Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 56 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 554
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Има начин и за това. Ако се продава в добре опаковани запечатани пити. Има и вариант с едни кутийки, които ги произвеждаше човека с пластмасовите основи. Те са кутийки, но в кошера се поставят дъната които представляват полуизградена пита, която пчелите доизграждат пълнят и запечатват. След това се демонтират от рамките и се затварят с капачетата с които се продават комплект. Ясно е че цената на такъв мед ще трябва да е поне тройна и има неудобството да не е отделен от восъка, но има гаранция, че не е смесван с нищо след центрофугирането. Ясно е , че тая работа няма да я бъде и е много по-добре да се повиши културата на консумация на мед на крайния потребител та така, че поне да може да различава откровените ментета на вкус от оригинала. После да започне да купува мед от възможно най-проверено място. Изтичат маса държавни и европейски пари за популяризиране на меда, но резултата е нулев.
    Ето и няколко въпроса към Апитрейд по темата.
    Има ли намерение фирмата да разширява кръга на производителите с които работи предлагайки ПОСТОЯННО висок стандарт за работа и коректни условия?
    Има ли намерение фирмата да предложи на пазара продукт с гарантирано отлично качество?
    Под висок стандарт на работа и коректност разбирам :
    - работа само с нови тенекии, като мед в стари ръждиви боклуци да не се изкупува, може да се предложи и друг вид по-евтин амбалаж на хората с които се работи редовно с цел понижаване на разходите но амбалажа да бъде наистина такъв и да се ползва еднократно или да има възможност за стерилизация преди повторна употреба. Не виждам никакъв проблем да се работи с ПВЦ кофи в които да се поставя ПВЦ плик преди да се пълнят и меда всъщност да е в плика. Така може да се ползва кофата многократно и разходите пак да се минимизират а качеството да расте.
    - да приспада коректно теглото на амбалажа, както заяви няколко поста по горе.
    - да дава ясни срокове и да ги изпълнява за взимане на проби, за излизане на резултатите, за вдигане на меда.
    - да заплаща меда при неговото вдигане в пълния му обем и по договорената цена.
    - да предлага коректни договори при вдигането на меда, без разни уловки и глупости от рода на това, че ако се откриели ала бала примеси и т.н. ще се дължат какви ли неустойки и т.н. Нали заради това са пробите.
    - да предложи диференцирани изкупни цени според качеството на продукта, който изкупуват. Това звучи трудничко, защото знаем, че пробите се дават купажно, НО
    - водно съдържание се тества за секунди с обикновен рефрактометър.
    - полен се брои относително лесно от специалист под микроскоп.
    - от един сътрудник могат да се обиколят огромно количество пчелини за да се разяснят критерии за качество част от които да се отнасят към пчелина и кошерите в него и при желание на пчеларя да даде съгласие за проверка.
    - да се проверяват и помещенията и оборудването за вадене на меда.
    Ясно е че за да се случи това трябва съгласие от двете страни и естествено да се предложи по-висока цена за меда който отговаря на стандарт изработен от изкупвача. Това е доста труд, но е полагане на едни нови отношения между производител и изкупвач от които ще имаме взаимна изгода. Вие ще работите със сигурен кръг хора със които ще изградите отношения и ще получите качествена суровина която можете да продавате под специална марка както на вътрешния така и на външния пазар. Ние ще имаме относителна сигурност за коректно изкупуване и ясна представа, че ако вложим средства в модернизиране на производството ще покрием критерии за по-висока изкупна цена.
    В момента положението е трагично. Продава се мед събиран в катранено черни пити, въртян в мухлясало прашно мазе на ръждива 40-50 годишна центрофуга, и се съхранява в тенекии 10-20 употреба които не са измити от предния мед които е бил в тях първо, защото е трудно и второ, защото са го прихванали като тара. Насреща стоят всякакви малки и големи измекярски фирми, които ги чакат с месеци да вземат проби и после още толкова да вдигнат меда. В последния момент се оказва, че цената ще е друга, че амбалажа ще няколко употреби по стар от уговореното, че кантара тегли умопомрачително, че в момента има пари само за част от меда ама след няколко дни ще платят другата и т.н. и т.н.
    Много се радвам че за сега темата се развива в относително спокоен и ползотворен дух , а това не се е случвало с изкупвач на мед до сега. Дано положим основи на някакви нормални разговори и извлечем взаимна полза.
    Здравейте отново. Нещата, които казвате, са много хубави в същността си, макар някои от тях да са практически неприложими. На първо място искам отново да Ви уверя, а и това може да бъде потвърдено от пчелари, които са работили с нас (ако желаят естествено), че държим изключително много на амбалажа и неговата хигиена. Използваните тенекии, които връщаме на хората, които не ползват нови, са идеално измити и след това изсушени, без ръжда и каквито и да било следи от мед. Тарата се приспада коректно, стараем се да не закъсняваме нито ден с изкупуването след като са излезли резултатите от анализа на меда. За съжаление, няма как ние като фирма да купуваме и раздаваме на хората само нови тенекии, а на следващата година да получаваме от някои доставчици такива, които са обиколили всички предприятия в страната по няколко пъти и са годни само за претопяване. Никога не сме отказали на пчелар, който има желанието да поднови амбалажа си - препродаваме нови тенекии на доставните цени за нас като предприятие с цел да стимулираме такива хора.

    Кофите наглед са удобни за съхранение на мед, но са предпоставка и за проблеми. И сега се случва да купуваме такъв мед, но съществуват много различни видове кофи с различна вместимост, тара, форма, капак и т.н. Освен това има пластмаси, които са негодни за контакт с храни, има и кофи, в които са съхранявани различни нехранителни продукти.

    Отново казвам, че заставаме зад името си и няма случай, в който да сме променили предварително договорената цена, да сме били некоректни в тегленето, или да не сме изплатили напълно получената стока в момента на сделката (на редовни и надеждни доставчици плащаме предварително по банков път и на място се изравняват само килограмите по точното натоварено количество). В договорите ни думата неустойка не присъства, а и не е логично да я има - след като сме взели проба и сме се върнали да купим меда, то той отговаря на качествените ни изисквания. Единствените случаи, в които на наши доставчици им се налага да чакат за купуването повече от 2 седмици, е когато в пробата има открит замърсител и имаме нужда от допълнително разделяне на хората в нея и изолиране на причинителя (или причинителите, както нерядко се случва). За това естествено изрядните пчелари нямат вина, тъй като пробата се формира от нас най-често по райони, но няма как на всекиго по отделно да се анализират толкова много показатели (няколко групи антибиотици, пестициди, ГМО, фалшификации и т.н.). В такива случаи уведомяваме всички, влезли в съответната проба и договаряме нова дата за товарене, тъй като анализирането на нови проби освен пари, отнема и време.

    Относно проверяването - ние нямаме нито правото, нито амбицията да проверяваме пчеларите и да им казваме как да си вършат работата. За контрола над третирането, помещенията за добив, съхранението и т.н. е отговорна държавата с различните й институции, които за съжаление към настоящия момент нямат нито възможността, нито желанието да вършат тази работа. Затова разчитаме единствено на добрата съвест и отговорността на прозиводителите, но в практиката сме се сблъсквали с какви ли не случаи и условия на добиване на мед и съхранение. Случвало се е да отказваме да вземем проба от пчелари, които откровено нехаят, че произвеждат хранителен продукт - уви, това няма голям ефект върху цялата картина, тъй като по един или друг начин те в последствие реализират продукцията си. Съвсем настрана оставям обширната тема за различните замърсители, които откриваме, като антибиотици, фалшификации, остатъци от препарати (не включвам пестициди и ГМО, където пчеларят няма вина). В края на краищата разходите, направени за това, остават за наша сметка, а няма механизъм, по който недобросъвестните производители да бъдат санкционирани.

    Накрая няколко думи за така интересната тема за лошата партида наш мед под чужда марка. Който се е занимавал с производство знае, че пропуски се случват, още повече когато процесите се управляват от хора. Уважавам мнението на всекиго и правото на избор на кого да продава стоката, която е произвел. Сигурно има и такива от вас, които ни възприемат като поредните шмекери в този иначе толкова "коректен" бранш, но нас не ни е срам да излезем с името си и да обявим тук, че изкупуваме мед. Обяви имаме и във всички пчеларски вестници, а мед ни трябва целогодишно, тъй като в края на краищата това ни е работата.

    Поздрави и останете със здраве!

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Идеята ми беше да предложите нов продукт на пазара. Мед са абсолютно гарантирано качество, който да продавате по скъпо и естествено да изкупувате по скъпо от хора отговарящи на някакви критерии. При положение, че както сами казвате нямат никакво значение хигиенните норми примерно, защо трябва да си оскъпява човек продукцията за да произведе нещо истинско и чисто при положение, че ще го продаде при равни условия с останалите, които на се си мръднали пръста.
    Иначе поздравления ако работите така както пишете и ако реша да сменя изкупвача определено ще се свържа с вас. Успех.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хайде да не се надлъгваме. Тарикати има както сред пчеларите, така и сред прекупвачите. При това положение както едните, така и другите, са в правото си да се съмняват в лоялността на отсрещната страна. Това не е нещо ново за България. Тарикати и мошенници има и във всички останали бизнеси, така че обикновенно първия път сделките са най-трудни. Когато обаче се изгради доверие в няколко последователни сделки, нещата потръгват.

    Аз лично цял живот съм преследвал максимата "Казана дума, хвърлен камък", обаче за съжаление не винаги моите партньори са ми отвръщали със същото. Затова дозата подозрение си я налагам върху всеки един нов бизнес партньор. Така ще е и с Апитрейд. Вече съм решил да работя с тях и жена ми вече заяви към тях 3 тона за продан. Те от своя страна обещаха тази седмица да дойдат и да вземат проби. Вече е сряда вечер и все още не са дошли, но пък и седмицата все още не е изтекла. Та има още два дена да видим дали си спазват думата. Не че е нещо сериозно, ако не дойдат, но е кофти да си сложиш черна точка още на първия контакт с нов клиент.
    Това е един малко позакъснял постинг, но за да ми е чиста съвестта, трябва да го напиша. Обещах ви да ви кажа как премина изкупуването на собствения ми мед от Апитрейд Пловдив, и ето сега го правя. В интерес на истината не искам да си кривя душата - всичко премина добре, дори бих казал - перфектно. Дори нещо повече - имаше проблеми, но те се оказаха при мене, а не при тях.

    Като цяло жена ми им се обади и им каза, че имаме 3 тона мед за продан. Те обявиха ден за идване, но не дойдоха на този ден. Звъннах по телефона, за да разбера какво става и се оказа, че жена ми е дала грешен телефон. Те са пътували покрай мене и в плановете им е било да минат и при мене за проби, но никой не е вдигал на дадения телефон. Изяснихме се с тях, дадох им нов телефон (този път верен), а те ми обявиха нова дата. Дойдоха на тази дата да вземат проби и о ужас - оказа се че имам не 3 тона, а 5 тона мед. Ще ги убия моите счетоводители - не могат да броят. Ха-ха...

    Както и да е - момчетата взеха проби и си заминаха. След известно време се обадиха и ми дадоха дата, на която да дойдат и да го вземат меда. В нашата партида не е имало антибиотици (късметлия съм) и затова чакането беше много малко. Дойдоха и го натовариха меда. След това им написахме фактура и доколкото си спомням - в рамките на деня я платиха с банков превод по РИНГС.

    Изключително съм доволен от тях, защото и двата пъти ми отделиха много време и внимание, като особенно първия път ги държах на кафе няколко часа и им зададох сигурно 1000 въпроса. С тях беше и шефа (по-точно сина на шефа) и той ми отговори на всеки един въпрос, включая и на неудобните такива, касаещи някакви тайни от кухнята на изкупвачите. Втория път пък извадиха един лаптоп с данни на фирмата и аз си изпросих да ми разпечатат как изглежда един западен сертификат с изследвания на меда. Ами разпечатаха ми го и после ред по ред и лист по лист ми обясниха всичко (а сертификата не беше малък - 10-15 листа с по 50-60 реда на лист и във всеки един ред - данни за изследване на някакъв параметър).

    Та без да си кривя съвестта, искам да я препоръчам тази фирма. Много съм се наслушал как изкупвачите прекарват пчеларите, но това, което на мене лично ми се случи, няма нищо общо с фолклора и слуховете. Просто хората са си честни и съвестни и като всяка една друга фирма, поставена в пазарната икономика, се борят да завоюват доверието на клиентите и да станат с тях дългосрочни партньори, които се доверяват един на друг.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    5
    Аз си продадох меда на тях. Изключително точни и коректни. Всичко стана както го описват колегите.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    27.12.2013
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Плевен
    Аз също си продадох меда на тях. Вече четвърта година. Точни и коректни са и затова им пожелавам през 2014 да удвоят клиентите си. А на Вас колеги, рекордни добиви!

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Здравейте!

    В началото на новата реколта се възползвам от възможността да обявя, че активно изкупуваме всички видове мед от цялата страна при условията, описани в първото мнение в темата. Има една единствена промяна и тя е цената - за рапица и букет предлагаме 4,30 лв. за килограм. При интерес от Ваша страна, моля позвънете на 0886 4444 16 или 032/969238, за да бъдете включени в списъка за взимане на проби.

    Желая здраве и високи добиви на всички пчелари!

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Здравейте,

    До Апитрейд Пловдив-от 10 ина год. спряхте да изкупувате манов мед.Тази тенденция ще продалжава ли.


    Поздрави.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Здравейте,

    До Апитрейд Пловдив-от 10 ина год. спряхте да изкупувате манов мед.Тази тенденция ще продалжава ли.


    Поздрави.

    Здравейте,

    Не сме спирали да изкупуваме манов мед, но взимаме ежегодно неголеми количества, защото пазарът на този мед е доста специфичен и търсенето е непостоянно. Също така изкупната цена в България е доста висока, а клиентите ни имат достъп до по-евтин манов мед от други страни като Испания например.

    Поздрави

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    Здравейте,

    Не сме спирали да изкупуваме манов мед, но взимаме ежегодно неголеми количества, защото пазарът на този мед е доста специфичен и търсенето е непостоянно. Също така изкупната цена в България е доста висока, а клиентите ни имат достъп до по-евтин манов мед от други страни като Испания например.

    Поздрави
    Примерно миналата година, колко тона сте купили и на каква цена,каква електропроводимост( гоните) на меда освен друките критерии?
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Искам лично от мое име да благодаря на Апитрейд за поддържането на постинги във форума и макар, че не съм им продавал мед от 3 години оценявам присъствието им на пазара като на един от коректните търговци. Желая ви запазването на пазарите ви и навлизане на нови.
    При новите цени съм убеден, че ще въртим центрофугите с повече мерак

 

 
Страница 2 от 56 ПърваПърва 12341252 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •