кошер е 5 мм. Друго което прави е, че дава магазина с питите предварително затоплени на семейството и крайните пити в магазина са пълни с мед.

 

 
Страница 2 от 82 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •