Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 82 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 819
  1. #111
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Прав си за експериментирането и развитието , стига то дае природосъобразно - без използване на химия ГМО и други "промишлени" технологйи , зада неизпреварим американците в надпреварата за унищожаване на Земята !!!
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Извън темата-нямам разчупено мислене и се възхищавам на хора с такова. По темата- три пъти четох техниката на Алексей и не мога да разбера аджеба кое е толкова прогресивното че чак всички да мислим и да експериментираме така? Каква е идеята, ниска себестойност или количества продукция, и каква продукция- пчели, майки, мед, прашец ? МК технологии при ДБ има всякакви и описани от десетилетия , Л. Радоев в Справочника и той дава двукорпусно и многомагазинно при ДБ /без да изпада в кой знае какъв възторг/. Що ми се струва обаче, че в случая имаме съчетание на ДБ и ЛР технология, като за съжаление изпъкват не силните , а слабите страни на двете класики ? И един призив към радетелите на супертехнологиите- след описателната част давайте и малко суха конкретика , моля . Мисля, че това ще помогне на начинаещите колеги да се ориентират в необятните поля на пчеларския ентусиазъм, а силно се надявам, че това е и една от целите на сайта.
    П.П. Съвсем напримерно : брой кошери/семейства по дадена технология, % от общия брой кошери/семейства, работни часове на пчелар на кошер на година, работни часове на помощник, машиночасове на машини и съоръжения, количество и състав на давана храна на семейство, продукция.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Накарай мързеливия на работа и ще получиш акъл(съвет).Не съм от тях,но съм алергичен към пчелната отрова и затова се опитвам да си изградя технология,която да сведе до минимум работата ми с пчелите.Затова експериментирам.Имам два 12дб и четери 10дб.Сега си купих един нов ЛР.Имам и 3 нуклеуса(6 ремки).Целта ми е по 3 магазина мед ,но само от 10дб,като третия магазин е за пчелите.12дб и нуклеусите ги използвам за отвдки.В какво се състоят опитите ми.Развивам семействата така че до началото на май десетаците да са със 3 магазина,като единия магазин го използвам за развитие.Понеже пашата ми не е обилна а постоянна(подържаща),след акацията свалям един магазин мед (остават два).След липата около 10 юли свалям още един магазин и остава един.Със ваденето на втория магазин изваждам и майката с две рамки.Между два 10дб има един 12дб,който е преграден на две с мрежеста преграда.Майките от десетаците влизат в разделения 12дб.Понеже в десетаците се прекъсва кърменето пчелите успяват да напълнят магазините.След като новите майки(свищеви) започнат да осеменяват свалям пълния магазин отдоло за есенно развитие и с това приключвам на 90% и зазимяването.Старите майки се развиват като отводки и зимуват по две в 12дб.Това е в общи линии.Иначе и аз съм начинаещ(втори сезон).

  4. #114
    ANIBAL
    Guest
    Колега,Йорданов!!
    На мен ми става зле от отчетливото мислене и от практичността на този наш колега Алексей.Моля за в бъдеще да напрегнеш ума си и ако има нещо неразбрано да бъде представено като въпрос.Аз лично ще ти бъда много благодаорен.Мисля,че си има специална тема за начинаещи и тук се събират хора с известен опит.Ако не си от тях, моля да насочиш участието си в специалния раздел.
    Тук никой не защитава дисертация по пчеларство.А просто споделя мисли и опит ,колкото го има.Наистина уточненията са много важни.Но позволете и да бъде отговаряно по принцип.Това не е университет с подготвен за вземане материал.Тук става разговор.За да бъде интересно ,както казахте Вие за улеснение на начинаещите.
    Искам да ви отправя един въпрос.Стана ли ви ясно ,какво смята да прави колегата Алексей?Ако може малко суха аргументация,за изводите ви - че неговата идея не може да събуди интереса и възторга на колегията.
    Три пъти четох поста ви колега Йорданов и не можах да схвана, какво толкова ви възмути,че да не попитате любезно колегата какво има пред вид.

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ооох Алексей, защо така потвърди опасенията ми бе човек?? Не знам кой какъв акъл ти дава в пчеларството, ама спирай експериментите и хамалогията и си остави пчелите на мира две-три години да видиш за какво става въпрос! Казваш акация, липа, софора, ами че ти двата магазина от десетаците си ги имаш одма !!! И не ти трябва да жонглираш с корпуси и майки, вкарай десетака в зимата с млада майка и петнадесет кила мед, след Зарезан лека полека подхранване и поглеждане да не мислят за някоя глупост и двата магазина са си твои. Пчелар съм от петнадесет години започнах от нулата и Справочника на Л. Радоев, правил съм разни ротации и комбинации, подставки и надставки, купешки майки, абонат бях на вестници и списания, лекции и пр. и пр., работих на пчелин , правих сметки и планове за ремаркета и какво ? Трябваха ми дванадесет години за да стигна до истината с която започват или завършват старите книги- че най-големия враг на пчелите е пчеларя. Долу горе от тогава съм безгрижен съботно-неделен пчелар с кошери на двора. Гледам ги малко над санитарния минимум и - дано не ме анатемоса някое пчеларско гуру - вадя по 30-40 кила от кошер. Смъртност няма , нямам медовици и помощни семейства, рапица/акация вадя или малко или хич, от 12ДБ се отказах окончателно, кръста още ми позволява да гледам ЛР, ама сигурно и тях ще ги подкарвам като 10 ДБ. Много нещо изписах, ама това да правиш супер силно семейство когато не му е времето, после да го спираш, после да го подсилваш не го прави, щото и аз съм го правил и ме е яд!!

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Вярно, Алексей, сподели кой, какво или каква литература те провокира и вдъхновява за идеите ти.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Значи, аз казвам евала и на Алексей - за мерака и старанието и за правилното мислене и за експериментите. Също така казвам евала и на Йорданов - за точното мнение и за откровеността и аргументите.
    Така трябва да се пише във форума - даваш съвет или идея и се аргументираш.
    И аз работя с ЛР , но с интерес чета и темите за ДБ.

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Близо две години преди да си купя пчели започнах с литературата.Нищо особено на Бижев,Пурвулов,Грънчаров, Радоев и филмите във форумите.Една година преди да започна да пиша във форума изчетох всички теми и се ориентирах към мненията на няколко колеги с който контактувам по телефона и на яве,но има такива на който уважавам мненията но не се познаваме.Относно идеите ми-далеч съм от мисълта че откривам топлата вода.Тя топлата вода е открита и аз само се опитвам да се "измия" с нея.
    Относно опасенията на колегата Йорданов-споко знам каква ми е пашата.И аз съм съботно неделен пчелар навсичкото отгоре и алергичен.Имам възможност да настаня пчелите в рая,но на този етап не се интересувам от печалба.Категорично не съм съгласен с последното ти изречение-точно тогава му е времето и го спирам точно когато трябва.
    Понеже поста нее по темата моля модератора да го премести ако е необходимо.

  9. #119
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Алексей, алергията е "страшна", но не е непреодолима! Ако имаш желание - обади ми се на лични, за да коментираме този проблем! По - страшно е да го подцениш! Мисля, че мога да ти помогна .....поне със съвети!
    Моят пост също не е по темата и модераторите могат да го изтрият, след определено време!

  10. #120

    ПЧЕЛАРСТВАНЕТО НА gillan

    колеги извинявам се за правописа първо но лаптопа е с френска клавятура и няма как . та напълно начинаещ съм. онзи ден си купих два кошера с пчелите.живея в едно селце до берковица.та прочетох доста литература а и тук в форума много чета, но някой неща не са ми ясни. вчера с един старец пчелар отворихме единия кошер. беше пълен с пчели.по всички пити имаше мн пчели. изрязахме много търтиево пило. и изхвърлихме лентите.в питите има много захаросан мед. не видяхме майката защото бяхме притиснати от към време.отворихме втория той е по слаб имаше пчели на 70 процента от питите.прегледахме само 3 4 пити.защото започна да пръска и прекратихме. та на тия 3-4 пити не видяхме да има пйло и не видяхме майката. в този кошер също имаше много захаросн мед.
    п.п. пчелите и от двата кошера носят прашец и то доста много което ме удивлява като начинаещ.по мойте знание щом ниосят прашец значи има пило.може и да бъркам де.кажете ми какво да правя и евентуално какви да са следващите ми действия.защото този човек е доста стар и с удар и е неудобно да го карам постоянно.забелязал съм че около обяд пред първия по силния кошер има много пчели. много летят да не кажа голяма дума ама понякога ми се струва че са над 200 300 летят пред него за около 30 40 минути.четох доста книги и форуми но така са написани нещата че не разбирам повечето неща. ако има някой който да ми даде съвет или препоръка му благодаря предварително.пишете по скоро моля ви че съм притеснен много

 

 
Страница 12 от 82 ПърваПърва ... 210111213142262 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •