Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 82 ПърваПърва ... 311121314152363 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 819
  1. #121
    забравих да спомена че стареца ми каза всеки ден да им давам сироп 1 към 1. и това вече го правя 4-5 дена

  2. #122

    Re: хелп

    Здравейте колега!
    Щом носят пчелите ви прашец, значи наистина има пило ,дали сте го видели или не , щом за първа година гледате пчели и сте имали малко веме , поради лошото време може да не сте догледали добре.Добре е да опоменете с каква система кошери работите та да ви се помогне по пълноценно.
    Поздрави!

  3. #123
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    забравих да спомена че стареца ми каза всеки ден да им давам сироп 1 към 1. и това вече го правя 4-5 дена
    Ами при положение ,че имате много пити със захаросан мед , е по добре да разпечатвате постоянно питите със захаросания мед ,за да могат пчелите да го усвоят да почистят рамките и да направят място на майката да снася, аз примерно тия рамки със захаросан мед , от миналогодишните запаси , ги разпечатвам и ги слагам до рамките с пилото , даже и в средата на кошера си , доволен съм много от ефекта , друга година ги слагах в края ама , нищо сега ефекта е на лице ,по бързо усвояват стария захаросан мед, по бързо майката осеменява питата.
    При мен само , че системата е ДБ при вас все още не знаем.

  4. #124
    моите също са дб 12 рамкови. преди 20 дена се съдудих с мисълта че трабва да имам кошери. а ги купих преди няма и седмица. та гледането ми на пчели практически са тези няколко дни.искам да попитам възможно ли е от тези 2 кошера да разделя пчели по някакъв начин и кошерите ми да станат примерно 4

  5. #125
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колега Галин , първото нещо , което трябва да направиш е да разпечаташ меда по питите и даго напръскаш с хладка вода ! Не е нужно да даваш сироп , който допълнително задръства плодника , а с помоща на лошото време накарай пчелите да почистят захаросания мед ! Засега това е достатъчно ! След седмица пак питай , ако има неяснотйи и чети - най-вече форума ! :D
    Невсичко с две бузи е лице !

  6. #126
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    моите също са дб 12 рамкови. преди 20 дена се съдудих с мисълта че трабва да имам кошери. а ги купих преди няма и седмица. та гледането ми на пчели практически са тези няколко дни.искам да попитам възможно ли е от тези 2 кошера да разделя пчели по някакъв начин и кошерите ми да станат примерно 4
    Може , да но като за начало в раздел кошери намерете , методи за пчеларстване система ДБ прочетете всичко там, намерете си книгата на Любен Радоев - календарен справочник на пчеларя , прочетете я внимателно поне три пъти , и доста неща като ровите в кошерите ще ви станат ясни , и тук във форума има доста инфо.
    Поздрави и успех.

  7. #127
    благодаря ви за сега момчета. ако имам някакви питания по нататък ще задам по конкретни въпроси. благодаря още веднъж

  8. #128
    Nic 59
    Guest

    Колега gillan, и аз съм съм начинаещ и ще кажа моето мнение а опитните нека хвърлят по едно око какви ги вършим. При първа възможност се оборудвай с необходимия инвентар - пушалка, було евентуално ръкавици в началото и др. При хубаво време отвори кошера и го разгледай. Ако работиш сам прочетеното от книги и форуми "изчезва" когато махнеш капака. Та забележи колко рамки с мед има къде се намират - същото за прашеца и пилото. Майката бегло я търся - гледам за открито пило лесно се забелязва. Мисля че още още рано но прегледай за маточници. Идеята ми е да имаш навици които се придобиват само със практика. Работи много плавно и внимателно с рамките /силно сътресение ги вбесява/. Целта е да запознаеш със състоянието на кошерите за да знаеш при следващото отваряне какво да правиш. Например ако има стари пити за смяна трябват нови които трябва да приготвиш. Ако има много захаросан мед мисля че по добре махни някои от питите защото не съм сигурен че пчелите почистват напълно стария а добавят нов който бързо ще кристализира. /със последното не съм сигурен нека опитните да кажат/За облитането има една тема - ОПРЕДЕЛЯНЕ СЪСТОЯНИЕТО НА КОШЕРА ПО КОСТВЕНИ ПРИЗНАЦИ в раздел начинаещи ще намериш част от отговорите. Успех.

  9. #129
    Послушай съветите на колегите. Разпечатвай с вилица захаросаните пити една по една и пчелите по-добре от теб знаят какво да ги правят. Щом носят прашец, значи има и пило, кошер без майка не носи прашец. Тези повечко пчели, които забелязваш около обяд са млади пчели, които се облитат. Това е хубаво и не бива да те притеснява. Погрижи се и кошерите ти да са добре затоплени от горе. И не се срамувай да питаш. Всички сме започнали така. Успех.

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колега Гилиан, пиши на Станко от форума, само той може да ти помогне спешно, в един град се намирате. Разгледай форума и ще го откриеш. ВМесто да се мъчиш и да се ограничаваш със заниня от преди 50 години.
    първо - щом има добър летеж, значи семейството е добро, слаб ли е летежа, значи има проблем
    второ - носят ли прашец - значи има пило и майка
    трето - като отвориш таблата и видиш гнездото, питите с пило са по средата, но ако е силно семейството, може да има и в периферията на гнездото.
    Ползвай винаги пушалка, отвряй гнездото отгоре, но бавно и спокойно и пускай 2-3 струйки дим. Вадиш крайна пита и после започваш с прегледа внимателно, за да може да придърпваш пититите и тогава да ги вадиш, за да не мачкаш пчели, без резки движения. Нормалното запечатано пило е с равни капачета, все едно гледаш наредени кофички от кисело мляко , а търтиевото пило е с издути капачета, все едно млякото се е развалило и е издуло капачките. В килийките с открито пило ще видиш и яйца и ларви в различен стадий. Яйцата са мънички, продълговати и бисерни на цвят, първия ден са вертикални, втория ден са полегнали и третия ден са изцло легнали, после се превръщат в ларви, като червейчета и тн.
    Та така, майката винаги се стреми да оформи пилото в кръг, така че по средата е пилото, после е меда и прашеца, запасите от мед винаги са над пилото или в момента са в задната горна част на рамката.
    Затова както казва колегата, по бърз ефект има когато рамката със запечатан стар мед - надраскан и напръскан с водичка - се сложи между пилото, тогава пчелите се стремят да възстановят компактнстта на пилото, защото те не търпят празно пространство между пилото. Изчстват меда, полират рамката и на 3-тия ден тя вече е осеменена. Ако тази рамка се сложи до пилото, както пише в повечето книги, тогава тази рамка ще бъде освободена и изчистена едва когато се запълнат всички пити в гнездото с пило, може и чак след 5-6 дни и повече. Затова се казва, да се помогне на пчелите да се развият по-бързо. И несе плаши да отваряш кошер, дори и при ветровито и мрачно време, стига обаче да има летеж. Също така не отваряй кошера без причина, трябва винаги да знаеш какво трябва да правиш по врме на прегледа, предварително, а не да се чудиш когато го отвориш. Но това с веремето и практиката ще го усвоиш.
    Успех.

 

 
Страница 13 от 82 ПърваПърва ... 311121314152363 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •