Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 50 от 56 ПърваПърва ... 404849505152 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 491 до 500 от общо 554
  1. #491
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    Здравейте,

    Поделения нямаме намерение да разкриваме, тъй като приемът на мед на място при нас го обезсмисля до голяма степен. Щом имате количество за продажба и цените в района Ви са по-ниски, не виждам причина да не можете да организирате докарването на меда при нас. Дори от 300 км в посока, ако натоварите 2 тона на бус, докарването ще струва 150 - 200 лв. Разликата в цената на това количество е 400 лв., а ако при Вас изкупуват на 3.20, тогава разликата е 1000 лв. Плюс фактът, че няма да чакате за проби. Ако се организирате и натоварите на един камион 6, 12 или 20 тона, сметката пък е още по-различна. По-изгодно е и за Вас и за нас, вместо да поддържаме пунктове из страната. Сами разбирате, че при положение, че сме заринати от мед и предложения за продажба, няма логика да тръгнем да събираме мед на 300 км. Именно това е идеята на приема на място.
    Захар нямаме намерение да раздаваме. По другото Ви мнение - алоууу, моля, формулирайте въпросите си, тъй като не разбрах какво точно питате.



    Вие казвате, че сте си продали стоката без договор, а след това питате за продажба на зелено ) Такъв тип сделка е свързана с поемане на риск и от продавача, и от купувача - Вие готов ли сте да носите такъв? Сега, ако Ви предложим фючърсна сделка за меда ви реколта 2020 на цена 3.20 за букет, бихте ли я приели? Ако междувременно цената стане 5 лв., ще си изпълните ли договора? Ако не го изпълните, ние каква компенсация ще Ви търсим? Такива сделки не е реално да се случват при изкупуването на мед, това е нашето мнение.



    За нас дадената дума и договорка означава достатъчно много и винаги се спазва - многократно сме приканвали, ако има такива, които се чувстват излъгани, на които е била променена вече определена цена и т.н. - да кажат. Отсрещната страна обаче много често е некоректна и примери за това мога да давам стотици, както за малки производтели, така и за голяма част от известните имена сред гилдията. При обещани (подчертавам обещани, не платени) 10 или 20 стотинки над цената, на която сме взели проба, пчеларите се отмятат и като дойде време за купуване на меда, започват да им излизат командировки, пътувания в чужбина, спират да вдигат телефони - с две думи всякакви "коректни" похвати. Тогава за наша сметка остава премятането на тенекиите при пробата, разходите за това, разходите за анализи и т.н. После искате да говорим за лоялност и продажба на зелено. Ще кажете - ами правете договор при пробата. Това нищо няма да промени. Ако на някого не може да се разчита за спазването на договорка, няма значение в каква форма е облечена. Ако имаме договори с неустойки, трябва друго да не правим, освен да се съдим с пчелари за по няколкостотин лева.

    Ситуацията в сектора наистина е тежка и това се отнася за всички, работещи по правилата - и производители, и преработватели. Подчертавам - за тези, работещи по правилата. За съжаление не само тук, но и в световен мащаб, този бизнес се базира на, така да ги наречем, манипулации - фалшификации, документни измами с подмяна на произход, измами с конвенционална продукция и превръщането й в биологична и т.н. От това печелят тези, които ги правят, лабораториите, както и супермаркетите, а губещите са болшинството от пчеларите и коректните субекти по веригата. Та към въпроса Ви какво може да се направи, за да се промени нещо - трябва да не бъдем толерантни с измамите и да се борим срещу тях. На национално ниво - на първо място проверки на предприятията относно внесен мед и деклариран произход на продавания. Това е работа на пчеларските организации, които за съжаление спят дълбок сън. Докато проспиването на био балона бе разбираемо, тъй като голяма част от пчеларските лидери се бяха хвърлили да вадят лични облаги, то измамата със смяната на произхода има негативен ефект за всички. В момента българския мед е принизен ценово до украинския, просто защото част от меда, който се продава като български, всъщност си е украински. Купувачите казват - вие ми предлагате същото нещо, напълно взаимозаменяеми са в блендите ни българския и украинския мед, защо да плащам повече?

    Както казах, това не е само у нас и от същото страдат пчеларите във всички страни от Източна Европа. Поради тази причина трябва да се работи против тези измами и на Европейско ниво, да се ангажират Европейските институции и да се търси решение. Пчеларството в Европа в момента е до стената, а това е парадоксално, тъй като всяко общество симпатизира на тази дейност, свързва я със здравословния начин на живот и опазването на околната среда. Няма никаква причина да не се вземат мерки за промяна на ситуацията и подпомагането му, просто трябва да се работи със стратегия, последователно и по план, с правилните хора, от които зависят нещата. Вместо да правим това, обаче, нашите пчеларски лидери правят сметката на Лидл и кроят планове за погроми над витрините, на които се продава собствената им стока. Много е хубаво, че сте решили да правите единна организация - дано се случи. Има ли обаче стратегия за тази организация - какви ще са конкретните й цели и как ще ги осъществява? Най - важното: кой ще бъде лицето й? Един съвет - има млади хора в сектора, които са грамотни, знаят езици, могат да комуникират - огледайте се в тях.

    Поздрави
    Господин Апи, сега препрочитайки този Ви пост, разбирам какво желате да се случи в сектор пчеларство, но поне според мен е неосъществимо, поради това, че българина си е българин и винаги ще търси на хляба мекото и така да направи, че да прекара някого в свой интерес. Всеки казва няма правила, не, напротив, има ги, но никой не ги спазва, защото няма кой да упражнява ЕФЕКТИВЕН контрол. Привърженик съм на радикалните правила, за това ще дам един пример с глобите, които се налагат от Пътна полиция. Колко примерни станахме всички от раз.
    Кой не иска всичко да му е подредено? Както казах вече, всеки иска да знае за какво "хвърля" подта си, а ситуацията с цените в момента ще принуди много хора да загърбят пчеларството като източник на доходи, били то основни или допълнителни. Питате ме дали съм склонен на фючърс на 3,20. Да, защо не, аз не съм чак такъв оптимист на ниво фантастика, та да мисля, че цената на масовия мед (букет) ще прескочи границата от 5 лв. Дори съм склонен да вярвам, че тази цена от преди пет години беше изкуствено завишена, но тъй като съм лаик в сферата на икономиката, немога да кажа категорично защо, просто мое предположение.

  2. #492
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Наша отговорност е да се прекратят злоупотребите. Глобата само за липса на декларация за съответствие е от 5000 до 10 000лв.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #493
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ...Всеки казва няма правила, не, напротив, има ги, но никой не ги спазва, защото няма кой да упражнява ЕФЕКТИВЕН контрол...
    Спазването на правила, каквито и да са те, няма да се отрази съществено на цената на меда, тя не зависи от това. Виж, субсидирането е друга работа - там спазването на правилата е най-важното нещо. Но каквито и писани закони да има, ако няма достатъчна маса от хора, които да държат на спазването им, каузата е загубена. В България тази маса от хора я няма и това не е отскоро - има-няма от поне петдесет години. Всички се пишат тарикати, за които законите не важат. Затова и държавата, и управията ни е такава - калпава. Спомнете си как ходехме в автосервиз преди 40 години - шушу-мушу с приемчика, парата на черно, иначе части йок. Това само като пример, иначе тази система беше утвърдена и ние, деца тогава, я попихме изобилно. Ако междувременно не се затрием като нация, ще ни трябват поне още 40 години, за да еволюираме /оптимистична прогноза/. Вижте индианците в Мексико - граничат с най-уредената държава в света, но още не могат да еволюират до нейното ниво. Ние сме същите туземци и вероятно ще се цивилизоваме някой ден, но не се знае дали ще оцелеем дотогава. Вчера се върнах от Германия и контрастите още са ми пред очите. Минава ми през ума да стана германски пчелар, ама де да видим.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #494
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,028
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Спазването на правила, каквито и да са те, няма да се отрази съществено на цената на меда, тя не зависи от това. Виж, субсидирането е друга работа - там спазването на правилата е най-важното нещо. Но каквито и писани закони да има, ако няма достатъчна маса от хора, които да държат на спазването им, каузата е загубена. В България тази маса от хора я няма и това не е отскоро - има-няма от поне петдесет години. Всички се пишат тарикати, за които законите не важат. Затова и държавата, и управията ни е такава - калпава. Спомнете си как ходехме в автосервиз преди 40 години - шушу-мушу с приемчика, парата на черно, иначе части йок. Това само като пример, иначе тази система беше утвърдена и ние, деца тогава, я попихме изобилно. Ако междувременно не се затрием като нация, ще ни трябват поне още 40 години, за да еволюираме /оптимистична прогноза/. Вижте индианците в Мексико - граничат с най-уредената държава в света, но още не могат да еволюират до нейното ниво. Ние сме същите туземци и вероятно ще се цивилизоваме някой ден, но не се знае дали ще оцелеем дотогава. Вчера се върнах от Германия и контрастите още са ми пред очите. Минава ми през ума да стана германски пчелар, ама де да видим.
    Така де, аз също знам, че правилата няма да повишат цената, следователно, за да оцелее сектора ще е необходимо директно субсидиране, но без контрола всичко ще се опорочи. Тук вече идва дилемата кое е по-малкото зло - да загине сектора или само някои по-тарикати да оцелеят.

  5. #495
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Апитрейд срещу Био пчеларите.

    Всичко заглъхна. Някой няма ли да каже какви са резултатите от двубоя?

  6. #496
    Потребител
    Регистриран
    25.08.2011
    Мнения
    71
    Ако в букета няма слънчоглед , а да кажем - глог, горски плодове /джанка, круша, трънкосливка / акация, драка, аморфа, липа/50%/, детелина, фий и друге гарски треви - каква ще е цената?

  7. #497
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Апитрейд срещу Био пчеларите.

    Всичко заглъхна. Някой няма ли да каже какви са резултатите от двубоя?
    Здравейте, г-н Дончев.

    Интересно мнение - от нищото, в червен цвят, едър шрифт, двубой. Дайте директно и кажете какво целите, за да Ви отговорим направо.

    Двубой с био пчеларите нямаме. Дадохме информация на определени институции относно факти, които смятаме, че компроментират цялата система. Българските институции провериха и отговориха съвсем ясно, че твърденията ни са верни. Европейската комисия до вчера беше на планиран предварително одит по отношение на системата за биологично производство в България, контролът върху контролиращите лица и т.н. Ще излязат с доклад, който разбира се е публичен и всеки ще може да прочете. Иначе, ако Ви е необходима някаква предварителна информация как е минал одита, може би можете да я потърсите от ваши колеги от модераторския екип.

    В допълнение - през следващите месеци очаквайте от нас предложение към биологичните пчелари, които са изрядни и отговарят на изискванията. От тях ще искаме качество, а ние можем да предложим значително по-висока цена за идната реколта, отколкото тази в момента.

    Цитат Първоначално публикувано от meho Виж публикацията
    Ако в букета няма слънчоглед , а да кажем - глог, горски плодове /джанка, круша, трънкосливка / акация, драка, аморфа, липа/50%/, детелина, фий и друге гарски треви - каква ще е цената?
    Така както го описвате, медът Ви можем да изкупим на 4.00 лв като липов.

    Поздрави

  8. #498
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    Здравейте, г-н Дончев.

    Интересно мнение - от нищото, в червен цвят, едър шрифт, двубой. Дайте директно и кажете какво целите, за да Ви отговорим направо.

    Двубой с био пчеларите нямаме. Дадохме информация на определени институции относно факти, които смятаме, че компроментират цялата система. Българските институции провериха и отговориха съвсем ясно, че твърденията ни са верни. Европейската комисия до вчера беше на планиран предварително одит по отношение на системата за биологично производство в България, контролът върху контролиращите лица и т.н. Ще излязат с доклад, който разбира се е публичен и всеки ще може да прочете. Иначе, ако Ви е необходима някаква предварителна информация как е минал одита, може би можете да я потърсите от ваши колеги от модераторския екип.

    В допълнение - през следващите месеци очаквайте от нас предложение към биологичните пчелари, които са изрядни и отговарят на изискванията. От тях ще искаме качество, а ние можем да предложим значително по-висока цена за идната реколта, отколкото тази в момента.




    Поздрави
    Значи почти сте разбрали какво искам да питам.
    Изписаха се много страници във форума и затова аз питам как върви развитието и какъв е резултата, ако го има. Зададох въпроса си и към двете страни, макар че е във вашата тема, тъй като тема на ответната страна няма. Информация от колеги от модераторския екип малко трудно бих получил по разбираеми причини/гледаме в различни посоки/, и затова въпроса ми е повече към вас, знаейки, че ще отговорите. Резултатите са важни за нас. Знаете, че обикновените пчелари живо се интересуват както от вас, така и от БИО пчеларите.

  9. #499
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Значи почти сте разбрали какво искам да питам.
    Изписаха се много страници във форума и затова аз питам как върви развитието и какъв е резултата, ако го има. Зададох въпроса си и към двете страни, макар че е във вашата тема, тъй като тема на ответната страна няма. Информация от колеги от модераторския екип малко трудно бих получил по разбираеми причини/гледаме в различни посоки/, и затова въпроса ми е повече към вас, знаейки, че ще отговорите. Резултатите са важни за нас. Знаете, че обикновените пчелари живо се интересуват както от вас, така и от БИО пчеларите.
    Както отбелязах, интересен начин сте избрали за оформяне на питането си - и графично, и езиково.
    От официалния доклад на ЕК ще разберем какво е състоянието на биологичното земеделие в България - очакваме го.

    Поздрави

  10. #500
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,026
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    Както отбелязах, интересен начин сте избрали за оформяне на питането си - и графично, и езиково.
    От официалния доклад на ЕК ще разберем какво е състоянието на биологичното земеделие в България - очакваме го.

    Поздрави
    Точно на това се надявах, че ще ни го предоставите този доклад. А що се отнася до оформянето - не ви харесва цвета, че е с големи букви или имам някакви грешки в изписването? Аааааа разбрах. Вие не сте срещу тях.

 

 
Страница 50 от 56 ПърваПърва ... 404849505152 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •