Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28
  1. #1

    ЛИЧЕН ОПИТ МАКАР И МАЛЪК

    Със риск да засегна някой колега но по принцип колегите пчелари с по голям стаж или са на възраст трудно се съгласяват да помогнат с някой друг съвет на някой начинаещ пчелар пример Аз съм близо до стар пчелар да не кажа че за него всичко е лев. И накрая кой ми помогна момче на 26 години дето се занимава от 3 години аз съм на 28 но той сам си казва и на мен старите пчелари ме гледаха с пренебрежение а от както е направил 150 пчелни семейства вече гледат с друго око.
    Като заключение ще кажа няма да ви лиши всеки млад пчелар от 1-2 кофи мед има ли паша има за всички! Това е

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    И мен ме шокира подобно поведение. Разбира се не важи за всички но има егоистично пазене на наученото. Всеки един е готов да чуе какво ще каже друг, но да сподели опит някак си по трудно става. Има някакъв страх без покритие, видиш ли ние младите ще изучим занаята, ще вкараме големи инвестиции в кошери, ще им подбием цените на меда, ще завземем пазара и ще им вземем хляба от ръцете. Други пък освен че не помагат, подхвърлят крайно неуместни закачки които говорят само едно - "Аз знам, но няма да ти кажа защото харесвам да гледам как се гърчиш"

    Слава богу и тук има баланс и се намират добри хора със големи сърца, които се радват да помогнат. Посещавам доста форуми, на различна тематика свързана с основната ми професия. Това което прави впечатление е че ако запитам за даден проблем в другите форуми ( които се посещават от всякакви хора от различни държави) получавам отговор от страшно много хора и то буквално за минути или часове. Хората се надпреварват кой да е пръв.
    Но колега Янев, трудно е да научиш на нещо ново човек на възраст, израснал като човек и професия в друго време, с други нрави и ценности. Аз се опитвам да се примиря и да направя възможно най-доброто с информацията която разполагам. Опита и пчелите ще ме научат на много уроци и мен и някой ден ще се радвам да помагам спомняйки си за моите спънки до сега.

    Без лоши чувства и нищо лично с пожелания за здраве и обилни паши!

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Браво бе Янев,а така,ами питай бе градски питай :D к'во стана с майките?-но пиши в подходящата тема.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #4
    ANIBAL
    Guest
    Всъщност,това ,което споделят колегите начинаещи е точно и вярно.

    Ще ги информирам допълнително за това поведение на повечко знаещи колеги.Това е така ,защото и при повечко знаещите се намира от ЗАВИСТТА И ЛОШОТО ВЪЗПИТАНИЕ.Те са винаги убедени ,че наученото от тях е гръбнака на пчеларството и са обърнали гръб на новостите.Антагонизма към себеподобни е изразен дотам,че излъчва ирония и сарказъм.На всичкото отгоре подплътено с лош речник.

    И когато се появи някой дето е любезен и привлича внимание със своите мисли,винаги се намират елементи, дето да кажат за това, колко е бил грешен поста.Не става дискусия по темата ,а се заражда свада и безмислени писания.Повечето въпроси се губят в това.Е Уважаеми начинаещи,питайте прости неща и задавайте прости въпроси.Защото няма да получите умни отговори.Тези ,които ги дават са жертва на същите ,които ви смущават.


    Моите почитания!

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2011
    Мнения
    34
    Аз също съм начинаещ и от май месец влизам във форума.Много съм доволен от отношението на колегите,на всеки въпрос съм получавал отговор и то в същия ден.Смятам,че форумите са много полезни за бърза обмяна на мнения и съвети.Има и докачливи колеги,но трябва да се проявява търпение.

  6. #6
    Колега Лалов сменихме ги с въпросния колега на 4 кошера два дена им дадах и по малко сироп както ме посъветва и в събота ще знам резултата като пак ги отворя че сега съм на работа 2 дена. А по темата както казва advanced трудно е да научих нещо от стар пчелар но той може да ти даде основата и като комбинираш опита му с новите практики и си на 6 трябва ти само практика. Колега ANIBAL не съм искал да възниква някаква вражда а просто споделям мнение. И съм на мнение хубаво че ги има тея форуми и да може да се пита все някой ще ти отговори което си е плюс. Но друго си е някой като ти го покаже на място е сега като ми го показаха нагледно и сам мога да си сменям майките а аз мислех че е много сложно.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Дълъг и труден е пътят на познанието, и воля е неговата посока - ако толкова много искаш да научиш нещо ще го научиш, останалото е плява.

    п.п. този "ефект", за който говорите го има във всички занаяти !!!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    И само да допълня че конфликта между поколенията са го коментирали и гърци , и римляни , и много приказки са изприказвали .

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Аз лично безкрайно много уважавам по-възрастни хора, хора авторитети, уважавам всяко мнение на "мало и големо" и умея да извличам полезното и се старая да разбера гледната точка на всеки. Проблема не е конфликт на поколенията. Проблема е много тесен, а именно пазенето на наученото. Кандо е прав, пътя на познанието е дълъг и труден. Но, прогреса на поколенията се гради именно върху тази родствена наследственост, предаването от стари на млади. Безумие е младите да откриват наново нещо за което предците им са отдали целия си живот. Трябва младите да надградят върху предаденото им. Но явно сме доста по-умни от други нации, започвайки всичко отново и отначало и пак жънем успехи. Представете си само ако си помагахме макар и само с акъл и насоки, България щеше да има велика икономика и прогрес

  10. #10
    advanced чул те Господ България да има велика икономика и прогрес ))))

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •