Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 28 от общо 28
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    29.05.2011
    Мнения
    17
    Цитат Първоначално публикувано от коко
    Старите пчелари не си дават занаята защото чувстват конкуренция дали ще продадат меда дали Тоя новобранец така наречени мухари нема да извади повече мед защо Защото се прокрадва съмнението че този мухар колкото и да го заблуждават по някога ще вземе да направи нещо сбъркано и то ще излезне правилно Защото те са праволинейни карат каруцата като коне с капаци Те ядуват защото и на тях може да им не е обяснено като на нас и сега прават на пук и ти казват това толко лесно не става това така и до там.ЗАЩО да е трудно просто трябва някои да ти обясни и оттам на там как искаш така.На сърдитите старци и на майсторите ще кажа давайте докато можете че после си живял напразно по отношение за пчеларството ако не си си предал опита на муарчето.Само така ще ви запомнат че сте били Велики пчелари а не Медари ако правят разликата.На всякаде се тръби че пчеларството изчезва еми ше изчезне защото нема новобранци тоя като му не покаже оня като му не каже и той си вика егати и работата по добре да се незахващам ама имало литература ама само снея неможе требва ровене баране усещане за да стане ;а за меда да не се притесняват за секи влак си има пътници.И сега ще кажа не що на старите хиени и да го запомнят добре ние младите мухарчета сме трагнали да ставаме пчелари а не печелбари ако ви не е ясна дано ви се изясни.Добре че има това форумче да кретаме нещо макарче и тук си срещат тежки гемии които кой сам аз и кой си ти и бля бля Няма да се извинявам на никой дори и да ме изтриете то истината боли

  2. #22
    Те повечето млади за чеп за зеле не стават, как да ги учиш на пчеларство, Сульо и Пульо пчелари станали. Трябва и да се чете и мисли, не само да чакаш на майстора да ти обяснява.[/quote]
    Вярно, трябва да се чете и мисли!
    Само дето на нашия пазар от 100 години насам има 5 книги на кръс дето стават, другото е пумия напечатана с цел да вземат париците на хората.Нищо ново, нищо интересно.
    Почти съм сигурен , че в България нищо ново няма да се напечата и в бъдещите 100 години, като технология на пчеларстване защото ние Българите сме си такива, водим се от лозунга На Никого Нищо.
    Дори и топлата вода вече да е била открита , ние я откриваме на ново, и за това не се развиваме , а стоим на място, защото каквото знаем го знаем за себе си , смеем се на останалите и така всеки почва от начало , а не от някакво стъпало и от там да гради.
    И това не е само в пчеларството , а и във всяка сфера на работа в България, нали си знаете , занаята се крадял - ето това е Българската простотия - на запад занаят се учи.

  3. #23
    vito465 То за това форумите изобилстват с обяви еди си кой продава 15-20 пчелни семейства и тн и тн. Защото няма кой да се занимава след като чевека който ги е гледал замине. Аз имам познат с 70 пчелни семейства сина му на 35 или 40 години няма никав интерес а баща му вика аз мога и 150 да му ги напрая но няма мерак. След мен съм сигурен че ще ги продаде и затрие. Тея "Сульо и Пульо" пък след време може да излязат и добри пчелари не може да конкретизираш някой без да го познаваш!. А да и все пак има една истина всеки е тръгнал от Нулата от 2-3 кошера и след време както се вижда има хора с по над 100 пчелни семейства. И това че трябва да се чете съм съгласен интернет е пълен с филми особено по торентите има и форуми да се прочете,но когато ти се покаже на място тогава ти се отварят очите.

    Всеки си знай него си и има една истина че занаят не се подарява той се краде но все пак като може да се помогне защо не?

    Както пише на Учебните коли "И Вие Бяхте Като Нас"

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Вижте по принцип темата е твърде обща - защото точно, че няма конкретизирани лица. Сега били нам си какви, нам си кои - много общо ми звучи това.
    Има някои неща, които е хубаво да се имат в предвид - не напразно се твърди постоянно, че пчеларството не е занаят за всеки и е особена работа. Аз лично винаги ме е притеснявало да ходя на други пчелини, най-вече заради различните болести, които мога да пренеса. Да не говорим, че никога не бачкам на друг пчелин със мои инструменти (освен було, ако се налага), дори дрехите гледам да са различни.

    И нещо, което често ми се е набивало на очи - начинаещи пчелари се оплакват, че по-опитни не им помагат, но са и недоволни, ако същите ги викнат да им помогнат на тях. Ами аз хем съм потомствен пчелар, мога да ви кажа, че до казарма съм хвърлил много повече пот по чужди пчелини, а не на бащата и дядо ми - може и да не ви се вярва, но е истина.

    Винаги съм твърдял, че всеки при добро желание може да се научи да гледа десетина кошера, но наистина не от всеки може да стане пчелар. Има хора, които имат вродена склонност към занаята - аз лично имам много близък приятел, на който съм му казал, че той е роден за пчелар и думите ми далеч не са напразни. Същевременно баща ми има ученик, на който сто пъти съм му казвал, че не става, ама той се инати - интересно е, че съпругата му се справя прилично, та добре, че е тя.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #25
    Аз лично ходя да помагам на стари пчелари за мен това е безценен опит а сега както по горе споменах ми помага един млад пчелар и на него ще ходя да помагам всеки път може да се научи нещо най малкото поне се свиква да се борави с самите пчели

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Колеги по-младите пчелари са прави и аз съм се сблъзквал със същия проблем когато започнах защото не съм наследствен пчелар, а сега като направих голям пчелина старите взеха да ме уважават и да питат дори и за мнение.Аз помагам на трима по-възрастни от мен ,но начинаещи пчелари и се радвам ,че извадиха по-добър от мен добив средно на кошер.
    Начинаещи колеги не се страхувайте питайте с удоволствие бих ви помогнал и отговорил на въпросите и оставете старите нека си пазят знанията и опита за тях и дано разберат някой ден ,че никой на оня свят нищо не занесъл,благородното е да оставиш нещо след теб и да те споменават хората с добро.

  7. #27
    И аз съм така уж познат пчелар да ме учи като ми видя отводките и каза, какви тъпанари ти дават толкова пчели те прости ли са ,на човек който не разбира да дадат
    толкова много. И ми стана ясно ,че няма да я бъде ,но се запознах във форума с Гената.
    Той ми помага наистина много харесвам хора които обичат хобито не парите !!!

  8. #28
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Колеги по-младите пчелари са прави и аз съм се сблъзквал със същия проблем когато започнах защото не съм наследствен пчелар, а сега като направих голям пчелина старите взеха да ме уважават и да питат дори и за мнение.Аз помагам на трима по-възрастни от мен ,но начинаещи пчелари и се радвам ,че извадиха по-добър от мен добив средно на кошер.
    Начинаещи колеги не се страхувайте питайте с удоволствие бих ви помогнал и отговорил на въпросите и оставете старите нека си пазят знанията и опита за тях и дано разберат някой ден ,че никой на оня свят нищо не занесъл,благородното е да оставиш нещо след теб и да те споменават хората с добро.
    Какво повече да каже човек след този коментар

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •